VLetenky

Samoa s British Airways od 1208 EUR

To Sua Ocean Trench
To Sua Ocean Trench na juhovýchode ostrova Upolu (foto: michael via Samoa Tourism/Flickr/CC BY 2.0)

Objaviť prírodné bohatstvo fenomenálneho súostrovia Samoa v geniálnej Oceánii možno pri využití tarifu leteckej spoločnosti British Airways v spolupráci s partnerskými aerolíniami (s odletom z Prahy).

Spiatočné letenky na Samou sa dajú kúpiť za 1208 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska. Tarifné podmienky stanovujú odlety od 20. augusta do 30. novembra 2015, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 5. mája (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve (s odletmi) počas októbra/novembra 2015.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky na Samou nech bude napr. odlet zo stovežatej Prahy (PRG) dňa 28. októbra a návrat z Apie (APW) v ďalekej Oceánii dňa 18. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Praha – Apia za 1208 EUR (28.10.-18.11.2015)
Praha – Apia za 1208 EUR (28.10.-18.11.2015)

Samoa

Pôsobivá Samoa Vás čaká v gigantickej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestiera sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Fidži (na juhozápade), francúzske Wallis a Futuna (na západe), Tuvalu (na severozápade) novozélandské Tokelau (na severe), Americká Samoa (na východe), ako i novozélandské Niue a Tonga (na juhu). Na území s rozlohou viac ako 2800 km² tu žije takmer 200 tisíc obyvateľov. Medzi úradné jazyky patria angličtina i “samojčina”. Neskutočnú Samou geograficky tvoria dva hlavné ostrovy – Upolu (vo východnej polovici) a Savai’i (západná “polka”).

Od objavenia Holanďanmi až ku vlastnej autonómii

Skvelú Samou ako prvý pre Európu “objavil” začiatkom 18. storočia holandský moreplavec Jacob Roggeveen. V neskoršom období sa ukazuje i francúzsky admirál Louis Antoine de Bougainville, ktorý toto územie vrátane susednej dnešnej Americkej Samoy pomenoval Navigator Islands. Na začiatku 20. storočia administráciu prebralo Nemecko (východná partia súostrovia sa dostala do správy USA) a neskôr (po 1. svetovej vojne) i Nový Zéland – prakticky až do vyhlásenia vlastnej samostatnosti v roku 1962 (v podstate ako prvého z “menších” štátov v Oceánii).

Excelentné Upolu

Na prekrásnom ostrove Upolu (vo východnej časti krajiny) nájdete sústredenú prevažnú časť obyvateľstva Samoy. Miestom Vášho prvého kontaktu so Samou bude s najväčšou pravdepodobnosťou medzinárodné letisko Faleolo Intl Airport (APW) v severozápadnej partii (s neďalekými impresívnymi plážovými scenériami). Jej hlavné mesto, malebná 40-tisícová Apia (s pohodovým prístavom), Vás očakáva v centrálnej oblasti severného pobrežia.

Po stopách Roberta Louisa Stevensona

V lokalite Vailima na južnom okraji Apie naďabíte na Múzeum Roberta Louisa Stevensona, svetoznámeho škótskeho spisovateľa, ktorý v dome dnešného múzea strávil posledné roky svojho života (mimochodom jeho hrobka sa nachádza “obďaleč” na 472 m vysokej hore Mount Vaea). Určite poznáte z mladších čias “príbeh” Ostrov pokladov alias Treasure Island, ktorá inšpirovala nielen mnoho filmových režisérov, ale aj ďalších literárnych “kúzelníkov” (vrátane výborného “dielka” Zlatý skarabeus od presláveného fenoména menom Edgar Allan Poe). Stevensonov výtvor “Dr. Jekyll and Mr. Hyde” asi takisto nebude treba veľmi predstavovať.

Majestátne plážové scenérie aj množstvo ďalších cestovateľských špecialít

Cestou ďalej južným smerom cez vnútrozemie ostrova naďabíte na pozoruhodnú bahaistickú svätynu s veľmi vkusne upraveným exteriérom. Južné pobrežie Upolu poteší prekrásnymi plážami nielen v oblastiach Virgin Cove a Siumu Bay, k najobľúbenejším však patrí fantastická Lalomanu Beach na juhovýchode s geniálnym bielym pieskom (a výhľadmi na fenomenálne ostrovčeky Nu’utele a Nu’ulua v pobrežnom regióne). V blízkosti neďalekej dedinky Lotofaga narazíte (kúsok vo vnútrozemí) na fascinujúce “jazierko” To Sua Ocean Trench (i magické vodopády).

Nemenej atraktívny susedný Savai’i

Svojou krásou však ani trochu nezaostáva Savai’i (v západnej polovici), rozlohou väčší (a počtom obyvateľov naopak menší) z oboch ostrovov, kde spoznáte možno trochu autentickejšiu podobu Samoy. Ak máte radi čarovné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, okúzľujúce koralové atoly a príjemné piesočnaté pláže, určite neostanete na Savai’i sklamaní. Na svoje si prídu aj fanúšikovia odhaľovania záhadného podmorského sveta Pacifiku s bonusom v podobe potopených plavidiel. Upútajú taktiež lákavé korytnačie rezervácie a vskutku výhodné podmienky na surfovanie.

0