VLetenky

Okinawa s Finnair od 486 EUR

Yonaguni Monument
Mystické podmorské štruktúry alebo tzv. Yonaguni Monument (foto: Vincent Lou/Flickr/CC BY 2.0)

K vzhliadnutiu tropického ostrova Ishigaki v japonskom súostroví Okinawa láka ponuka spoločnosti Finnair z leteckej aliancie Oneworld v spolupráci s japonskými partnermi (s odletom z Budapešti).

Spiatočné letenky na okinawský Ishigaki-jima sa predávajú za 486 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho letiska. Tarifné podmienky určujú odlety v období 23.04.-30.06. a 01.09.-30.11.2015, min. dobu pobytu 5 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 10. mája (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve hlavne počas apríla a mája 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na okinawský Ishigaki Island nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 29. apríla s návratom z japonského Ishigaki (ISG) dňa 10. mája 2015.

Rezervácia letenky:
Budapešť – Ishigaki (Okinawa) za 486 EUR (29.04.-10.05.2015)
Budapešť – Ishigaki (Okinawa) za 492 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – Ishigaki (Okinawa) za 499 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – Ishigaki (Okinawa) za 13830 CZK (rezervácia v ČJ)

Okinawa

Fascinujúca Okinawa, prezývaná aj “japonský Havaj”, pozostáva z 1000 km dlhej ostrovnej reťaze v ostrovnej skupine Ryukyu Islands vytvorenej zo stoviek ostrovčekov od juhojaponského súostrovia Kjúšú (na severovýchode) až k čínskemu Taiwanu (na juhozápade). Pôsobivé administratívno-politické centrum pod názvom Naha nájdete na rovnomennom hlavnom ostrove Okinawa v centrálnej partii tohto nádherného a vcelku populárneho japonského tropického súostrovia.

Skvelý Ishigaki-jima

Pôvabný Ishigaki Island alias Ishigaki-jima Vás očakáva v juhozápadnej časti okinawského súostrovia. Pri potulkách po tomto malebnom okinawskom ostrove sa istotne zastavte v malebnej prímorskej lokalite Fusaki. Príjemné Ishigaki poteší vcelku dobrým leteckým spojením s okinawským hlavným mestom Naha i japonskými veľkomestami Tokio a Osaka (Honšú).

Yonaguni

Mysteriózny ostrov Yonaguni, najzápadnejšie miesto Japonska, leží v oblasti medzi Pacifikom a Východočínskym morom viac ako 125 km východne od taiwanského pobrežia (a podobná vzdialenosť ho delí aj od Ishigaki-jima). Z Ishigaki Airport (ISG) na miestne Yonaguni Airport (OGN) doputujete 30-minútovým letom so spoločnosťami Japan Transocean Air či Ryukyu Air Commuter (1 až 2 lety denne). Ďalšou alternatívou môže byť plavba loďou (trvajúca asi 4 hodiny).

Tajomný podmorský Yonaguni Monument alebo za hľadaním bájnej krajiny Mu

Asi 20 minút loďou (smerom na juhovýchod) od mestečka Kubura na západnom pobreží Yonaguni naďabíte (v relatívne neveľkej vzdialenosti od južných brehov ostrova) na fantastickú lokalitu Yonaguni Monument, obľúbené miesto archeológov i potápačov z celého sveta. Tajuplné podmorské štruktúry sa nachádzajú na ploche asi 100×50 m v hĺbke 5 až 20 m a budú vhodným cieľom skôr pre skúsenejších potápačov, v obmedzenej miere však môžu byť viditeľné aj pri plavbe tzv. “glass bottom boat”.

Po stopách Mu alebo len neobyčajných geologických procesov?

Nielen prísne pravouhlé tvary štruktúr pod morskou hladinou (ale i ďalšie presne tvarované geometrické útvary) vedú niektorých bádateľov z oblasti “alternatívnej archeológie” k domnienkam o vytvorení ľudskou činnosťou, určití autori dokonca hľadajú súvislosti s mytologickou krajinkou Mu. Klasickí archeológovia ako zvyčajne preferujú skôr triezvejšie vedecké vysvetlenie a skôr sa prikláňajú k teórii vzniku tohto záhadného miesta vplyvom zvláštnej geologickej činnosti.

0