VLetenky

New York s British Airways od 404 EUR

Onew  World Trade Center
“Skyline” Manhattanu s budovou One Wold Trade Center (foto: Anthony Quintano/Flickr/CC BY 2.0)

Tarif British Airways v spolupráci s partnerskými aerolinkami z leteckej aliancie Oneworld zvádza na zažitie atmosféry nikdy neutíchajúceho “Veľkého jablka” (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky do nezabudnuteľného amerického New York City sa dajú kúpiť za 404 EUR s odletom z maďarskej Budapešti a návratom do rakúskej Viedne. Tarifné podmienky určujú odlety v období 20.10.-12.12.2015 a 25.12.2015-24.03.2016, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 31. júla (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas času platnosti zimného letového poriadku.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 4. novembra s návratom z New York City (NYC) do Viedne (VIE) dňa 11. novembra 2015.

Rezervácia leteniek:
Budapešť – New York – Viedeň za 404 EUR (04.11.-11.11.2015)
Budapešť – New York – Viedeň za 416 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – New York – Viedeň za 11165 CZK (rezervácia v ČJ)

Low costová pozemná doprava v rámci východu USA a do Kanady

Pokiaľ plánujete pomerne dlhší pobyt v severovýchodnej partii USA, máte príležitosť vyskúšať priame autobusové linky nízkonákladového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (výhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu možno kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

New York

Srdce famózneho New Yorku tvorí Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás očakáva New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense. (Z JFK Airport situovaného v juhovýchodnej partii New Yorku na Manhattan docestujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.)

Lower Manhattan

Ak chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa ponúka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na majestátnu Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “finančnej” Wall Street. O niečo severnejšie naďabíte na zánovnú budovu One World Trade Center, vybudovanú nanovo na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O čosi ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, miesto štartu legendárneho miestneho maratónu. Neobíďte neďaleké impresívne Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už možno trochu menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré zo svetoznámych Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás takisto čakajú pôvabné štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street). Cez príjemný parčík na Washington Square, kde začne znamenitá Fifth Avenue, doputujete do Greenwich Village s pohodovými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú východne (E.) alebo západne (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje zhruba od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India naďabíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky lákavých indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St objavíte Penn(sylvania) Station, pôsobisko národného železničného dopravcu Amtrak. Prakticky hneď nad ňou bude obľúbená aréna MSG (Madison Square Garden), kde máte možnosť vzhliadnuť basketbalové duely N.Y. Knicks aj hokejové zápasy populárnych New York Rangers. O niekoľko blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na úžasnú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m pomerne dlhý čas najvyššej budovy planéty (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa skrýva Port Authority Bus Terminal s atraktívnymi autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, zatiaľ čo na opačnom konci rovnakej ulice uvidíte železničný Grand Central Terminal s prekrásnym interiérom a sídlo Organizácie spojených národov. Prakticky v rovnakej lokalite vstúpite na rušné Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsok odtiaľ si vychutnajte vynikajúci výhľad na celé Big Apple z pôsobivej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center. V tomto priestore možno nakúpiť od výmyslu sveta na spomínanej Fifth Avenue. Nevynechajte ani skvelú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý celkom verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť obrovitý Central Park. Pokiaľ Vás zároveň láka aj “obhliadka” Haarlemu, ktorý plynulo naväzuje na sever Central Parku, pokúste sa o to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko aj americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to určite nebude úplne najhoršie.

0