VLetenky

Sachalin s Aeroflotom od 422 EUR

Peak Chekhov
Sugestívny pohľad na Sachalin z vrchu Pik Čechova (1040 m) (foto: Tatters ❀/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Milovníci netypických cieľov majú šancu odhaliť prírodné poklady ostrova Sachalin na ruskom “Ďalekom východe” so spoločnosťou Aeroflot z leteckej aliancie Sky Team (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky na východoruské pacifické súostrovie Sachalin sa predávajú za 422 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Tarifné podmienky stanovujú cesty do 31. decembra, min. dobu pobytu 2 dni alebo sobotňajšiu noc a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä v priebehu novembra a decembra 2015).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Sachalin nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 15. novembra a návrat z ruského mesta Južno-Sachalinsk (UUS) dňa 22. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Južno-Sachalinsk za 422 EUR (15.11.-22.11.2015)
Viedeň – Južno-Sachalinsk za 450 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Južno-Sachalinsk za 12190 CZ (rezervácia v ČJ)

Sachalin

Fantastický Sachalin vytvára prakticky skoro 1000 km dlhý rovnomenný ostrov, ktorý obmývajú zo západu vody Ochotského mora a východ tvorí pobrežie Pacifiku. Na východe naň naväzuje reťaz Kurilských ostrovov (radiacich sa takisto do Sachalinskej oblasti). Od ruskej pevniny na západe ho delí Tatársky prieliv (lodná doprava na trase Cholmsk – Vanimo s napojením na hlavnú vetvu Transsibírskej magistrály cez Komsonoľsk na Amure v Chabarovsku) a od japonského ostrova Hokkaidó ho oddeľuje La Pérousova úžina (sezónne lodné spojenie z Korsakova do Wakkanai).

Relatívne studené sachalínske podnebie

Skoro 200-tisícový Južno-Sachalinsk, administratívno-politické centrum celej Sachalinskej oblasti, Vás očakáva na juhu ostrova. I keď sa rozkladá v podobnej zemepisnej šírke ako Slovensko, podnebie má omnoho chladnejší ráz vďaka studeným morským prúdom a pomernej blízkosti Sibíri (aj keď na rozdiel od susednej Kamčatky tu nemožno natrafiť na permafrost). V chladnejších mesiacoch sa dá využiť stredisko zimných športov v lokalite Gornyj Vozduch. Nielen v teplejšom období fanúšikovia pešej turistiky nájdu nádherné horské scenérie v masívoch Gora Vajda a Chrebet Ždanko.

Fascinujúce vulkány Kurilských ostrovov

Celá Kurilské ostrovy spadajú do pacifického “Ohnivého kruhu” (Ring of Fire), čo sa odzrkadľuje prítomnosťou asi 100 sopiek, z ktorých približne štyridsiatka stále prekypuje aktivitou. K najvyšším z nich sa radia nesmierne fotogenický vulkán Alaid (2339 m) na dramatickom Ostrove Atlasova v najsevernejšej partii a Tyatya (1819 m) na Kunašire v južnom regióne Kurilov.

Lákavá sachalínska živočíšna ríša

Celkom pozoruhodná miestna fauna má bohaté zastúpenie “na zemi” v podobe medveďov (hnedých), vlkov, líšok, rysov, sobov, losov, vydier, sobolov, mrožov, lachtanov a množstvo iných živočíchov. Skúste výborný Ostrov Tjulenij s jednými z najväčšími kolóniami tuleňov na svete. Ornitológavia (aj fanúšikovia objavovania ukrytých krás podmorského sveta) si prídu na svoje na ostrove Moneron alebo pri jazere Tunajča. Z vodného sveta za zmienku stojí niekoľko vzácnych druhov lososov, ale pozornosť si istotne zaslúži i bohatý výskyt veľrýb, predovšetkým vráskavca sivého (Gray Whale).

0