VLetenky

Niue s Air New Zealand od 1178 EUR

Niue Sunset
Fotogenické pobrežné scenérie tichomorského atolu Niue (foto: Pia Waugh/Flickr/CC BY 2.0)

Vzhliadnuť krajinku Niue v ďalekej Oceánii máte šancu na palube leteckej spoločnosti Air New Zeland v spolupráci s partnerskými aerolinkami zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky na geniálne Niue (do Alofi) sa dajú kúpiť za 1178 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období od 1. februára do 30. júna 2017, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do 28. februára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Trasy v predaji:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od polovice apríla do konca júna 2017.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky na Niue nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 26. júna s návratom z Alofi (IUE) dňa 11. júla 2017.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Niue za 1178 EUR (26.06.-11.07.2017)
Viedeň – Niue za 32472 CZK (rezervácia v ČJ)

Niue

Skvelé Niue, územie v Oceánii vo voľnej asociácii s Novým Zélandom, Vás čaká v Polynézii v oblasti južného Pacifiku. Rozkladá sa sa v tropickom pásme medzi súostroviami ako Tonga, Samoa či Cook Islands (pričom najbližšou pevninou smerom na juh bude až ľadová Antarktída). Na jeho území s rozlohou asi 260 km² žije zhruba 1600 obyvateľov, pričom väčšinu z nich tvoria domorodí Polynézania (medzi úradné reči sa zaraďuje angličtina a polynézsky jazyk “niue”).

Od objavenie Britmi po súčasnosť v znamení Nového Zélandu

V roku 1774 do regiónu prišiel britský admirál James Cook (toto nádherné súostrovie nazval Savage Islands), neskôr sa Niue dostalo sa pod správu britskej koruny. V dnešnej dobe už existuje vo voľnej únii s Novým Zélandom (“domáci” majú i novozélandské občianstvo). Záležitosti obrany a zahranično-politického charakteru sa riešia hlavne pod patronátom “novozélanďanov” (aj keď v súčasnosti prevláda snaha po väčších právomociach v oblasti zahraničnej politiky.

Pozoruhodné miestne politické špecifiká

Niue nepatrí medzi členov Organizácie spojených národov (OSN). Prehlasuje, že svoj celý štátny dlh splatilo v roku 2016. V krajine od roku 2003 neexistujú žiadne politické strany, napriek tomu však funguje miestny parlament (a na čele vlády stojí premiér). Značnú časť ekonomiky vytvárajú príjmy z cestovného ruchu. V dôsledku prakticky nulovej trestnej činnosti jediné väzenie zíva prázdnotou (miestni obyvatelia sa zaraďujú k najpriateľskejším nielen v Polynézii).

Zaujímavý prístup vo sfére informačných technológií a internetového pripojenia

Od roku 2008 Niue zabezpečuje prenosné osobné počítače pre všetkých študentov. Bezplatný WiFi internet zaisťuje pre všetkých svojich obyvateľov. Mimoriadne populárnu miestnu národnú doménu najvyššej úrovne (.nu) určite dobre poznáte z internetového prostredia – špeciálne obľúbená bude vzhľadom na podobnosť “slovíčka” “nu” s “new” vo svojom názve hlavne v anglicky hovoriacich štátoch.

Jeden z najväčších koralových ostrovov planéty

Dramatické Niue má status jedného z najrozľahlejších koralových súostroví zemegule. Jeho metropola, impresívne Alofi, Vás očakáva v západnej partii. Ak obľubujete pôsobivé jaskyne, farebný svet pod morskou hladinou, fascinujúce koralové atoly a osamelé morské zátoky, rozhodne neostanete sklamaní. Nevynechajte Hio Beach a Utuko Reef s vynikajúcimi podmienkami na potápanie a šnorchlovanie. V okolitých priezračných vodách si dožičte pozorovanie delfínov či veľrýb.

0