VLetenky

Nórsko (Oslo) s Wizz Air od 19 EUR

Reine
Neuveriteľne fotogenické nórske súostrovie Lofoty (foto: Juanjo Marin/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Za prírodným bohatstvom jednej z najkrajších krajín planéty sa majú možnosť vydať aj na lákavý výlet v rámci „predĺženého víkendu“ počas obdobia letných prázdnin nielen cestovatelia zo severnejších častí Slovenska a Moravy so spoločnosťou Wizz Air (s odletom z juhopoľských Katovíc).

Spiatočné letenky do nórskej metropoly Oslo sa dajú kúpiť za 78 PLN (alebo v prepočte cca 19 EUR) s odletom zo spomínaného katovického letiska. Uvedená cena platí pre cestovanie s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia tú istú sumu. Dostupnosť leteniek leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas letných prázdnin 2015.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Nórska nech bude napr. odlet z Katovíc (KTW) dňa 17. júla s návratom z Oslo-Sandefjord (TRF) dňa 20. júla 2015 (t.j. „predĺžený víkend“ piatok – pondelok).

Rezervácia letenky:
Katovice – Oslo-Sandefjord (Torp) za 78 PLN (17.07.-20.07.2015)

Oslo a Nórsko

Pohodové Oslo

Príjemné Oslo sa rozkladá na brehoch a v okolí pôsobivého Oslofjorden. K jeho poznávacím znameniam sa radia budovy modernej “Opery” a pozoruhodnej mestskej radnice (kde býva každoročne odovzdávaná Nobelova cena mieru). Pokiaľ dostanete hlad po príťažlivej nórskej prírode priamo v okolí Osla, skúste skokanské mostíky Holmenkollen s panoramatickým výhľadom na široké okolie a lyžiarskym múzeom (mimochodom anglické slovo “ski” pochádza práve z nórčiny).

Z múzeí priamo v samotnom nórskom hlavnom meste upúta vynikajúce “Viking Ship Museum” so zachovanými plavidlami z obdobia odvážnych severských bojovníkov, exotické “Kon-Tiki Museum” s rozličnými artefaktmi Thora Heyerdahla z tajuplného Veľkonočného ostrova a pútavé “Fram Museum” s fenomenálnou rovnomennou loďou, na ktorej podnikali legendárne polárne expedície Nansen a Amundsen do chladných arktických a antarktických oblastí.

Fantastická oblasť fjordov na juhozápade Nórska

Ak budete chcieť už po prílete ísť ku prekrásnym nórskym fjordom, využite zľavnené lístky nórskych železníc NSB s názvom Minipris v cene od 199 NOK (napr. na trase zo Sandefjordu do Bergenu). V blízkosti najpríťažlivejšieho nórskeho mesta Bergen Vás čaká jeden z najočarujúcejších svetových fjordov Hardangerfjorden (s dĺžkou 179 km) s obrovitým útvarom Trollov jazyk (Trolltunga).

Naopak, pri (na nórske pomery) neveľmi vzdialenom Stavangeri nájdete kúzelný Lysefjorden s unikátnym skalným útesom Preikestolen (“Kazateľňa”). V okolí o niečo severnejšie situovaného Ålesundu nevynechajte fascinujúci Geirangerjorden a hrozivú Trollstigen (“Cesta trollov”), zdolávajúcu prudký svah ostrým stúpaním s mnohými exponovanými zákrutami.

Excelentná centrálna a severná partia Nórska

V trochu vyššej cenovej relácii (v porovnaní s Bergenom) sa dá vcelku pohodlne vlakom docestovať na sever cez Trondheim až do výborného mesta Bodø v provincii Nordland (tu železničná trať končí), ktoré môže byť vhodným východiskovým bodom na prehliadku neďalekého impozantného súostrovia Lofoty (pokračovať možno trajektom). Pri dostatočných časových možnostiach skúste docestovať až na (oficiálne) najsevernejší bod európskeho svetadielu Nordkapp (v regióne Finnmark).

Mysteriózne Špicbergy

Samotné Oslo poslúži ako výhodná základňa na lety nielen do celého “kontinentálneho” Nórska (s Norwegian Air Shuttle alebo Widerøe), ale aj na skvelé polárne súostrovie Špicbergy (Svalbard), kam sa dopravíte za rozumný peniaz s “Norwegian-om” na linke z Oslo-Gardemoen (OSL) do Longyearbyen (LYR). Svalbardské Longyearbyen Airport, položené necelých 1000 km od Severného pólu, má status “najsevernejšieho” letiska na svete s pravidelnou leteckou osobnou dopravou.

Cenovo priaznivé letenky z Osla do USA a do Thajska

Pokiaľ by ste chceli pokračovať z nórskej metropoly Oslo letecky ďalej do sveta, ponúka sa Vám možnosť podniknúť za vábivú cenu transkontinentálne linky nielen s low costovou leteckou spoločnosťou Norwegian Air Shuttle jej priamych na linkách do pulzujúceho amerického New Yorku, na slnečnú Floridu (Fort Lauderdale) a do populárneho Thajska (Bangkok), ale i s klasickými aerolíniami núkajúcimi na rovnakých či podobných linkách konkurenčné ceny. V tomto roku v réžii “Norwegianu” pribudlo aj floridské Orlando či kalifornské Los Angeles a San Francisco/Oakland.

0