VLetenky

Santorini a Atény s Ryanair od 108 EUR

Santorini
Farebné mestečko Oia, jedna z najkrajších lokalít Santorini (foto: Kevin Poh/Flickr/CC BY 2.0)

Za hľadaním bájnej Atlantídy v spojení s prehliadkou gréckeho hlavného mesta sa možno vybrať (aj počas leta) na prekrásne stredomorské Santorini so spoločnosťou Ryanair (s odletom z Bratislavy).

Na Santorini (JTR) sa možno dopraviť za 108 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska (BTS) cez Atény (ATH) pri nákupe dvoch samostatných spiatočných leteniek – z bratislavského leteckého prístavu do gréckej metropoly (od 58 EUR) a z Athens Airport na Santorini (od 50 EUR).

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä v priebehu júna 2015 (s troma týždennými rotáciami na trase BTS-ATH a dvoma dennými frekvenciami na linke ATH-JTR).

Príklad cestovného itinerára:
09.06.2015 Bratislava (BTS) – Atény (ATH) za 29 EUR (1. letenka)
10.06.2015 Atény (ATH) – Santorini (JTR) za 25 EUR (2. letenka)
17.06.2015 Santorini (JTR) – Atény (ATH) za 25 EUR (2. letenka)
18.06.2015 Atény (ATH) – Bratislava (BTS) za 29 EUR (1. letenka)

Rezervácia letenky:
Bratislava – Atény za 58 EUR (09.06.-18.06.2015)
Atény – Santorini za 50 EUR (10.06.-17.06.2015)

Atény

Viac ako trojmiliónová znamenitá grécka metropola a súčasne “kolíska západnej civilizácie” istotne nesklame v žiadnom ročnom období. Určite nevynechajte Akropolu s Parthenonom, s ruinami chrámu bohyne Niké a Diovho chrámu. Oplatí sa vzhliadnuť aj starobylá Agora či mramorový štadión Panathinaikos, kde sa v roku 1896 konali prvé novodobé olympijské hry.

Vášniví milovníci umenia si nepochybne prídu na svoje v mnohých múzeách a početných galériách alebo v jednom zo 148 divadiel, z ktorých k najslávnejším sa radí Odeon – Herodes Atticus Theater (aj vysoký počet divadelných javísk naznačuje, že “divadelná scéna” sa “zrodila” práve v Grécku). Ak Vás aténske pozoruhodnosti unavia, skúste tradičnú grécku tavernu s ochutnávkou vynikajúcej domácej kuchyne i miestneho vína (pri sprievode typickej gréckej muziky “Rebetiko” či “Laïkó”).

Santorini

Famózne Santorini Vás očakáva v najjužnejšej partii Kyklád viac ako 200 km na juhovýchod od Peloponézskeho polostrova (medzi ostrovmi Ios a Anafi). V antickom období sa používal názov Kallístē (najkrajší), neskôr pribudlo pomenovanie Santorini (podľa miestnej patróny svätej Ireny), zatiaľ čo domáci skôr preferujú označenie Thēra/Thira (“divoká”). Vašu cestu po Santorini zrejme začnete na medzinárodnom letisku, situovanom na jeho východnej strane (v blízkosti Kamari).

Môže byť práve Santorini miestom, kde ležala bájna Atlantída?

Celé súostrovie bolo už od dávnej minulosti častou obeťou mnohých zničujúcich sopečných erupcií a obrovských zemetrasení. V súčasnej podobe sa okrem fenomenálneho hlavného ostrova polkruhového tvaru zachovala protiľahlá Therasia i niekoľko menších ostrovčekov Nea Kameni, Palea Kameni a Aspronisi, položených v gigantickej kaldere (medzi nimi) s 300 m vysokými skalnatými útesmi (a hĺbkou okolo 400 m). Viacerí autori dávajú masívnu deštrukčnú činnosť prírody na Santorini v minulosti do súvislosti so zánikom Platónom spomínanej Atlantídy alebo dokonca i s biblickým putovaním Izraelitov z Egypta do Svätej zeme pod vedením Mojžiša (tzv. Exodus).

Dych berúce žiarivo biele príbytky a svätyne postavené vysoko na skalách

Nesmierne príťažlivá Fira, očarujúce hlavné mesto Santorini, Vás čaká v centrálnej oblasti západného pobrežia vysoko na pobrežných útesoch. Fantastická architektúra bielych domčekov a chrámov, unikátna najmä pre Kyklady, Vás doslova omráči. Neobíďte pôvabnú neďalekú dedinku Firostefani. Svojou krásou (s podobným výzorom) a povestnými západmi Slnka ani trochu nezaostáva skvelá Oia na severnom výbežku, kam doputujete aj “po svojich” miestami exponovanou pešou prechádzkou po neskutočne magických skalných bralách priamo z Fira.

Čarokrásne pláže

Kým bralnaté západné brehy očaria pravdepodobne najviac pri pohľade z protiľahlých kúskov pevniny (alebo počas plavby loďou v kaldere), sever, východ a juh Santorini ponúka grandiózne pláže (rozličných farieb). Pôsobivú “Black Beach” nájdete v okolí Kamari a Perissa na juhovýchode, impresívna “Red Beach” Vás poteší v neveľkej vzdialenosti od Akrotiri na juhu, kde Vás privíta aj úžasná “White Beach”. Svojimi plážovými scenériami okúzli aj najjužnejší bod ostrova Agios Georgios.

0