VLetenky

Sachalin s Transaero od 368 EUR

Kurilské ostrovy
Ostrov Atlasova (foto: US National Oceanic and Atmospheric Administration/Wikimedia Commons/CC0)

Milovníci netradičných cestovateľských cieľov majú možnosť objaviť prírodné bohatstvo ostrova Sachalin na ruskom “Ďalekom východe” vďaka leteckej spoločnosti Transaero (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky na Sachalin sú v predaji za 412 USD (alebo v prepočte cca 368 EUR) s odletom zo spomínaného viedenského letiska. Tarifné podmienky určujú cesty do 31. decembra, max. dobu pobytu 2 mesiace a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas septembra a októbra 2015 (a za príplatok 20 USD aj v priebehu novembra a decembra 2015).

Príklad rezervácie letenky na Sachalin nech bude napr. odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 7. septembra a návrat z ruského mesta Južno-Sachalinsk (UUS) dňa 15. septembra 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Južno-Sachalinsk za 412 USD (07.09.-15.09.2015)
(Pozn: po zvolení segmentov v ďalšom kroku rezervácie cena klesne na 401 USD/358 EUR)

Sachalin

Fascinujúci Sachalin tvorí v podstate takmer 1000 km dlhý rovnomenný ostrov, ktorý obmývajú zo západu vody Ochotského mora a východ vytvára pobrežie Pacifiku. Na východe naň nadväzuje reťaz Kurilských ostrovov (zaraďujúcich sa taktiež do Sachalinskej oblasti). Od ruskej pevniny na západe ho oddeľuje Tatársky prieliv (lodná doprava na trase Cholmsk – Vanimo s napojením na hlavnú vetvu Transsibírskej magistrály cez Komsonoľsk na Amure v Chabarovsku) a od japonského ostrova Hokkaidó ho delí La Pérousova úžina (sezónne lodné spojenie z Korsakova do Wakkanai).

Pomerne studené sachalínske podnebie

Takmer 200-tisícový Južno-Sachalinsk, administratívno-politické centrum celej Sachalinskej oblasti, Vás čaká na juhu ostrova. Aj keď sa rozprestiera v podobnej zemepisnej šírke ako Slovensko, podnebie má omnoho chladnejší ráz zásluhou studených morských prúdov a relatívnej blízkosti Sibíri (i keď na rozdiel od susednej Kamčatky tu nemožno natrafiť na permafrost). V chladnejších mesiacoch využijete stredisko zimných športov v lokalite Gornyj Vozduch. Nielen v teplejšom období priaznivci pešej turistiky nájdu prekrásne horské scenérie v masívoch Gora Vajda a Chrebet Ždanko.

Fantastické vulkány Kurilských ostrovov

Celá Kurilské ostrovy spadajú do pacifického “Ohnivého kruhu” (Ring of Fire), čo sa prejavuje prítomnosťou asi 100 sopiek, z ktorých zhruba štyridsiatka stále prekypuje aktivitou. K najvyšším z nich patria neuveriteľne fotogenický vulkán Alaid (2339 m) na magickom Ostrove Atlasova v najsevernejšej časti a Tyatya (1819 m) na Kunašire v južnom regióne Kurilov.

Pútavá sachalínska živočíšna ríša

Vcelku pozoruhodná miestna fauna má bohaté zastúpenie “na zemi” v podobe medveďov (hnedých), vlkov, líšok, rysov, sobov, losov, vydier, sobolov, mrožov, lachtanov a mnohých iných živočíchov. Skúste vynikajúci Ostrov Tjulenij s jednými z najväčšími kolóniami tuleňov na svete. Ornitológavia (aj priaznivci odhaľovania skrytých krás podmorského sveta) si prídu na svoje na ostrove Moneron alebo pri jazere Tunajča. Z vodného sveta za zmienku stojí niekoľko vzácnych druhov lososov, ale pozornosť si určite zaslúži aj bohatý výskyt veľrýb, predovšetkým vráskavca sivého (Gray Whale).

0