VLetenky

New York s British Airways od 236 EUR

Central Park
New York City – fotogenický miestny Central Park (foto: Jet Lowe/Wikimedia Commons/CC0)

Atmosféru nikdy nespiaceho “Big Apple” možno zažiť zásluhou spoločnosti British Airways v spolupráci s partnerskými aerolinkami z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do nezabudnuteľného amerického New York City sa dajú kúpiť za 236 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období od 19. decembra 2018 do 19. júna 2019, min. dobu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 15. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Reálnu dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od polovice januára do konca marca 2019.

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do New York City nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 1. februára (piatok) s návratom z amerického New Yorku (NYC) dňa 8. februára 2019 (piatok).

Rezervácia leteniek:
Viedeň – New York za 236 EUR (01.02.-08.02.2019 / piatok – piatok)
(Pozn.: v horeuvdedenom odkaze na rezerváciu leteniek potrebné rozkliknúť “Alle Angebote Anzeigen”)

Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Ak plánujete relatívne dlhší pobyt v severovýchodnej časti USA, máte možnosť vyskúšať priame autobusové linky low costového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (vhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu sa dajú kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

VIE-NYC
Viedeň, Rakúsko – New York, USA (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

New York

Centrum znamenitého New Yorku tvorí Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás čaká New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport položeného v juhovýchodnej partii New Yorku na Manhattan doputujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Ak chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa núka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na impozantnú Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebude ďaleko ani k naškrobenej Wall Street.

O čosi severnejšie natrafíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú znova na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O niečo ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Nevynechajte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trošku menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z preslávených Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás taktiež očakávajú príťažlivé štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez pohodový parčík na Washington Square, kde začne famózna Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s príjemnými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú východne (E.) alebo západne (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje približne od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India naďabíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St sa objaví Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.

Prakticky hneď nad ňou bude populárna aréna MSG (Madison Square Garden), kde sa dajú uvidieť basketbalové zápasy N.Y. Knicks i hokejové duely obľúbených New York Rangers. O niekoľko blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na skvelú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m relatívne dlhý čas najvyššej budovy zemegule (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa ukrýva Port Authority Bus Terminal s vhodnými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, kým na opačnom konci rovnakej ulice spoznáte železničný Grand Central Terminal s prekrásnym interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

Prakticky v tej istej lokalite vstúpite na rušné Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsok odtiaľ si vychutnajte dych berúci výhľad na celé Big Apple z impresívnej vyhliadky “Top of the Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore možno nakúpiť od výmyslu sveta na spomenutej Fifth Avenue. Nevynechajte ani úžasnú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý vcelku verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť obrovitý Central Park. Ak Vás súčasne láka aj prehliadka Haarlemu, ktorý plynulo nadväzuje na sever Central Parku, skúste to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko i americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

0