VLetenky

New York s Delta Air Lines od 384 EUR

Long Island
Prímorské Atlantic Beach v oblasti Long Island (foto: Agiorgio/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Priame lety (čiastočne) v období letných prázdnin do nikdy nespiaceho Big Apple máte možnosť využiť s aktualizovanou ponukou Delta Air Lines a Air France-KLM z aliancie Sky Team (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do nezabudnuteľného amerického New York City sa dajú kúpiť za 10383 CZK (alebo v prepočte cca 384 EUR) s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 15.05.-26.06. a 16.08.-30.09.2017, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 7. februára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve v priebehu horeuvedeného času platnosti tarifu.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do New York City nech poslúži odlet z českej Prahy (PRG) dňa 16. augusta s návratom z amerického New Yorku (NYC) dňa 27. augusta 2017.

Rezervácia letenky:
Praha – New York za 10383 CZK (16.08.-27.08.2017 / na webe partnerského dopravcu)
Praha – New York za 10732 CZK (16.08.-27.08.2017 / rezervácia v ČJ)

Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Ak plánujete pomerne dlhší pobyt v severovýchodnej časti USA, máte príležitosť vyskúšať priame autobusové linky low costového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (vhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu sa dajú kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

New York

Srdce znamenitého New Yorku tvorí Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás čaká New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport položeného v juhovýchodnej časti New Yorku na Manhattan doputujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Pokiaľ chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa núka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na impozantnú Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “naškrobenej” Wall Street.

O čosi severnejšie natrafíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú znovu na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O niečo ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Nevynechajte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trošku menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z legendárnych Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás taktiež očakávajú príťažlivé štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez pohodový parčík na Washington Square, kde začne famózna Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s príjemnými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú východne (E.) alebo západne (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa tým pádom nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje približne od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India narazíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St “odhalíte” Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.

V podstate hneď nad ňou bude populárna aréna MSG (Madison Square Garden), kde možno uvidieť basketbalové zápasy N.Y. Knicks aj hokejové duely obľúbených New York Rangers. O pár blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na skvelú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m relatívne dlhý čas najvyššej budovy planéty (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa ukrýva Port Authority Bus Terminal s priaznivými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, kým na opačnom konci rovnakej ulice vzhliadnete železničný Grand Central Terminal s nádherným interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

V podstate v tej istej lokalite vstúpite na pulzujúce Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsoček odtiaľ si vychutnajte výborný výhľad na celé “Veľké jablko” z impresívnej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore sa dá nakúpiť od výmyslu sveta na spomínanej Fifth Avenue. Nevynechajte ani úžasnú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý vcelku verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť gigantický Central Park. Ak Vás súčasne láka i prehliadka Haarlemu, ktorý plynulo nadväzuje na sever Central Parku, pokúste sa o to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko i americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

0