VLetenky

Samoa s Qatar Airways od 1083 EUR

Samoa Beach
Ďaleká Oceánia v podobe polynézskej tropickej krajiny Samoa (foto: Francesco/Flickr/CC BY 2.0)

Na návštevu juhopacifického súostrovia Samoa v Polynézii pozýva 5* spoločnosť Qatar Airways (z aliancie Oneworld) v spolupráci s partnermi (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na Samou (do miestnej metropoly Apia) sú v predaji za 1083 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 01.09.-26.10., 30.10.-11.12.2019, 09.01.-01.04. a 17.04.-31.05.2020, min. dobu pobytu 3 dni, max. dobu pobytu 2 mesiace a predaj do 24. júna (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu októbra a novembra 2019.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Samou môže byť odlet z Budapešti (BUD) dňa 22. októbra a návrat z Apie (APW) dňa 5. novembra 2019.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Apia za 1083 EUR (22.10.-05.11.2019)

BUD-APW

Budapešť, Maďarsko – Apia, Samoa (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Samoa

Impresívna Samoa Vás očakáva v gigantickej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladá sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Fidži (na juhozápade), francúzske Wallis a Futuna (na západe), Tuvalu (na severozápade) novozélandské Tokelau (na severe), Americká Samoa (na východe), ako aj novozélandské Niue a Tonga (na juhu). Na území s rozlohou vyše 2800 km² tu žije skoro 200 tisíc obyvateľov. Medzi úradné jazyky sa radia angličtina aj “samojčina”. Neuveriteľnú Samou geograficky vytvárajú dva hlavné ostrovy – Upolu (vo východnej polke) a Savai’i (západná polka).

Od objavenia Holanďanmi až ku vlastnej samostatnosti

Úžasnú Samou ako prvý pre Európu objavil začiatkom 18. storočia holandský moreplavec Jacob Roggeveen. V neskoršom období sa ukazuje aj francúzsky admirál Louis Antoine de Bougainville, ktorý toto územie vrátane susednej dnešnej Americkej Samoy nazval Navigator Islands. Na začiatku 20. storočia administráciu prevzalo Nemecko (východ súostrovia sa dostal do správy USA) a neskôr (po 1. svetovej vojne) aj Nový Zéland – prakticky až do vyhlásenia vlastnej nezávislosti v roku 1962 (v podstate ako prvého z “menších” štátov v Oceánii).

Vynikajúce Upolu

Na nádhernom ostrove Upolu (vo východnej časti krajiny) nájdete sústredenú prevažnú časť obyvateľstva Samoy. Miestom Vášho prvého kontaktu so Samou bude s najväčšou pravdepodobnosťou medzinárodné letisko Faleolo Intl Airport (APW) v severozápadnej oblasti (s neďalekými pôsobivými plážovými scenériami). Jej hlavné mesto, malebná 40-tisícová Apia (s príjemným prístavom), Vás čaká v centrálnom regióne severného pobrežia.

Po stopách Roberta Louisa Stevensona

V lokalite Vailima na južnom okraji Apie natrafíte na Múzeum Roberta Louisa Stevensona, legendárneho škótskeho spisovateľa, ktorý v dome dnešného múzea strávil posledné roky svojho života (mimochodom jeho hrobka sa nachádza “obďaleč” na 472 m vysokej hore Mount Vaea). Nepochybne poznáte z mladších čias “príbeh” Ostrov pokladov alias Treasure Island, ktorý inšpiroval nielen množstvo filmových režisérov, ale i ďalších literárnych “kúzelníkov” (vrátane excelentného “dielka” Zlatý skarabeus od presláveného fenoména menom Edgar Allan Poe). Stevensonov výtvor “Dr. Jekyll and Mr. Hyde” asi taktiež nebude treba príliš predstavovať.

Impozantné plážové scenérie aj mnoho ďalších cestovateľských pozoruhodností

Cestou ďalej južným smerom cez vnútrozemie ostrova naďabíte na obdivuhodné bahaistickú svätyňu so vskutku vkusne naaranžovaným exteriérom. Južné pobrežie Upolu poteší čarokrásnymi plážami nielen v oblastiach Virgin Cove a Siumu Bay, k najpopulárnejším však patrí fascinujúca Lalomanu Beach na juhovýchode s fenomenálnym bielym pieskom (a výhľadmi na geniálne ostrovčeky Nu’utele a Nu’ulua v pobrežnom mikroregióne). Blízko neďalekej dedinky Lotofaga narazíte (kúsok vo vnútrozemí) na fantastické “jazierko” To Sua Ocean Trench (aj dramatické vodopády).

Nemenej atraktívny susedný Savai’i

Svojou krásou však ani trošku nezaostáva Savai’i (v západnej polovici), rozlohou väčší (a počtom obyvateľov naopak menší) z oboch ostrovov, kde uvidíte snáď trošku autentickejšiu podobu Samoy. Ak máte radi kúzelné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, očarujúce koralové atoly a pohodové piesočnaté pláže, rozhodne nezostanete na Savai’i sklamaní. Na svoje si prídu i priaznivci objavovania farebného podmorského sveta Pacifiku s bonusom vo forme potopených plavidiel. Oslovia takisto lákavé korytnačie rezervácie a výborné podmienky na surfovanie.

0

Add a Comment