VLetenky

Santorini a Atény s Ryanair za 131 EUR

Santorini
Malebná Oia na severozápade, jedna z najkrajších lokalít Santorini (foto: momo/Flickr/CC BY 2.0)

Za hľadaním bájnej Atlantídy v spojení s prehliadkou gréckej metropoly sa možno vybrať (aj cez letné prázdniny) na nádherné stredomorské Santorini so spoločnosťou Ryanair (s odletom z Bratislavy).

Na Santorini (JTR) sa možno dopraviť za 131 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska (BTS) cez Atény (ATH) pri kúpe dvoch samostatných spiatočných leteniek – z bratislavského leteckého prístavu do gréckej metropoly (za 70 EUR) a z Athens Airport na Santorini (za 61 EUR).

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte naviac poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä v priebehu augusta a októbra 2015 (s troma týždennými frekvenciami na trase BTS-ATH a dvoma dennými rotáciami na linke ATH-JTR).

Príklad cestovného itinerára:
11.08.2015 Bratislava (BTS) – Atény (ATH) za 35 EUR (1. letenka)
12.08.2015 Atény (ATH) – Santorini (JTR) za 31 EUR (2. letenka)
20.08.2015 Santorini (JTR) – Atény (ATH) za 31 EUR (2. letenka)
20.08.2015 Atény (ATH) – Bratislava (BTS) za 35 EUR (1. letenka)
(Pozn.: O niečo nižšiu celkovú cenu možno dosiahnuť pri dlhšom pobyte v Aténach)

Rezervácia letenky:
Bratislava – Atény za 70 EUR (11.08.-20.08.2015)
Atény – Santorini za 61 EUR (12.08.-20.08.2015)

Atény

Vyše trojmiliónová znamenitá grécka metropola a zároveň “kolíska západnej civilizácie” určite nesklame v žiadnom ročnom období. Istotne nevynechajte Akropolu s Parthenonom, s ruinami chrámu bohyne Niké a Diovho chrámu. Oplatí sa uvidieť aj starobylá Agora či mramorový štadión Panathinaikos, kde sa v roku 1896 konali prvé novodobé olympijské hry.

Vášniví milovníci umenia si nepochybne prídu na svoje v mnohých múzeách a početných galériách alebo v jednom zo 148 divadiel, z ktorých k najslávnejším sa zaraďuje Odeon – Herodes Atticus Theater (i vysoký počet divadelných javísk naznačuje, že “divadelná scéna” sa “zrodila” práve v Grécku). Pokiaľ Vás aténske pozoruhodnosti unavia, skúste typickú grécku tavernu s ochutnávkou excelentnej domácej kuchyne aj miestneho vína (pri sprievode tradičnej gréckej muziky “Rebetiko” či “Laïkó”).

Santorini

Znamenité Santorini Vás čaká v najjužnejšej časti Kyklád vyše 200 km juhovýchodne od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používalo pomenovanie Kallístē (najkrajší), neskôr pribudol názov Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), kým domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini pravdepodobne začnete na medzinárodnom letisku, položenom na jeho východnej strane (pri Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde ležala stratená Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnej minulosti častou obeťou mnohých zrdvujúcich sopečných erupcií a obrovských zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem geniálneho hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia aj niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, situovaných v obrovitej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Viacerí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomínanej Atlantídy alebo dokonca aj s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne vybudované vysoko na skalách

Neskutočne pôvabná Fira, okúzľujúce hlavné mesto Santorini, Vás pčakáva v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fascinujúca architektúra bielych domčekov a chrámov, jedinečná hlavne pre Kyklady, Vás doslova omráči. Nevynechajte príťažlivú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trošku nezaostáva úžasná Oia na severnom výbežku, kam docestujete aj “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po nesmierne dramatických skalných bralách priamo z Fira.

Nádherné pláže

Zatiaľ čo bralnaté západné brehy okúzlia zrejme najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini núka obdivuhodné pláže (rôznych farieb). Impresívnu “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, pôsobivá “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta aj skvelá “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami očarí i najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0