VLetenky

Saint Barthélemy s Air France od 687 EUR

Svätý Bartolomej
Svätý Bartolomej s miestnym letiskom Gustaf III Airport (SBH) (foto: alljengi/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na karibský ostrov „St Barts“ sa majú príležitosť vybrať nielen leteckí a cestovateľskí fajšmekri so spoločnosťou Air France-KLM (Sky Team) v spolupráci s partnermi (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na francúzske tropické súostrovie Saint Barthélemy (Svätý Bartolomej) kúpite za 687 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 01.09.-16.12.2021 a 10.01.-31.05.2022, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 1. septembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) od októbra 2021 do marca 2022.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky na „St Barts“ môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 18. októbra s návratom z francúzskej Gustavie (SBH) dňa 25. októbra 2021.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Gustavia (St Barts) za 687 EUR (18.10.-25.10.2021)

VIE-SBH
Viedeň, Rakúsko – Gustavia, St Barts (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Saint Barthélemy (Svätý Bartolomej)

Pôsobivý „St Barts“ Vás očakáva v prekrásnom Karibskom mori ako súčasť súostrovia Malé Antily (na severnom konci Leeward island v podskupine Renaissance Islands). Na neveľkom území s rozlohou 25 km² tu žije okolo 10 tisíc obyvateľov. Na severozápade susedí s holandsko-francúzskym Svätým Martinom (Sint Maarten/Saint Martin), smerom na juhozápad sa nachádzajú holandské ostrovy Saba a Sint Eustatius (Svätý Eustach), kým smerom na juh sa leží Saint Kitts (Svätý Krištof).

“Objavenie” Európanmi

Pozoruhodný Saint Barthélemy objavil pre Európu legendárny janovský moreplavec v službách španielskej koruny Krištof Kolumbus pri svojej druhej ceste do Nového sveta v roku 1493 a pomenoval ho podľa svojho brata Bartolomeja. V predeurópskom (kolonizačnom) období ho obývali a navštevovali Taínovia aj Karibovia, (skoro zmiznuté) pôvodné karibské domorodé etniká.

Od Francúzska cez Švédsko opäť ku Francúzsku

Napriek tomu, že Svätý Bartolomej sa ako prvý dostal do hľadáčika Španielov, v neskoršom období tento prekrásny kút Karibiku prechádza do rúk Francúzov a od nich pod správu Švédska, pričom neskôr sa vracia Francúzsku. Bol súčasťou zámorského departmentu Guadeloupe (s členstvom v EÚ), avšak pozdejšie získal status (osobitného) zámorského spoločenstva Francúzska. Ako úradná reč slúži francúzština (využívajú sa aj kreolské jazyky) a ako oficiálna mena sa používa euro.

Príťažlivá Gustavia

Pôvabná Gustavia, hlavné mesto Saint Barthélemy, Vás čaká v juhozápadnej partii tohto karibského ostrova. Na severe nájdete hlavnú dopravnú spojnicu s okolitým svetom, medzinárodné letisko Gustáva III. (SBH) v blízkosti St. Jean. Na neďaleký holandsko-francúzsky Svätý Martin (Sint Maartne/Saint Martin) sa dostanete aj pravidelnou lodnou dopravou z prístavu v Gustavii.

Dramatické Letisko Gustáva III.

Vzletová a pristávacia dráha na „Gustaf III Airport“ (SBH) na “St. Barths” s dĺžkou 650 m patrí k najkratším na svete, čo sa týka pravidelnej leteckej dopravy (len pre porovnanie – runway na susednom ostrove Saba má 400 m). V rámci podobného itinerára sa presvedčíte o tom počas 15 minút trvajúceho letu zo Sint Maarten (SXM) lietadlom DHC-6 Twin Otter spoločnosti Winair (predchádzajúci let na SXM s KLM z AMS zahŕňa aj extrémne nízky prelet ponad Maho Beach).

Atraktívni návštevníci miestneho letiska

Okrem už spomenutej leteckej spoločnosti Winair (lety do Sint Maarten a na ostrov Saba) na „Gustaf III Airport“ (SBH) ponúkajú pravidelné medzinárodné spojenia aj regionálne aerolínie ako Air Antilles Express (na Guadeloupe), St Barths Commuter (na Antiguu, do Sint Maarten, do Saint Martin) a Tradewind Aviation (na Antiguu, na Americké Panenské ostrovy, na Portoriko). V ich flotile možno nájsť aj viaceré zaujímavé menšie stroje ako DHC-6 Twin Otter (Winair/Air Antilles Express), BN-2 Islander a Piper PA-23 (St Barths Commuter), Cessna Citation CJ3 či Pilatus PC-12 (Tradewind Aviation).

Prekrásne pláže Karibiku a vynikajúce podmienky na potápanie

Biele piesočnaté pláže (všetky verejne prístupné) a 300 dní slnečného svitu v priebehu roka budú dostatočným lákadlom pre milovníkov plážových radovánok. „St Barts“ sa zaraďuje nielen k najkrajším, ale aj najbezpečnejším karibským ostrovom (vzhľadom na mimoriadne nízku kriminalitu aj nedostatok jedovatých plazov či hmyzu). Priaznivcov odhaľovania farebného podmorského sveta Karibiku (vo forme potápania či šnorchlovania) oslovia nielen vraky potopených plavidiel. Bohatý podmorský život sa dá vychutnať aj pri prehliadke ponorkou Yellow Submarine (z prístavu v Gustavii)

Lákavá flóra a úžasná fauna

Z miestnej vegetácie budú typickými miestnymi predstaviteľmi palmy, kaktusy, ale aj aloe (či aloe vera). V prímorských lokalitách naďabíte aj na najväčšie morské korytnačky („Leatherback Sea Turtle“, ale nájdu sa i menšie karety). Vo vodách Karibiku Vám snáď budú robiť spoločnosť delfíny či sviňuchy a pozorovať sa dajú aj veľryby. Z príslušníkov vtáčej ríše za zmienku stoja najmä fregatky.

0