VLetenky

Ruský Kaukaz s Transaero od 129 EUR

Kabardsko-balkarská republika republika
Scenérie Kaukazu v Kabardsko-balkarskej republike (foto: Uzgen/Wikimedia Commons/CC BY-SA 1.0)

Apoliticky orientovaní cestovatelia majú šancu v rámci jesennej návštevy ruského Kaukazu využiť letecké spojenie spoločnosti Transaero (s odletom z viedenského letiska).

Spiatočné letenky do juhoruského mesta Mineraľnyje Vody sú v predaji za 144 USD (alebo v prepočte cca 129 EUR) s odletom zo spomínanej Viedne. Tarifné podmienky určujú max. dobu pobytu 2 mesiace a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve počas septembra a októbra 2015.

Príklad obojsmernej rezervácie letenky na ruský Kaukaz nech bude napr. odlet z Viedne (VIE) dňa 2. septembra s návratom z Mineraľnych Vod (MRV) dňa 9. septembra 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Mineraľnyje Vody za 144 USD (02.09.-09.09.2015)
Pozn.: V prvom kroku rezervácie sa ukáže cena 155 USD, ktorá sa zmení po prekliknutí na 144 USD

Ruský Kaukaz

Stavropolský kraj

Pozoruhodný Stavropolský kraj Vás očakáva v južnej partii európskej časti Ruska (na území s rozlohou 66,5 tisíc km² tu žije okolo 2,8 milióna obyvateľov). Na západe hraničí s Krasnodarským krajom (Krasnodar), na severe susedí s Rostovskou oblasťou (Rostov na Done) a Kalmyckou republikou (Elista), za východných susedov má Dagestan (Machačkala) a Čečensko (Groznyj), zatiaľ čo na juhu si postupne “podáva ruky” (z východu na západ) s Ingušskom (Magas), Severným Osetskom (Vladikavkaz), Kabardsko-Balkarskom (Naľčik) a Karačajsko-čerkeskou republikou (Čerkesk).

Rušný Stavropol

Asi 400-tisícový Stavropol, administratívne centrum rovnomenného Stavropolského kraja, Vás očakáva v západnej oblasti tohto juhoruského regiónu. Toto pôsobivé mesto, ktorého názov pochádza z gréckeho Stavropolis, založil koncom 18. storočia ruský šľachtic Potemkin na podnet cárovnej Kataríny Veľkej. K jeho hrdým rodákom patrí i “otec perestrojky”, posledný sovietsky prezident Michail Gorbačov.

Pohodové Mineraľnyje Vody

Viac ako 150 km smerom na juhovýchod od rušného Stavropolu nájdete v rozľahlom Stavropolskom kraji vcelku impresívne Mineraľnyje Vody, ktoré bývajú často označované ako vhodné východisko do Kaukazu (do oblasti majestátneho Elbrusu). Toto pôsobivé “mestečko” Vás čaká na železničnej trati, ktorá spája ruský Rostov na Done s azerbajdžanskou metropolou Baku.

Impozantný Elbrus

V susednej Kabardsko-balkarskej republike v relatívne neveľkej vzdialenosti od hraníc s Gruzínskom (resp. v susedstve s Karačajsko-čerkeskou republikou) natrafíte aj na fascinujúci Elbrus (5642 m), najvyšší vrch Kaukazu (a podľa niektorých metodík i Európy). Samotný stratovulkán Elbrus sa radí k jedným z najľahšie dostupných vrcholov vo svojej “výškovej” kategórii (počas jasných dní bude viditeľný i z lokalít Mineraľnyje Vody či miestneho “hlavného mesta” Naľčik).

Fantastický Teberdinskyj zapovednik

V Karačajsko-čerkeskej republike, najpokojnejšom kúte ruského (Severného) Kaukazu, naďabíte na nemenej krásne horské scenérie. Skúste obľúbené turistické stredisko Dombaj (1630 m) s výhodnými podmienkami na lyžovanie v zimných mesiacoch na svahoch Musa Ačitara (1800 m až 3200 m). V teplejšom období Vás naopak príjemne prekvapia výborné možnosti pre pešiu turistiku v okolí magickej švortisícovky Dombaj Ulgen (4046 m), situovanej na hranici Ruska a gruzínskeho Abcházska v nesmierne fotogenickej prírodnej rezervácii “Teberdinskyj zapovednik”.

0