VLetenky

New York s Delta Air Lines od 379 EUR

Manhattan
Sugestívne večerné zákutia efektne vysvieteného Manhattanu (foto: Derrick Brutel/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Priame lety do nikdy neutíchajúceho Big Apple možno využiť so spoločnosťou Delta Air Lines v spolupráci s partnerskými Air France-KLM z aliancie Sky Team (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do neopakovateľného amerického New York City sa predávajú za 10239 CZK (alebo v prepočte cca 379 EUR) s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky (pri priamych letoch PRG-JFK) stanovujú cesty v období 04.05.-26.06. a 16.08.-27.10.2017, min. dobu pobytu 3 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 15. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) na začiatku mája a v priebehu októbra 2017.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do New York City nech poslúži odlet z českej Prahy (PRG) dňa 4. mája s návratom z amerického New Yorku (NYC) dňa 10. mája 2017.

Rezervácia letenky:
Praha – New York za 10239 CZK (04.05.-10.05.2017 / na webe partnerského dopravcu)
Praha – New York za 10588 CZK (04.05.-10.05.2017 / rezervácia v ČJ)

Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Pokiaľ plánujete relatívne dlhší pobyt v severovýchodnej partii USA, máte šancu vyskúšať priame autobusové linky low costového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (výhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu možno kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

New York

Srdce famózneho New Yorku tvorí Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás očakáva New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport situovaného v juhovýchodnej partii New Yorku na Manhattan docestujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Ak chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa ponúka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na majestátnu Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “naleštenej” Wall Street.

O niečo severnejšie naďabíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú znovu na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O čosi ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Neobíďte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trochu menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z preslávených Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás takisto čakajú pôvabné štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez príjemný parčík na Washington Square, kde začne znamenitá Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s pohodovými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú východne (E.) alebo západne (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa tým pádom nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje zhruba od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India natrafíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St “objavíte” Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.

Prakticky hneď nad ňou bude obľúbená aréna MSG (Madison Square Garden), kde sa dajú vzhliadnuť basketbalové duely N.Y. Knicks i hokejové zápasy populárnych New York Rangers. O pár blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na úžasnú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m pomerne dlhý čas najvyššej budovy zemegule (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa skrýva Port Authority Bus Terminal s výhodnými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, zatiaľ čo na opačnom konci rovnakej ulice uvidíte železničný Grand Central Terminal s prekrásnym interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

V podstate v rovnakej lokalite vstúpite na rušné Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsoček odtiaľ si vychutnajte vynikajúci výhľad na celé “Veľké jablko” z pôsobivej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore možno nakúpiť od výmyslu sveta na spomínanej Fifth Avenue. Nevynechajte ani skvelú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý celkom verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť obrovitý Central Park. Pokiaľ Vás zároveň vábi aj prehliadka Haarlemu, ktorý plynulo naväzuje na sever Central Parku, pokúste sa o to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko aj americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

0