VLetenky

Samoa s Air New Zealand od 1034 EUR

Upolu
Lalomanu Beach na juhovýchode ostrova Upolu (foto: Johannes Vogel/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na návštevu grandiózneho súostrovia Samoa v Oceánii vábi letecká spoločnosť Air New Zealand v spolupráci s partnerskými aerolíniami zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na juhopacifickú Samou (do miestnej metropoly Apia) sú v predaji za 1034 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 24.09.-05.12.2019, 05.02.-15.04. a 28.04.-30.06.2020, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 31. októbra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s odbavenou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu marca 2020.

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky na Samou nech bude napr. odlet z Viedne (VIE) dňa 8. marca a návrat z Apie (APW) dňa 31. marca 2020.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Apia za 1034 EUR (08.03.-31.03.2020)

VIE-APW
Viedeň, Rakúsko – Apia, Samoa (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Samoa

Impresívna Samoa Vás očakáva v gigantickej Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladá sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Fidži (na juhozápade), francúzske Wallis a Futuna (na západe), Tuvalu (na severozápade) novozélandské Tokelau (na severe), Americká Samoa (na východe), ako i novozélandské Niue a Tonga (na juhu). Na území s rozlohou vyše 2800 km² tu žije skoro 200 tisíc obyvateľov. Medzi úradné jazyky sa radia angličtina i “samojčina”. Samou geograficky vytvárajú dva hlavné ostrovy – Upolu (vo východnej “polke”) a Savai’i (západná polovica).

Od objavenia Holanďanmi až ku vlastnej nezávislosti

Úžasnú Samou ako prvý pre Európu “objavil” začiatkom 18. storočia holandský moreplavec Jacob Roggeveen. V neskoršom období sa ukazuje aj francúzsky admirál Louis Antoine de Bougainville, ktorý toto územie vrátane susednej dnešnej Americkej Samoy nazval Navigator Islands. Na začiatku 20. storočia administráciu prevzalo Nemecko (východná časť súostrovia sa dostala do správy USA) a neskôr (po 1. svetovej vojne) aj Nový Zéland – prakticky až do vyhlásenia vlastnej samostatnosti v roku 1962 (v podstate ako prvého z “menších” štátov v Oceánii).

Vynikajúce Upolu

Na nádhernom ostrove Upolu (na východe krajiny) nájdete sústredenú prevažnú časť obyvateľstva Samoy. Miestom Vášho prvého kontaktu so Samou bude s najväčšou pravdepodobnosťou medzinárodné letisko Faleolo Intl Airport (APW) v severozápadnej oblasti (s neďalekými pôsobivými plážovými scenériami). Jej hlavné mesto, malebná 40-tisícová Apia (s príjemným prístavom), Vás čaká v centrálnom mikroregióne severného pobrežia.

Po stopách Roberta Louisa Stevensona

V lokalite Vailima na južnom okraji Apie natrafíte na Múzeum Roberta Louisa Stevensona, presláveného škótskeho spisovateľa, ktorý v dome dnešného múzea strávil posledné roky svojho života (mimochodom jeho hrobka sa nachádza “obďaleč” na 472 m vysokej hore Mount Vaea). Nepochybne poznáte z mladších čias “príbeh” Ostrov pokladov alias Treasure Island, ktorý inšpiroval nielen množstvo filmových režisérov, ale i ďalších literárnych “kúzelníkov” (vrátane excelentného “dielka” Zlatý skarabeus od svetoznámeho fenoména menom Edgar Allan Poe). Stevensonov výtvor “Dr. Jekyll and Mr. Hyde” asi takisto nebude treba príliš predstavovať.

Impozantné plážové scenérie i množstvo ďalších cestovateľských špecialít

Cestou ďalej južným smerom cez vnútrozemie ostrova naďabíte na obdivuhodnú bahaistickú svätyňu so vskutku vkusne upraveným exteriérom. Južné pobrežie Upolu poteší prekrásnymi plážami nielen v oblastiach Virgin Cove a Siumu Bay, k najobľúbenejším sa však radia fantastická Lalomanu Beach na juhovýchode s geniálnym bielym pieskom (a výhľadmi na fenomenálne ostrovčeky Nu’utele a Nu’ulua v pobrežnom regióne). V blízkosti neďalekej dedinky Lotofaga natrafíte (kúsok vo vnútrozemí) na fantastické “jazierko” To Sua Ocean Trench (aj magické vodopády).

Nemenej atraktívny susedný Savai’i

Svojou krásou však ani trochu nezaostáva Savai’i (v západnej polovici), rozlohou väčší (a počtom obyvateľov naopak menší) z oboch ostrovov, kde spoznáte možno trochu autentickejšiu podobu Samoy. Ak máte radi čarovné lagúny, farebný svet pod morskou hladinou, okúzľujúce koralové atoly a príjemné piesočnaté pláže, rozhodne neostanete na Savai’i sklamaní. Na svoje si prídu aj fanúšikovia odhaľovania záhadného podmorského sveta Pacifiku s bonusom vo forme potopených plavidiel. Upútajú taktiež lákavé korytnačie rezervácie a vynikajúce podmienky na surfovanie.

0

Add a Comment