VLetenky

New York s Turkish Airlines od 218 EUR

Manhattan
Fotogenická nočná “skyline” newyorského Manhattanu z New Jersey (foto: Grant252/Flickr/CC BY 2.0)

Skúsenejší cestovatelia preferujúci netypické itineráre majú možnosť nasať atmosféru nikdy nespiaceho Big Apple so zaujímavým tarifom Turkish Airlines zo Star Alliance (s odletom z Európy).

Spiatočné letenky do nezabudnuteľného amerického New York City kúpite za 218 EUR s odletom z gréckych Atén a návratom do bieloruského Minsku.

Tarifné podmienky určujú odlety v čase 04.03.-30.06. a 19.09.-30.09.2016, max. dobu pobytu 1 mesiac a predaj do 20. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve najmä počas mája a júna 2016.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do New York City nech poslúži odlet z Atén (ATH) dňa 4. mája s návratom z New Yorku (NYC) do Minsku (MSQ) dňa 11. mája 2016.

Rezervácia leteniek:
Atény – New York – Minsk za 218 EUR (04.05.-11.05.2016)
Atény – New York – Minsk za 238 EUR (rezervácia v SJ)
Atény – New York – Minsk za 6354 CZK (rezervácia v ČJ)

Doprava po Európe

Letecký prískok do Grécka

Do Atén docestujete s leteckou spoločnosťou Ryanair z Bratislavy alebo z Budapešti (prípadne s Aegean Airlines z Viedne, z Budapešti či z Prahy).

Doprava do/z Bieloruska

Positioning flights do/z Bieloruska možno zrealizovať s leteckou spoločnosťou Air Baltic z Viedne, z Budapešti a z Prahy (prípadne s Belaviou z Budapešti a z Prahy) . Ďalšou variantou môže byť železničné spojenie (nočný vlak) na trase Praha – Ostrava – Bohumín – Katovice – Brest – Minsk – Petrohrad/Moskva. Hodiť by sa mohli i spoje low costových autobusových spoločností Polskibus (Bratislava – Katovice – Varšava od 1 PLN) a Simple Express (Varšava – Vilnius od 3 EUR). Spiatočnú cestu zo Severnej Ameriky do Európy však eventuálne možno ukončiť predčasne už v Istanbule.

Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Ak plánujete relatívne dlhší pobyt v severovýchodnej časti USA, máte šancu vyskúšať priame autobusové linky low costového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (vhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu sa dajú kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

New York

Srdce znamenitého New Yorku vytvára Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás čaká New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport položeného v juhovýchodnej časti New Yorku na Manhattan doputujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Pokiaľ chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa núka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na impozantnú Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “naškrobenej” Wall Street.

O čosi severnejšie natrafíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú znovu na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O niečo ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Nevynechajte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trošku menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z legendárnych Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás taktiež očakávajú príťažlivé štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez pohodový parčík na Washington Square, kde začne famózna Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s príjemnými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú na východ (E.) alebo na západ (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje približne od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India naďabíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St “odhalíte” Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.

V podstate hneď nad ňou bude populárna aréna MSG (Madison Square Garden), kde možno uvidieť basketbalové zápasy N.Y. Knicks i hokejové duely obľúbených New York Rangers. O pár blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na skvelú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m relatívne dlhý čas najvyššej budovy zemegule (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa ukrýva Port Authority Bus Terminal s priaznivými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, kým na opačnom konci rovnakej ulice spoznáte železničný Grand Central Terminal s nádherným interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

Prakticky v tej istej lokalite vstúpite na rušné Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsok odtiaľ si vychutnajte výborný výhľad na celé Big Apple z impresívnej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore sa dá nakúpiť od výmyslu sveta na spomínanej Fifth Avenue. Nevynechajte ani úžasnú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý vcelku verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť gigantický Central Park. Ak Vás zároveň vábi i prehliadka Haarlemu, ktorý plynulo nadväzuje na sever Central Parku, pokúste sa o to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko i americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

0