VLetenky

Ruský Kaukaz s Onur Air od 123 EUR

Kabardsko-balkarská republika republika
Hlboké údolie rieky Baksan, vytekajúcej z ľadovcov Elbrusu (5642 m) (foto: kaliberda/Pixabay/CC0)

Apoliticky ladení cestovatelia majú príležitosť v rámci jesennej návštevy ruského Kaukazu využiť letecké spojenie spoločnosti Onur Air (s odletom z viedenského letiska).

Spiatočné letenky do juhoruského mesta Naľčik (Kabardsko-balkarská republika) sa predávajú za 123 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Príklad obojsmernej rezervácie letenky na ruský Kaukaz nech bude napr. odlet z Viedne (VIE) dňa 20. októbra s návratom z Naľčiku (NAL) dňa 30. októbra 2015.

Veľmi obmedzené množstvo ďalších termínov bude k dispozícii za príplatok v priebehu novembra 2015 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Rezervácia letenky:
Viedeň – Naľčik za 123 EUR (20.10.-30.10.2015)
Viedeň – Naľčik za 131 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – Naľčik za 3556 CZK (rezervácia v ČJ)

Ruský Kaukaz

Stavropolský kraj

Pozoruhodný Stavropolský kraj Vás čaká v južnej časti európskej partie Ruska (na území s rozlohou 66,5 tisíc km² tu žije okolo 2,8 milióna obyvateľov). Na západe hraničí s Krasnodarským krajom (Krasnodar), na severe susedí s Rostovskou oblasťou (Rostov na Done) a Kalmyckou republikou (Elista), za východných susedov má Dagestan (Machačkala) a Čečensko (Groznyj), kým na juhu si postupne “podáva ruky” (z východu na západ) s Ingušskom (Magas), Severným Osetskom (Vladikavkaz), Kabardsko-Balkarskom (Naľčik) a Karačajsko-čerkeskou republikou (Čerkesk).

Pulzujúci Stavropol

Asi 400-tisícový Stavropol, administratívne centrum rovnomenného Stavropolského kraja, Vás čaká v západnej oblasti tohto juhoruského regiónu. Toto impresívne mesto, ktorého názov pochádza z gréckeho Stavropolis, založil koncom 18. storočia ruský šľachtic Potemkin na podnet cárovnej Kataríny Veľkej. K jeho rodákom sa radí aj “otec perestrojky”, posledný sovietsky prezident Michail Gorbačov.

Príjemné Mineraľnyje Vody

Vyše 150 km smerom na juhovýchod od pulzujúceho Stavropolu nájdete v rozľahlom Stavropolskom kraji celkom pôsobivé Mineraľnyje Vody, ktoré bývajú často označované ako vhodné východisko do Kaukazu (do oblasti impozantného Elbrusu). Toto impresívne “mestečko” Vás privíta na železničnej trati, ktorá spája ruský Rostov na Done s azerbajdžanskou metropolou Baku.

Majestátny Elbrus

V susednej Kabardsko-balkarskej republike v pomerne neveľkej vzdialenosti od hraníc s Gruzínskom (resp. v susedstve s Karačajsko-čerkeskou republikou) naďabíte i na fantastický Elbrus (5642 m), najvyšší vrch Kaukazu (a podľa niektorých metodík i Európy). Samotný stratovulkán Elbrus patrí k jedným z najľahšie dostupných vrcholov vo svojej “výškovej” kategórii (počas jasných dní bude viditeľný aj z lokalít Mineraľnyje Vody či miestneho “hlavného mesta” Naľčik).

Fascinujúci Teberdinskyj zapovednik

V Karačajsko-čerkeskej republike, najkľudnejšom kúte ruského (Severného) Kaukazu, natrafíte na nemenej krásne horské scenérie. Skúste populárne turistické stredisko Dombaj (1630 m) s výbornými podmienkami na lyžovanie v zimných mesiacoch na svahoch Musa Ačitara (1800 m až 3200 m). V teplejšom období Vás naopak príjemne prekvapia vynikajúce možnosti pre pešiu turistiku v okolí dramatickej švortisícovky Dombaj Ulgen (4046 m), položenej na hranici Ruska a gruzínskeho Abcházska v neskutočne fotogenickej prírodnej rezervácii “Teberdinskyj zapovednik”.

0