VLetenky

New York s TAP Portugal od 321 EUR

Times Square
Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku (foto: Randy Lemoine/Flickr/CC BY 2.0)

Na výlet do nikdy nespiaceho “Big Apple” (aj v období vianočných sviatkov) nabáda tarif leteckej spoločnosti TAP Portugal zo Star Alliance (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do New York City sa predávajú za 321 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja a dostupnosť tarifu:
Tarifné podmienky určujú odlety od 1. septembra 2017 a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od začiatku novembra 2017 do začiatku apríla 2018.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie letenky do New York City môže byť odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 5. novembra s návratom z amerického New Yorku (NYC) dňa 16. novembra 2017.

Rezervácia leteniek:
Budapešť – New York za 321 EUR (05.11.-16.11.2017)
Budapešť – New York za 321 EUR (17.12.-29.12.2017)

Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Ak plánujete pomerne dlhší pobyt v severovýchodnej časti USA, máte možnosť vyskúšať priame autobusové linky low costového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (vhodné východisko na návštevu Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu sa dajú kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

New York

Srdce znamenitého New Yorku tvorí Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás čaká New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport položeného v juhovýchodnej partii New Yorku na Manhattan doputujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Pokiaľ chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa núka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na impozantnú Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “nablýskanej” Wall Street.

O niečo severnejšie natrafíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú znovu na mieste bývalých “dvojčiat” World Trade Center. O kúsoček ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Neobíďte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trošku menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z legendárnych Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás taktiež očakávajú príťažlivé štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez pohodový parčík na Washington Square, kde začne famózna Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s príjemnými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú na východ (E.) alebo na západ (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje približne od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India narazíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St “odhalíte” Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.

Prakticky hneď nad ňou bude populárna aréna MSG (Madison Square Garden), kde možno uvidieť basketbalové duely N.Y. Knicks i hokejové zápasy obľúbených New York Rangers. O niekoľko blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na skvelú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m relatívne dlho najvyššej budovy planéty (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa ukrýva Port Authority Bus Terminal s priaznivými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, kým na opačnom konci rovnakej ulice vzhliadnete železničný Grand Central Terminal s nádherným interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

V podstate v totožnej lokalite vstúpite na pulzujúce Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsok odtiaľ si vychutnajte výborný výhľad na celé “Veľké Jablko” z impresívnej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore sa dá nakúpiť od výmyslu sveta na už skôr spomenutej Fifth Avenue. Nevynechajte ani úžasnú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý vcelku verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť gigantický Central Park. Ak Vás súčasne láka i Haarlem, ktorý plynulo nadväzuje na sever Central Parku, skúste to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko i americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

0