VLetenky

Saint Barthélemy s KLM od 667 EUR

Svätý Bartolomej
Grandiózne scenérie Karibiku v podobe Svätého Bartolomeja (foto: tiarescott/Flickr/CC BY 2.0)

Na karibský ostrov “St Barts” sa majú šancu vybrať (aj počas Vianoc) nielen leteckí a cestovateľskí fajšmekri so spoločnosťou KLM (Sky Team) v spolupráci s partnerským Winair (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na francúzske tropické súostrovie Saint Barthélemy (Svätý Bartolomej) kúpite za 667 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 21.08.-21.12.2017 a 01.01.-31.05.2018, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 30. augusta (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve v priebehu horeuvedeného času platnosti tarifu pri odlete od konca augusta 2017 do konca mája 2018.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na “St Barts” môže byť odlet z českej Prahy (PRG) dňa 14. decembra s návratom z francúzskej Gustavie (SBH) dňa 28. decembra 2017.

Rezervácia letenky:
Praha – Gustavia (St Barts) za 667 EUR (14.12.-28.12.2017)

Saint Barthélemy (Svätý Bartolomej)

Pôsobivý “St Barts” Vás očakáva v prekrásnom Karibskom mori ako súčasť súostrovia Malé Antily (na severnom konci Leeward island v podskupine Renaissance Islands). Na neveľkom území s rozlohou 25 km² tu žije okolo 10 tisíc obyvateľov. Na severozápade susedí s holandsko-francúzskym Svätým Martinom (Sint Maarten/Saint Martin), smerom na juhozápad sa nachádzajú holandské ostrovy Saba a Sint Eustatius (Svätý Eustach), kým smerom na juh leží Saint Kitts (Svätý Krištof).

“Objavenie” Európanmi

Pozoruhodný Saint Barthélemy objavil pre Európu legendárny janovský moreplavec v službách španielskej koruny Krištof Kolumbus pri svojej druhej ceste do Nového sveta v roku 1493 a pomenoval ho podľa svojho brata Bartolomeja. V predeurópskom (kolonizačnom) období ho obývali a navštevovali Taínovia i Karibovia, (takmer zmiznuté) pôvodné karibské domorodé etniká.

Od Francúzska cez Švédsko opäť ku Francúzsku

Napriek tomu, že Svätý Bartolomej sa ako prvý dostal do hľadáčika Španielov, v neskoršom období tento prekrásny kút Karibiku prechádza do rúk Francúzov a od nich pod správu Švédska, pričom neskôr sa vracia Francúzsku. Bol súčasťou zámorského departmentu Guadeloupe (s členstvom v EÚ), avšak pozdejšie získal status (osobitného) zámorského spoločenstva Francúzska. Ako úradná reč slúži francúzština (využívajú sa aj kreolské jazyky) a ako oficiálna mena sa používa euro.

Príťažlivá Gustavia

Pôvabná Gustavia, hlavné mesto Saint Barthélemy, Vás čaká v juhozápadnej partii tohto karibského ostrova. Na severe nájdete hlavnú dopravnú spojnicu s okolitým svetom, medzinárodné letisko Gustáva III. (SBH) v blízkosti St. Jean. Na neďaleký holandsko-francúzsky Svätý Martin (Sint Maartne/Saint Martin) sa dostanete aj pravidelnou lodnou dopravou z prístavu v Gustavii.

Dramatické Letisko Gustáva III.

Vzletová a pristávacia dráha na “Gustaf III Airport” (SBH) na “St. Barths” s dĺžkou 650 m patrí k najkratším na svete, čo sa týka pravidelnej leteckej dopravy (len pre porovnanie – runway na susednom ostrove Saba má 400 m). V rámci tohto itinerára sa presvedčíte o tom počas 15 minút trvajúceho letu zo Sint Maarten (SXM) lietadlom DHC-6 Twin Otter spoločnosti Winair (predchádzajúci let na SXM s KLM z AMS zahŕňa aj extrémne nízky prelet ponad legendárnu Maho Beach).

Atraktívni návštevníci miestneho letiska

Okrem už spomenutej leteckej spoločnosti Winair (lety do Sint Maarten a na ostrov Saba) na “Gustaf III Airport” (SBH) ponúkajú pravidelné medzinárodné spojenia i regionálne aerolinky ako Air Antilles Eypress (na Guadeloupe), St Barths Commuter (na Antiguu, do Sint Maarten, do Saint Martin) a Tradewind Aviation (na Antiguu, na Americké Panenské ostrovy, na Portoriko). V ich flotile možno nájsť aj viaceré zaujímavé menšie stroje ako DHC-6 Twin Otter (Winair/Air Antilles Express), BN-2 Islander a Piper PA-23 (St Barths Commuter), Cessna Citation CJ3 či Pilatus PC-12 (Tradewind Aviation).

Prekrásne pláže Karibiku a vynikajúce podmienky na potápanie

Biele piesočnaté pláže (všetky verejne prístupné) a 300 dní slnečného svitu v priebehu roka budú dostatočným lákadlom pre milovníkov plážových radovánok. “St Barts” sa zaraďuje nielen k najkrajším, ale aj najbezpečnejším karibským ostrovom (vzhľadom na mimoriadne nízku kriminalitu aj nedostatok jedovatých plazov či hmyzu). Priaznivcov objavovanie farebného podmorského sveta Karibiku (vo forme potápania či šnorchlovania) oslovia nielen vraky potopených plavidiel. Bohatý podmorský život si možno vychutnať aj pri prehliadke ponorkou Yellow Submarine (z prístavu v Gustavii)

Pútavá flóra a úžasná fauna

Z miestnej vegetácie budú typickými miestnymi predstaviteľmi palmy, kaktusy, ale aj aloe (či aloe vera). V prímorských lokalitách naďabíte aj na najväčšie morské korytnačky (“Leatherback Sea Turtle”, ale nájdu sa i menšie karety). Vo vodách Karibiku Vám snáď budú robiť spoločnosť delfíny či sviňuchy a pozorovať sa dajú aj veľryby. Z príslušníkov vtáčej ríše za zmienku stoja najmä fregatky.

0