VLetenky

New York s United Airlines od 345 EUR

Manhattan
Sugestívny večerný pohľad na fotogenickú panorámu Manhattanu (foto: skeeze/Pixabay/CC0)

Atmosféru Big Apple majú možnosť zažiť aj cestovatelia z východného Slovenska s United Airlines v spolupráci s partnerskými aerolíniami zo Star Alliance (s odletom z Košíc).

Routingy v predaji:
Spiatočné letenky do neopakovateľného amerického New York City sa predávajú za 345 EUR s odletom zo spomínaného košického leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v čase 06.04.-30.06.2016, min. dobu pobytu 6 dní/sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 06.04. (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania termínov).

Dostupnosť tarifu:
Reálnu dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu mája a júna 2016.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do “Veľkého jablka” nech poslúži odlet z Košíc (KSC) dňa 23. mája s návratom z New York City (NYC) dňa 3. júna 2016.

Rezervácia leteniek:
Košice – New York za 345 EUR (23.05.-03.06.2016)
Košice – New York za 360 EUR (rezervácia v AJ / manuálne zadanie)
Košice – New York za 9406 CZK (rezervácia v ČJ)

Košice – New York za 373 EUR (rezervácia v SJ)
Košice – New York za 10116 CZK (rezervácia v ČJ)

Low costová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Pokiaľ plánujete pomerne dlhší pobyt v severovýchodnej časti USA, máte šancu vyskúšať priame autobusové linky nízkonákladového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (výhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu možno kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

New York

Srdce famózneho New Yorku tvorí Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás očakáva New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport situovaného v juhovýchodnej partii New Yorku na Manhattan docestujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Ak chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa ponúka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na majestátnu Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať príliš ďaleko ani k “naškrobenej” Wall Street.

O niečo severnejšie naďabíte na zánovnú budovu One World Trade Center, vybudovanú znovu na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O čosi ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Neobíďte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trochu menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z preslávených Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás takisto čakajú pôvabné štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez príjemný parčík na Washington Square, kde začne znamenitáFifth Avenue, prídete do Greenwich Village s pohodovými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú na východ (E.) alebo na západ (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda určite nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje zhruba od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India naďabíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St “objavíte” Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.

Prakticky hneď nad ňou bude obľúbená aréna MSG (Madison Square Garden), kde máte možnosť vzhliadnuť basketbalové zápasy N.Y. Knicks aj hokejové duely populárnych New York Rangers. O niekoľko blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na úžasnú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m pomerne dlhý čas najvyššej budovy planéty (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa skrýva Port Authority Bus Terminal s priaznivými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, zatiaľ čo na opačnom konci rovnakej ulice uvidíte železničný Grand Central Terminal s prekrásnym interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

V podstate v rovnakej lokalite vstúpite na rušné Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsok odtiaľ si vychutnajte vynikajúci výhľad na celé Big Apple z pôsobivej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore možno nakúpiť od výmyslu sveta na spomínanej Fifth Avenue. Neobíďte ani skvelú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý celkom verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť obrovitý Central Park. Pokiaľ Vás súčasne láka aj prehliadka Haarlemu, ktorý plynulo naväzuje na sever Central Parku, pokúste sa o to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko aj americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

0