VLetenky

Nórsko (Oslo) s Ryanair od 9 EUR

Trysil
Idylická zimná rozprávka okolo Trysil (foto: Timothy Boocock@StarHuntingTrysil /Flickr/CC BY 2.0)

Za prírodnými pokladmi jednej z najkrajších krajín zemegule sa majú možnosť vypraviť i na pútavý výlet v čase zimných prázdnin nielen cestovatelia zo severnejších partií Slovenska či Moravy s leteckou spoločnosťou Ryanair (s odletom z juhopoľského Krakova).

Spiatočné letenky do nórskej metropoly Oslo sa dajú kúpiť za 38 PLN (alebo v prepočte cca 9 EUR) s odletom zo spomínaného krakovského letiska Jána Pavla II.

vedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte naviac poplatok 2%) a pri absolvovaní letu s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä v období pred a počas “zimných sviatkov” (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Nórska nech poslúži odlet z Krakova (KRK) dňa 26. decembra s návratom z Oslo-Rygge (RYG) dňa 30. decembra 2015.

Rezervácia letenky:
Krakov – Oslo-Rygge (Moss) za 38 PLN (26.12.-30.12.2015)

Oslo a Nórsko

Príjemné Oslo

Pohodové Oslo sa rozprestiera na brehoch a v okolí impresívneho Oslofjorden. K jeho poznávacím znameniam sa zaraďujú budovy modernej “Opery” a pozoruhodnej mestskej radnice (kde býva každoročne odovzdávaná Nobelova cena mieru). Ak dostanete hlad po pôvabnej nórskej prírode priamo v okolí Osla, skúste skokanské mostíky Holmenkollen s panoramatickým výhľadom na široké okolie a lyžiarskym múzeom (mimochodom anglické slovo “ski” pochádza práve z nórčiny).

Z múzeí priamo v samotnom nórskom hlavnom meste upúta výborné “Viking Ship Museum” so zachovanými plavidlami z dôb odvážnych severských bojovníkov, exotické “Kon-Tiki Museum” s rôznymi artefaktmi Thora Heyerdahla z mysteriózneho Veľkonočného ostrova a atraktívne “Fram Museum” s geniálnou rovnomennou loďou, na ktorej podnikali preslávené polárne expedície Nansen a Amundsen do chladných arktických a antarktických oblastí.

Fascinujúca oblasť fjordov na juhozápade Nórska

Pokiaľ budete chcieť už po prílete ísť ku nádherným nórskym fjordom, využite zľavnené lístky nórskych železníc NSB pod názvom Minipris v cene od 199 NOK (napr. na trase z Rygge do Bergenu). V blízkosti najpôvabnejšieho nórskeho mesta Bergen Vás očakáva jeden z najokúzľujúcejších svetových fjordov Hardangerfjorden (s dĺžkou 179 km) s gigantickým útvarom Trollov jazyk (Trolltunga).

Naopak, pri (na nórske pomery) neveľmi vzdialenom Stavangeri nájdete čarovný Lysefjorden s jedinečným skalným útesom Preikestolen (“Kazateľňa”). V okolí o čosi severnejšie položeného Ålesundu neobíďte fantastický Geirangerjorden a hrozivú Trollstigen (“Cesta trollov”), zdolávajúcu prudký svah ostrým stúpaním s mnohými exponovanými zákrutami.

Excelentná centrálna a severná časť Nórska

V trošku vyššej cenovej relácii (v porovnaní s Bergenom) možno celkom pohodlne vlakom doputovať na sever cez Trondheim až do vynikajúceho mesta Bodø v provincii Nordland (tu železničná trať končí), ktoré môže byť výhodným východiskovým bodom na prehliadku neďalekého majestátneho súostrovia Lofoty (pokračovať sa dá trajektom). Pri dostatočných časových možnostiach skúste docestovať až na (oficiálne) najsevernejší bod európskej “pevniny” Nordkapp (v regióne Finnmark).

Tajuplné Špicbergy

Samotné Oslo poslúži ako vhodná základňa na lety nielen do celého “kontinentálneho” Nórska (s Norwegian Air Shuttle alebo Widerøe), ale i na úžasné polárne súostrovie Špicbergy (Svalbard), kam sa dopravíte za rozumný peniaz s “Norwegian-om” na linke z Oslo-Gardemoen (OSL) do Longyearbyen (LYR). Svalbardské Longyearbyen Airport, situované necelých 1000 km od Severného pólu, má status “najsevernejšieho” letiska na svete s pravidelnou leteckou osobnou dopravou.

Cenovo výhodné letenky z Osla (nielen) do USA

Ak by ste chceli pokračovať z nórskej metropoly Oslo letecky ďalej do sveta, núka sa Vám príležitosť podniknúť za vábivú cenu transkontinentálne linky nielen s nízkonákladovou leteckou spoločnosťou Norwegian Air Shuttle jej priamych na linkách do rušného amerického New Yorku, na slnečnú Floridu (Fort Lauderdale) a do obľúbeného Thajska (Bangkok), ale i s klasickými aerolíniami núkajúcimi na rovnakých či podobných linkách konkurenčné ceny. Medzičasom pod taktovkou “Norwegianu” pribúda i floridské Orlando, kalifornské Los Angeles a San Francisco/Oakland, Las Vegas v Nevade, Boston na severovýchodnom pobreží, ako aj karibské Portoriko (San Juan) a Panenské ostrovy (Saint Croix).

0