VLetenky

Sachalin s Transaero od 392 EUR

Kurilské ostrovy
Kurilský ostrov Paramušir v Sachalinskej oblasti (foto: Kirill Ξ/Κ Voloshin/Flickr.com/CC BY 2.0)

Cestovatelia dávajúci prednosť “východným krajinám” majú šancu objaviť prírodné poklady ostrova Sachalin na ruskom “Ďalekom východe” zásluhou spoločnosti Transaero (s odletom z Pardubíc).

Spiatočné letenky na Sachalin sa dajú kúpiť za 392 EUR s odletom zo spomínaného pardubického letiska. Tarifné podmienky stanovujú max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä v priebehu marca 2015.

Príklad rezervácie letenky na Sachalin nech bude napr. odlet z českých Pardubíc (PED) dňa 15. marca a návrat z ruského Južno-Sachalinska (UUS) dňa 24. marca 2015.

Rezervácia letenky:
Pardubice – Južno-Sachalinsk za 392 EUR (15.03.-24.03.2015)
Pardubice – Južno-Sachalinsk za 414 EUR (rezervácia v NJ)
Pardubice – Južno-Sachalinsk za 11204 CZK (rezervácia v ČJ)

Sachalin

Fantastický Sachalin vytvára prakticky skoro 1000 km dlhý rovnomenný ostrov, ktorý obmývajú zo západu vody Ochotského mora a východ tvorí pobrežie Pacifiku. Na východe naň naväzuje reťaz Kurilských ostrovov (radiacich sa takisto do Sachalinskej oblasti). Od ruskej pevniny na západe ho delí Tatársky prieliv (lodná doprava na trase Cholmsk – Vanimo s napojením na hlavnú vetvu Transsibírskej magistrály cez Komsonoľsk na Amure v Chabarovsku) a od japonského ostrova Hokkaidó ho oddeľuje La Pérousova úžina (sezónne lodné spojenie z Korsakova do Wakkanai).

Pomerne studené sachalínske podnebie

Skoro 200-tisícový Južno-Sachalinsk, administratívno-politické centrum celej Sachalinskej oblasti, Vás očakáva na juhu ostrova. I keď sa rozkladá v podobnej zemepisnej šírke ako Slovensko, podnebie má omnoho chladnejší charakter vďaka studeným morským prúdom a relatívnej blízkosti Sibíri (aj keď na rozdiel od susednej Kamčatky tu nemožno naraziť na permafrost). V chladnejších mesiacoch využijete stredisko zimných športov v lokalite Gornyj Vozduch. Nielen v teplejšom období milovníci pešej turistiky nájdu nádherné horské scenérie v masívoch Gora Vajda a Chrebet Ždanko.

Fascinujúce vulkány Kurilských ostrovov

Celá Kurilské ostrovy spadajú do pacifického “Ohnivého kruhu” (Ring of Fire), čo sa odzrkadľuje prítomnosťou asi 100 sopiek, z ktorých približne štyridsiatka stále prekypuje aktivitou. K najvyšším z nich patria neskutočne fotogenický vulkán Alaid (2339 m) na dramatickom Ostrove Atlasova v najsevernejšej partii a Tyatya (1819 m) na Kunašire v južnom regióne Kurilov.

Pozoruhodná sachalínska živočíšna ríša

Celkom pútavá miestna fauna má bohaté zastúpenie “na zemi” v podobe medveďov (hnedých), vlkov, líšok, rysov, sobov, losov, vydier, sobolov, mrožov, lachtanov a množstva iných živočíchov. Skúste výborný Ostrov Tjulenij s jednými z najväčšími kolóniami tuleňov na svete. Ornitológavia (aj fanúšikovia odhaľovania ukrytých krás podmorského sveta) si prídu na svoje na ostrove Moneron alebo pri jazere Tunajča. Z vodného sveta za zmienku stojí niekoľko vzácnych druhov lososov, ale pozornosť si istotne zaslúži i bohatý výskyt veľrýb, predovšetkým vráskavca sivého (Gray Whale).

0