VLetenky

New York s LOT Polish Airlines od 374 EUR

Manhattan
Sugestívna panoráma New York City z vyhliadky Top of The Rock (foto: MK Feeney/Flickr/CC BY 2.0)

Priame lety (na začiatku letného obdobia) do nikdy nespiaceho Big Apple máte príležitosť využiť vďaka ponuke leteckej spoločnosti LOT Polish Airlines zo Star Alliance (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné (priame) lety do nezabudnuteľného amerického New York City sa dajú kúpiť za 374 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky (pre priame lety BUD-JFK) stanovujú odlety v období 17.05.-26.06. a 16.08.-30.09.2018, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 4. júna (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Reálnu dostupnosť (priamych) letov v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od konca mája do polovice júna 2018.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie (priameho) obojsmerného letu do New York City nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 1. júna (piatok) s návratom z New Yorku (NYC) dňa 8. júna 2018 (piatok).

Rezervácia letenky:
Budapešť – New York za 374 EUR (01.06.-08.06.2018 – priamy let / piatok – piatok)

Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Ak plánujete pomerne dlhší pobyt v severovýchodnej časti USA, máte šancu vyskúšať priame autobusové linky low costového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (vhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu sa dajú kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

BUD-NYC
Budapešť, Maďarsko – New York, USA (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

New York

Srdce znamenitého New Yorku tvorí Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás čaká New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport položeného v juhovýchodnej časti New Yorku na Manhattan doputujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Pokiaľ chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa núka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na impozantnú Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k naškrobenej Wall Street.

O čosi severnejšie natrafíte na zánovnú budovu One World Trade Center, vybudovanú znovu na mieste bývalých “dvojičiek” World Trade Center. O niečo ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Nevynechajte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trošku menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z legendárnych Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás taktiež očakávajú príťažlivé štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez pohodový parčík na Washington Square, kde začne famózna Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s príjemnými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú na východ (E.) alebo na západ (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje približne od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India natrafíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St objavíte Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.

V podstate hneď nad ňou bude populárna aréna MSG (Madison Square Garden), kde možno uvidieť basketbalové zápasy N.Y. Knicks aj hokejové duely obľúbených New York Rangers. O zopár blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na skvelú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m relatívne dlhý čas najvyššej budovy planéty (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa ukrýva Port Authority Bus Terminal s priaznivými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, kým na opačnom konci tej istej ulice spoznáte železničný Grand Central Terminal s nádherným interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

Prakticky v rovnakej lokalite vstúpite na pulzujúce Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsoček odtiaľ si vychutnajte výborný výhľad na celé “Veľké jablko” z impresívnej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore možno nakupovať od výmyslu sveta na už spomenutej Fifth Avenue. Nevynechajte ani úžasnú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý vcelku verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť gigantický Central Park. Ak Vás súčasne láka aj prehliadka Haarlemu, ktorý plynulo nadväzuje na sever Central Parku, pokúste sa o to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko i bývalý americký prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

0