VLetenky

New York s TAP Portugal od 315 EUR

New York City
Sugestívna večerná panoráma centrálneho Manhattanu (foto: Anthony Quintano/Flickr/CC BY 2.0)

Na výlet do nikdy neutíchajúceho “Veľkého jablka” (s možnosťou prehliadky Lisabonu) nabáda tarif leteckej spoločnosti TAP Portugal zo Star Alliance (s odletom z Budapešti a z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do New York City sa predávajú za 315 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu. V cene 339 EUR možno letieť aj z viedenského letiska.

Podmienky predaja a dostupnosť tarifu:
Tarifné podmienky stanovujú odlety od 1. septembra 2017 a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od začiatku októbra 2017 do konca februára 2018.

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie letenky do New York City nech bude napr. odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 3. októbra s návratom z amerického New Yorku (NYC) dňa 19. októbra 2017.

Iným príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 2. októbra s návratom z amerického New Yorku (NYC) dňa 20. októbra 2017.

Rezervácia leteniek:
Budapešť – New York za 315 EUR (03.10.-19.10.2017)
Viedeň – New York za 339 EUR (02.10.-20.10.2017)

Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Pokiaľ plánujete relatívne dlhší pobyt v severovýchodnej partii USA, máte možnosť vyskúšať priame autobusové linky low costového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (výhodné východisko na návštevu Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu možno kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

New York

Srdce famózneho New Yorku vytvára Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás očakáva New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport situovaného v juhovýchodnej partii New Yorku na Manhattan docestujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Ak chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa ponúka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na majestátnu Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “naškrobenej” Wall Street.

O niečo severnejšie naďabíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú znovu na mieste bývalých “dvojčiat” World Trade Center. O kúsok ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Neobíďte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trochu menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z preslávených Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás takisto čakajú pôvabné štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez príjemný parčík na Washington Square, kde začne znamenitá Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s pohodovými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú východne (E.) alebo západne (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje zhruba od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India natrafíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St “objavíte” Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.

V podstate hneď nad ňou bude obľúbená aréna MSG (Madison Square Garden), kde sa dajú vzhliadnuť basketbalové zápasy N.Y. Knicks i hokejové duely populárnych New York Rangers. O niekoľko blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na úžasnú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m pomerne dlho najvyššej budovy zemegule (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa skrýva Port Authority Bus Terminal s priaznivými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, zatiaľ čo na opačnom konci tej istej ulice uvidíte železničný Grand Central Terminal s prekrásnym interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

Prakticky v tej istej lokalite vstúpite na rušné Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsoček odtiaľ si vychutnajte vynikajúci výhľad na celé “Veľké Jablko” z pôsobivej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore možno nakúpiť od výmyslu sveta na už skôr pomenutej Fifth Avenue. Nevynechajte ani skvelú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý celkom verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť obrovský Central Park. Pokiaľ Vás súčasne vábi aj Haarlem, ktorý plynulo naväzuje na sever Central Parku, skúste to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko aj americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

0