VLetenky

Samoa s Qatar Airways od 1118 EUR

Samoa Beach
Ďaleká Oceánia v podobe polynézskej tropickej krajiny Samoa (foto: Holger Detje/Pixabay/CC0)

Na návštevu juhopacifického súostrovia Samoa v Polynézii (s možnosťou prehliadky Sydney) pozýva 5* spoločnosť Qatar Airways (z aliancie Oneworld) v spolupráci s partnermi (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Samou (do miestnej metropoly Apia) sa predávajú za 1118 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 05.04.-05.07. a 26.08.-12.12.2018, min. dobu pobytu 3 dni, max. dobu pobytu 6 mesiacov a predaj do 7. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Reálnu dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu apríla a mája 2018.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Samou nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 22. apríla (nedeľa) a návrat z Apie (APW) dňa 13. mája 2018 (nedeľa).

Rezervácia letenky:
Praha – Apia za 1118 EUR (22.04.-13.05.2018 / nedeľa – nedeľa)

PRG-APW

Samoa

Pôsobivá Samoa Vás čaká v gigantickej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestiera sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Fidži (na juhozápade), francúzske Wallis a Futuna (na západe), Tuvalu (na severozápade) novozélandské Tokelau (na severe), Americká Samoa (na východe), ako i novozélandské Niue a Tonga (na juhu). Na území s rozlohou viac ako 2800 km² tu žije takmer 200 tisíc obyvateľov. Medzi úradné jazyky sa zaraďujú angličtina i “samojčina”. Neskutočnú Samou geograficky tvoria dva hlavné ostrovy – Upolu (vo východnej polke) a Savai’i (západná polka).

Od objavenia Holanďanmi až ku vlastnej autonómii

Skvelú Samou ako prvý pre Európu objavil začiatkom 18. storočia holandský moreplavec Jacob Roggeveen. V neskoršom období sa ukazuje i francúzsky admirál Louis Antoine de Bougainville, ktorý toto územie vrátane susednej dnešnej Americkej Samoy pomenoval Navigator Islands. Na začiatku 20. storočia administráciu prevzalo Nemecko (východ súostrovia sa dostal do správy USA) a neskôr (po 1. svetovej vojne) i Nový Zéland – v podstate až do vyhlásenia vlastnej nezávislosti v roku 1962 (prakticky ako prvého z “menších” štátov v Oceánii).

Výborné Upolu

Na prekrásnom ostrove Upolu (vo východnej partii krajiny) nájdete sústredenú prevažnú časť obyvateľstva Samoy. Miestom Vášho prvého kontaktu so Samou bude s najväčšou pravdepodobnosťou medzinárodné letisko Faleolo Intl Airport (APW) v severozápadnej oblasti (s neďalekými impresívnymi plážovými scenériami). Jej hlavné mesto, malebná 40-tisícová Apia (s pohodovým prístavom), Vás očakáva v centrálnom regióne severného pobrežia.

Po stopách Roberta Louisa Stevensona

V lokalite Vailima na južnom okraji Apie naďabíte na Múzeum Roberta Louisa Stevensona, presláveného škótskeho spisovateľa, ktorý v dome dnešného múzea strávil posledné roky svojho života (mimochodom jeho hrobka sa nachádza “obďaleč” na 472 m vysokej hore Mount Vaea). Nepochybne poznáte z mladších čias “príbeh” Ostrov pokladov alias Treasure Island, ktorý inšpiroval nielen mnoho filmových režisérov, ale aj ďalších literárnych “kúzelníkov” (vrátane excelentného “dielka” Zlatý skarabeus od legendárneho fenoména menom Edgar Allan Poe). Stevensonov výtvor “Dr. Jekyll and Mr. Hyde” asi takisto nebude treba príliš predstavovať.

Majestátne plážové scenérie i množstvo ďalších cestovateľských špecialít

Cestou ďalej južným smerom cez vnútrozemie ostrova narazíte na grandióznu bahaistickú svätyňu so vskutku vkusne naaranžovaným exteriérom. Južné pobrežie Upolu poteší prekrásnymi plážami nielen v oblastiach Virgin Cove a Siumu Bay, k najobľúbenejším sa však radí fantastická Lalomanu Beach na juhovýchode s geniálnym bielym pieskom (a výhľadmi na fenomenálne ostrovčeky Nu’utele a Nu’ulua v pobrežnom mikroregióne). V blízkosti neďalekej dedinky Lotofaga natrafíte (kúsok vo vnútrozemí) na fascinujúce “jazierko” To Sua Ocean Trench (i magické vodopády).

Nemenej atraktívny susedný Savai’i

Svojou krásou však ani trochu nezaostáva Savai’i (v západnej polovici), rozlohou väčší (a počtom obyvateľov naopak menší) z oboch ostrovov, kde spoznáte možno trochu autentickejšiu podobu Samoy. Ak máte radi čarovné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, okúzľujúce koralové atoly a príjemné piesočnaté pláže, rozhodne neostanete na Savai’i sklamaní. Na svoje si prídu aj fanúšikovia odhaľovania farebného podmorského sveta Pacifiku s bonusom v podobe potopených plavidiel. Oslovia taktiež pútavé korytnačie rezervácie a vynikajúce podmienky na surfovanie.

0