VLetenky

Samoa s Air New Zealand od 1182 EUR

Upolu
Return To Paradise Beach na juhozápade ostrova Upolu (foto: Andrew Moore/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na návštevu grandiózneho súostrovia Samoa v Oceánii pozýva letecká spoločnosť Air New Zealand v spolupráci s partnerskými aerolinkami zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na juhopacifickú Samou (do miestnej metropoly Apia) sú v predaji za 1182 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období od 1. februára do 30. júna 2017, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 31. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od začiatku marca do začiatku júna 2017.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na Samou môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 14. mája a návrat z Apie (APW) v Oceánii dňa 1. júna 2017.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Apia za 1182 EUR (14.05.-01.06.2017)
Viedeň – Apia za 33216 CZK (rezervácia v ČJ)

Samoa

Pôsobivá Samoa Vás čaká v gigantickej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozprestiera sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Fidži (na juhozápade), francúzske Wallis a Futuna (na západe), Tuvalu (na severozápade) novozélandské Tokelau (na severe), Americká Samoa (na východe), ako aj novozélandské Niue a Tonga (na juhu). Na území s rozlohou viac ako 2800 km² tu žije takmer 200 tisíc obyvateľov. Medzi úradné jazyky sa zaraďujú angličtina aj “samojčina”. Samou geograficky tvoria dva hlavné ostrovy – Upolu (vo východnej “polke”) a Savai’i (západná polovica).

Od objavenia Holanďanmi až ku vlastnej autonómii

Skvelú Samou ako prvý pre Európu “objavil” začiatkom 18. storočia holandský moreplavec Jacob Roggeveen. V neskoršom období sa ukazuje i francúzsky admirál Louis Antoine de Bougainville, ktorý toto územie vrátane susednej dnešnej Americkej Samoy nazval Navigator Islands. Na začiatku 20. storočia administráciu prevzalo Nemecko (východná partia súostrovia sa dostala do správy USA) a neskôr (po 1. svetovej vojne) i Nový Zéland – v podstate až do vyhlásenia vlastnej nezávislosti v roku 1962 (prakticky ako prvého z “menších” štátov v Oceánii).

Výborné Upolu

Na prekrásnom ostrove Upolu (vo východnej partii krajiny) nájdete sústredenú prevažnú časť obyvateľstva Samoy. Miestom Vášho prvého kontaktu so Samou bude s najväčšou pravdepodobnosťou medzinárodné letisko Faleolo Intl Airport (APW) v severozápadnej oblasti (s neďalekými impresívnymi plážovými scenériami). Jej hlavné mesto, malebná 40-tisícová Apia (s pohodovým prístavom), Vás očakáva v centrálnej “area” severného pobrežia.

Po stopách Roberta Louisa Stevensona

V lokalite Vailima na južnom okraji Apie naďabíte na Múzeum Roberta Louisa Stevensona, svetoznámeho škótskeho spisovateľa, ktorý v dome dnešného múzea strávil posledné roky svojho života (mimochodom jeho hrobka sa nachádza “obďaleč” na 472 m vysokej hore Mount Vaea). Nepochybne poznáte z mladších čias “príbeh” Ostrov pokladov alias Treasure Island, ktorý inšpiroval nielen mnoho filmových režisérov, ale aj ďalších literárnych “kúzelníkov” (vrátane excelentného “dielka” Zlatý skarabeus od legendárneho fenoména menom Edgar Allan Poe). Stevensonov výtvor “Dr. Jekyll and Mr. Hyde” asi rovnako nebude treba príliš predstavovať.

Majestátne plážové scenérie i množstvo ďalších cestovateľských špecialít

Cestou ďalej južným smerom cez vnútrozemie ostrova naďabíte na obdivuhodnú bahaistickú svätyňu so vskutku vkusne upraveným exteriérom. Južné pobrežie Upolu poteší prekrásnymi plážami nielen v oblastiach Virgin Cove a Siumu Bay, k najobľúbenejším sa však radia fantastická Lalomanu Beach na juhovýchode s geniálnym bielym pieskom (a výhľadmi na fenomenálne ostrovčeky Nu’utele a Nu’ulua v pobrežnom regióne). V blízkosti neďalekej dedinky Lotofaga natrafíte (kúsok vo vnútrozemí) na fantastické “jazierko” To Sua Ocean Trench (aj magické vodopády).

Nemenej atraktívny susedný Savai’i

Svojou krásou však ani trochu nezaostáva Savai’i (v západnej polovici), rozlohou väčší (a počtom obyvateľov naopak menší) z oboch ostrovov, kde spoznáte možno trochu autentickejšiu podobu Samoy. Ak máte radi čarovné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, okúzľujúce koralové atoly a príjemné piesočnaté pláže, rozhodne neostanete na Savai’i sklamaní. Na svoje si prídu aj fanúšikovia odhaľovania záhadného podmorského sveta Pacifiku s bonusom vo forme potopených plavidiel. Upútajú taktiež lákavé korytnačie rezervácie a vynikajúce podmienky na surfovanie.

0