VLetenky

Samoa so Singapore Airlines od 1238 EUR

To Sua Ocean Trench
Fotogenická To Sua Trench na juhovýchode ostrova Upolu (foto: Simon Clancy/Flickr/CC BY 2.0)

Na návštevu obdivuhodného súostrovia Samoa v Oceánii (na palube Airbusu A380 i Boeingu B787) pozýva 5* spoločnosť Singapore Airlines v spolupráci s partnermi zo Star Alliance (s odletom z Prahy).

Spiatočné letenky na juhopacifickú Samou (do miestnej metropoly Apia) sa dajú kúpiť za 1238 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Tarifné podmienky povoľujú odlety do 31. marca 2016 (s výnimkou obdobia blackoutu počas vianočných sviatkov 12.12.-27.12.2015), min. dobu pobytu 7 dní, max. dobu pobytu 12 mesiacov, stop over v Singapure (SIN) a predaj do 31. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletmi) v priebehu februára a marca 2016.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Samou nech poslúži odlet z pražského leteckého prístavu (PRG) dňa 9. marca a návrat z Apie (APW) v Oceánii dňa 24. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Praha – Apia za 1238 EUR (09.03.-24.03.2016)
Praha – Apia za 1238 EUR (09.03.-24.03.2016)

Samoa

Impresívna Samoa Vás očakáva v obrovitej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladá sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Fidži (na juhozápade), francúzske Wallis a Futuna (na západe), Tuvalu (na severozápade) novozélandské Tokelau (na severe), Americká Samoa (na východe), ako aj novozélandské Niue a Tonga (na juhu). Na území s rozlohou vyše 2800 km² tu žije skoro 200 tisíc obyvateľov. Medzi úradné jazyky sa radia angličtina aj “samojčina”. Neuveriteľnú Samou geograficky vytvárajú dva hlavné ostrovy – Upolu (vo východnej “polke”) a Savai’i (západná polovica).

Od objavenia Holanďanmi až ku vlastnej nezávislosti

Úžasnú Samou ako prvý pre Európu “objavil” začiatkom 18. storočia holandský moreplavec Jacob Roggeveen. V neskoršom období sa ukazuje aj francúzsky admirál Louis Antoine de Bougainville, ktorý toto územie vrátane susednej dnešnej Americkej Samoy nazval Navigator Islands. Na začiatku 20. storočia administráciu prevzalo Nemecko (východná partia súostrovia sa dostala do správy USA) a neskôr (po 1. svetovej vojne) aj Nový Zéland – prakticky až do vyhlásenia vlastnej autonómie v roku 1962 (prakticky ako prvého z “menších” štátov v Oceánii).

Vynikajúce Upolu

Na nádhernom ostrove Upolu (vo východnej časti krajiny) nájdete sústredenú prevažnú časť obyvateľstva Samoy. Miestom Vášho prvého kontaktu so Samou bude s najväčšou pravdepodobnosťou medzinárodné letisko Faleolo Intl Airport (APW) v severozápadnej oblasti (s neďalekými pôsobivými plážovými scenériami). Jej hlavné mesto, malebná 40-tisícová Apia (s príjemným prístavom), Vás čaká v centrálnej “area” severného pobrežia.

Po stopách Roberta Louisa Stevensona

V lokalite Vailima na južnom okraji Apie natrafíte na Múzeum Roberta Louisa Stevensona, legendárneho škótskeho spisovateľa, ktorý v dome dnešného múzea strávil posledné roky svojho života (mimochodom jeho hrobka sa nachádza “obďaleč” na 472 m vysokej hore Mount Vaea). Nepochybne poznáte z mladších čias “príbeh” Ostrov pokladov alias Treasure Island, ktorý inšpiroval nielen množstvo filmových režisérov, ale i ďalších literárnych “kúzelníkov” (vrátane excelentného “dielka” Zlatý skarabeus od svetoznámeho fenoména menom Edgar Allan Poe). Stevensonov výtvor “Dr. Jekyll and Mr. Hyde” asi taktiež nebude treba príliš predstavovať.

Impozantné plážové scenérie i mnoho ďalších cestovateľských pozoruhodností

Cestou ďalej južným smerom cez vnútrozemie ostrova narazíte na grandióznu bahaistickú svätyňu so vskutku vkusne upraveným exteriérom. Južné pobrežie Upolu poteší nádhernými plážami nielen v oblastiach Virgin Cove a Siumu Bay, k najpopulárnejším sa však zaraďuje fascinujúca Lalomanu Beach na juhovýchode s fenomenálnym bielym pieskom (a výhľadmi na geniálne ostrovčeky Nu’utele a Nu’ulua v pobrežnom regióne). V blízkosti neďalekej dedinky Lotofaga naďabíte (kúsok vo vnútrozemí) na fantastické “jazierko” To Sua Ocean Trench (aj dramatické vodopády).

Nemenej pútavý susedný Savai’i

Svojou krásou však ani trošku nezaostáva Savai’i (v západnej polovici), rozlohou väčší (a počtom obyvateľov naopak menší) z oboch ostrovov, kde spoznáte možno trošku autentickejšiu podobu Samoy. Pokiaľ máte radi kúzelné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, očarujúce koralové atoly a pohodové piesočnaté pláže, rozhodne nezostanete na Savai’i sklamaní. Na svoje si prídu i priaznivci objavovania záhadného podmorského sveta Pacifiku s bonusom v podobe potopených plavidiel. Upútajú takisto lákavé korytnačie rezervácie a výborné podmienky na surfovanie.

0