VLetenky

Nórsko s Wizz Air od 19 EUR

Trysil
Rozprávková krajinka v okolí Trysil (foto: Ola Matsson @ skistar.com/trysil / Flickr / CC BY 2.0)

Za prírodným bohatstvom jednej z najpôvabnejších krajín planéty sa máte možnosť vybrať v zimnom období vďaka leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z katovického letiska).

Spiatočné letenky do famóznej nórskej metropoly Oslo kúpite za 78 PLN (alebo v prepočte cca 19 EUR) s odletom zo spomínaných Katovíc. Uvedená suma platí pre cestovanie s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia tú istú cenu. Dostupnosť leteniek leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete s odletmi do marca 2015 (návratom od januára 2015).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z Katovíc (KTW) dňa 16. januára s návratom z Oslo-Sandefjord (TRF) dňa 19. januára 2015 (t.j. “predĺžený víkend” piatok – pondelok).

Rezervácia letenky:
Katovice – Oslo-Sandefjord (Torp) za 78 PLN (16.01.-19.01.2015)

Oslo a Nórsko

Pohodové Oslo

Príjemné Oslo sa rozkladá na brehoch a v okolí pôsobivého Oslofjorden. K jeho poznávacím znameniam sa radia budovy modernej “Opery” a pozoruhodnej mestskej radnice (kde býva každoročne odovzdávaná Nobelova cena mieru). Pokiaľ dostanete hlad po príťažlivej nórskej prírode priamo v okolí Osla, skúste skokanské mostíky Holmenkollen s výborným výhľadom na široké okolie a lyžiarskym múzeom (mimochodom anglické slovo “ski” pochádza práve z nórčiny).

Z múzeí priamo v samotnom nórskom hlavnom meste upúta vynikajúce “Viking Ship Museum” so zachovanými plavidlami z obdobia odvážnych severských bojovníkov, exotické “Kon-Tiki Museum” s rozličnými artefaktmi Thora Heyerdahla z tajuplného Veľkonočného ostrova a pútavé “Fram Museum” s fenomenálnou rovnomennou loďou, na ktorej podnikali legendárne polárne expedície Nansen a Amundsen do chladných arktických a antarktických oblastí.

Fantastická oblasť fjordov na juhozápade Nórska

Ak budete chcieť už po prílete ísť ku prekrásnym nórskym fjordom, využite zľavnené lístky nórskych železníc NSB s názvom Minipris v cene od 199 NOK (napr. na trase zo Sandefjordu do Bergenu). V blízkosti najpríťažlivejšieho nórskeho mesta Bergen Vás čaká jeden z najočarujúcejších svetových fjordov Hardangerfjorden (s dĺžkou 179 km) s obrovitým útvarom Trollov jazyk (Trolltunga).

Naopak, pri (na nórske pomery) neveľmi vzdialenom Stavangeri nájdete kúzelný Lysefjorden s unikátnym skalným útesom Preikestolen (“Kazateľňa”). V okolí o niečo severnejšie situovaného Ålesundu nevynechajte fascinujúci Geirangerjorden a hrozivú Trollstigen (“Cesta trollov”), zdolávajúcu prudký svah ostrým stúpaním s mnohými exponovanými zákrutami.

Idylická centrálna a severná časť Nórska

V trochu vyššej cenovej relácii (v porovnaní s Bergenom) sa dá vcelku pohodlne vlakom doputovať na sever cez Trondheim až do pôvanbého mesta Bodø v provincii Nordland (tu železničná trať končí), ktoré môže byť vhodným východiskovým bodom na návštevu neďalekého impozantného súostrovia Lofoty (pokračovať možno trajektom). Pri dostatočných časových možnostiach skúste docestovať až na (oficiálne) najsevernejší bod európskeho kontinentu Nordkapp (v regióne Finnmark).

Mysteriózne Špicbergy

Samotné Oslo poslúži ako výhodná základňa na lety nielen do celého “kontinentálneho” Nórska (s Norwegian Air Shuttle alebo Widerøe), ale aj na skvelé polárne súostrovie Špicbergy (Svalbard), kam sa dopravíte za rozumný peniaz s “Norwegian-om” na linke z Oslo-Gardemoen (OSL) do Longyearbyen (LYR). Svalbardské Longyearbyen Airport, položené necelých 1000 km od Severného pólu, má status “najsevernejšieho” letiska na svete s pravidelnou leteckou osobnou dopravou.

Cenovo atraktívne letenky z Osla do USA a do Thajska

Pokiaľ by ste chceli pokračovať z nórskej metropoly Oslo letecky ďalej do sveta, ponúka sa Vám príležitosť podniknúť za priaznivú sumu transkontinentálne linky nielen s low costovou leteckou spoločnosťou Norwegian Air Shuttle jej priamych na linkách do pulzujúceho amerického New Yorku, na slnečnú Floridu (Fort Lauderdale) a do populárneho Thajska (Bangkok), ale aj s klasickými aerolíniami núkajúcimi na rovnakých či podobných linkách konkurenčné ceny. V tomto roku v réžii “Norwegianu” pribudlo aj floridské Orlando či kalifornské Los Angeles a San Francisco/Oakland.

0