VLetenky

Nórsko s Wizz Air za 19 EUR

Trysil
Idylická zimná rozprávka v okolí Trysil (foto: Ola Matsson @ skistar.com/trysil / Flickr / CC BY 2.0)

Za prírodnými pokladmi jednej z najkrajších krajín zemegule sa majú šancu vypraviť nielen cestovatelia zo severnejších partií Slovenska a Moravy so spoločnosťou Wizz Air (s odletom z Katovíc).

Spiatočné letenky do nórskej metropoly Oslo sa dajú kúpiť za 78 PLN (alebo v prepočte cca 19 EUR) s odletom zo spomínaného katovického letiska. Uvedená cena platí pre cestovanie s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia rovnakú sumu. Dostupnosť leteniek leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä počas marca 2015.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Nórska nech bude napr. odlet z poľských Katovíc (KTW) dňa 4. marca s návratom z nórskeho Oslo-Sandefjord (TRF) dňa 11. marca 2015.

Rezervácia letenky:
Katovice – Oslo-Sandefjord (Torp) za 78 PLN (04.03.-11.03.2015)

Oslo a Nórsko

Príjemné Oslo

Pohodové Oslo sa rozprestiera na brehoch a v okolí impresívneho Oslofjorden. K jeho poznávacím znameniam sa zaraďujú budovy modernej “Opery” a pozoruhodnej mestskej radnice (kde býva každoročne odovzdávaná Nobelova cena mieru). Ak dostanete hlad po pôvabnej nórskej prírode priamo v okolí Osla, skúste skokanské mostíky Holmenkollen s panoramatickým výhľadom na široké okolie a lyžiarskym múzeom (mimochodom anglické slovo “ski” pochádza práve z nórčiny).

Z múzeí priamo v samotnom nórskom hlavnom meste upúta výborné “Viking Ship Museum” so zachovanými plavidlami z obdobia odvážnych severských bojovníkov, exotické “Kon-Tiki Museum” s rôznymi artefaktmi Thora Heyerdahla z mysteriózneho Veľkonočného ostrova a pútavé “Fram Museum” s geniálnou rovnomennou loďou, na ktorej podnikali preslávené polárne expedície Nansen a Amundsen do chladných arktických a antarktických oblastí.

Fascinujúca oblasť fjordov na juhozápade Nórska

Pokiaľ budete chcieť už po prílete ísť ku nádherným nórskym fjordom, využite zľavnené lístky nórskych železníc NSB s názvom Minipris v cene od 199 NOK (napr. na trase zo Sandefjordu do Bergenu). V blízkosti najpôvabnejšieho nórskeho mesta Bergen Vás očakáva jeden z najokúzľujúcejších svetových fjordov Hardangerfjorden (s dĺžkou 179 km) s gigantickým útvarom Trollov jazyk (Trolltunga).

Naopak, pri (na nórske pomery) neveľmi vzdialenom Stavangeri nájdete čarovný Lysefjorden s jedinečným skalným útesom Preikestolen (“Kazateľňa”). V okolí o čosi severnejšie položeného Ålesundu neobíďte fantastický Geirangerjorden a hrozivú Trollstigen (“Cesta trollov”), zdolávajúcu prudký svah ostrým stúpaním s mnohými exponovanými zákrutami.

Excelentná centrálna a severná časť Nórska

V trošku vyššej cenovej relácii (v porovnaní s Bergenom) možno celkom pohodlne vlakom doputovať na sever cez Trondheim až do vynikajúceho mesta Bodø v provincii Nordland (tu železničná trať končí), ktoré môže byť výhodným východiskovým bodom na prehliadku neďalekého majestátneho súostrovia Lofoty (pokračovať sa dá trajektom). Pri dostatočných časových možnostiach skúste doputovať až na (oficiálne) najsevernejší bod európskeho kontinentu Nordkapp (v regióne Finnmark).

Tajuplné Špicbergy

Samotné Oslo poslúži ako vhodná základňa na lety nielen do celého “pevninského” Nórska (s Norwegian Air Shuttle alebo Widerøe), ale i na úžasné polárne súostrovie Špicbergy (Svalbard), kam sa dopravíte za rozumné “dukáty” s “Norwegian-om” na linke z Oslo-Gardemoen (OSL) do Longyearbyen (LYR). Svalbardské Longyearbyen Airport, situované necelých 1000 km od Severného pólu, má status “najsevernejšieho” letiska na svete s pravidelnou leteckou osobnou dopravou.

Cenovo lákavé letenky z Osla do USA a do Thajska

Ak by ste chceli pokračovať z nórskej metropoly Oslo letecky ďalej do sveta, núka sa Vám možnosť podniknúť za priaznivú cenu transkontinentálne linky nielen s nízkonákladovou leteckou spoločnosťou Norwegian Air Shuttle jej priamych na linkách do rušného amerického New Yorku, na slnečnú Floridu (Fort Lauderdale) a do obľúbeného Thajska (Bangkok), ale aj s klasickými aerolíniami ponúkajúcimi na tých istých či podobných linkách konkurenčné ceny. V tomto roku pod taktovkou “Norwegianu” pribudlo aj floridské Orlando či kalifornské Los Angeles a San Francisco/Oakland.

0