VLetenky

Nórske Oslo s Wizz Air od 18 EUR

Trysil
Zimná krajinka v okolí lyžiarskeho strediska Trysil (foto: Ola Matsson @ skistar.com/trysil / Flickr)

Za prírodnými pokladmi jednej z najkrajších krajín planéty sa možno vypraviť v zimnom období zásluhou leteckej spoločnosti Wizz Air (s odletom z poľských Katovíc).

Spiatočné letenky do znamenitej nórskej metropoly Oslo sa predávajú za 78 PLN (alebo v prepočte cca 18 EUR) s odletom zo spomínaného katovického leteckého prístavu v Pyrzowiciach. Uvedená suma platí pre cestovanie s “malou” príručnou batožinou, pričom členovia Wizz Discount Club (WDC) zaplatia rovnakú sumu. Dostupnosť tarifu, resp. leteniek leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve s odletmi v decembri 2014 a januári 2015/návratom v januári 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z poľských Katovíc (KTW) dňa 14. januára s návratom z nórskeho Oslo-Sandefjord (TRF) dňa 21. januára 2015.

Rezervácia letenky:
Katovice – Oslo-Sandefjord (Torp) za 78 PLN (14.01.-21.01.2015)

Oslo a Nórsko

Príjemné Oslo

Pohodové Oslo sa rozprestiera na brehoch a v okolí impresívneho Oslofjorden. K jeho poznávacím znameniam sa zaraďujú budovy modernej “Opery” a pozoruhodnej mestskej radnice (kde býva každoročne odovzdávaná Nobelova cena mieru). Ak dostanete hlad po pôvabnej nórskej prírode priamo v okolí Osla, skúste skokanské mostíky Holmenkollen s vynikajúcim výhľadom na široké okolie a lyžiarskym múzeom (mimochodom anglické slovo “ski” pochádza práve z nórčiny).

Z múzeí priamo v samotnom nórskom hlavnom meste upúta výborné “Viking Ship Museum” so zachovanými plavidlami z obdobia odvážnych severských bojovníkov, exotické “Kon-Tiki Museum” s rôznymi artefaktmi Thora Heyerdahla z mysteriózneho Veľkonočného ostrova a atraktívne “Fram Museum” s geniálnou rovnomennou loďou, na ktorej podnikali legendárne polárne expedície Nansen a Amundsen do chladných arktických a antarktických oblastí.

Fascinujúca oblasť fjordov na juhozápade Nórska

Pokiaľ budete chcieť už po prílete ísť ku nádherným nórskym fjordom, využite zľavnené lístky nórskych železníc NSB s názvom Minipris v cene od 199 NOK (napr. na trase zo Sandefjordu do Bergenu). V blízkosti najpôvabnejšieho nórskeho mesta Bergen Vás očakáva jeden z najokúzľujúcejších svetových fjordov Hardangerfjorden (s dĺžkou 179 km) s obrovitým útvarom Trollov jazyk (Trolltunga).

Naopak, pri (na nórske pomery) neveľmi vzdialenom Stavangeri nájdete čarovný Lysefjorden s jedinečným skalným útesom Preikestolen (“Kazateľňa”). V okolí o čosi severnejšie položeného Ålesundu neobíďte fantastický Geirangerjorden a hrozivú Trollstigen (“Cesta trollov”), zdolávajúcu prudký svah ostrým stúpaním s mnohými exponovanými zákrutami.

Pohodová centrálna a severná časť Nórska

V trošku vyššej cenovej relácii (v porovnaní s Bergenom) možno celkom pohodlne vlakom docestovať na sever cez Trondheim až do príťažlivého mesta Bodø v provincii Nordland (tu železničná trať končí), ktoré môže byť výhodným východiskovým bodom na návštevu neďalekého majestátneho súostrovia Lofoty (pokračovať sa dá trajektom). Pri dostačných časových možnostiach skúste doputovať až na (oficiálne) najsevernejší bod európskeho svetadielu Nordkapp (v regióne Finnmark).

Tajuplné Špicbergy

Samotné Oslo poslúži ako vhodná základňa na lety nielen do celého “pevninského” Nórska (s Norwegian Air Shuttle alebo Widerøe), ale aj na úžasné polárne súostrovie Špicbergy (Svalbard), kam sa dopravíte za rozumný peniaz s “Norwegian-om” na linke z Oslo-Gardemoen (OSL) do Longyearbyen (LYR). Svalbardské Longyearbyen Airport, situované necelých 1000 km od Severného pólu, má status “najsevernejšieho” letiska na svete s pravidelnou leteckou osobnou dopravou.

Cenovo pútavé letenky z Osla do USA a do Thajska

Ak by ste chceli pokračovať z nórskej metropoly Oslo letecky ďalej do sveta, núka sa Vám možnosť podniknúť za celkom priaznivú sumu transkontinentálne linky nielen s nízonákladovou leteckou spoločnosťou Norwegian Air Shuttle jej priamych na linkách do rušného amerického New Yorku, na slnečnú Floridu (Fort Lauderdale) a do obľúbeného Thajska (Bangkok), ale aj s klasickými aerolíniami ponúkajúcimi na tých istých či podobných linkách konkurenčné ceny. V tomto roku pod taktovkou “Norwegianu” pribudlo aj floridské Orlando či kalifornské Los Angeles a San Francisco/Oakland.

0