VLetenky

New York s Air Canada od 346 EUR

New York City
Sugestívna večerná panoráma “Veľkého Jablka” z Top of The Rock (foto: M M/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Na výlet do nikdy neutíchajúceho “Big Apple” (s možnosťou návštevy Toronta) nabáda tarif leteckej spoločnosti Air Canada v spolupráci s partnermi zo Star Alliance (s odletom z Budapešti).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do New York City sú v predaji za 346 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu.

Podmienky predaja a dostupnosť tarifu:
Tarifné podmienky určujú odlety v období 22.01.-14.05. a 01.10.-31.12.2017, min. dobu pobytu pobytu 6 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 26. januára (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve najmä (s odletom) v čase od začiatku februára do konca marca a od konca októbra do začiatku decembra 2017.

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie letenky do New York City nech bude napr. odlet z maďarskej Budapešti (BUD) dňa 14. februára s návratom z amerického New Yorku (NYC) dňa 21. februára 2017.

Rezervácia leteniek:
Budapešť – New York za 346 EUR (14.02.-21.02.2017)

Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Pokiaľ plánujete relatívne dlhší pobyt v severovýchodnej partii USA, máte možnosť vyskúšať priame autobusové linky low costového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (výhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu možno kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

New York

Srdce famózneho New Yorku vytvára Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás očakáva New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport situovaného v juhovýchodnej partii New Yorku na Manhattan docestujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Ak chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa ponúka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na majestátnu Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “naškrobenej” Wall Street.

O niečo severnejšie naďabíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú znovu na mieste bývalých “dvojčiat” World Trade Center. O kúsok ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Nevynechajte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trochu menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z preslávených Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás takisto čakajú pôvabné štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez príjemný parčík na Washington Square, kde začne znamenitá Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s pohodovými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú na východ (E.) alebo na západ (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje zhruba od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India natrafíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St “objavíte” Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.

V podstate hneď nad ňou bude obľúbená aréna MSG (Madison Square Garden), kde sa dajú vzhliadnuť basketbalové duely N.Y. Knicks i hokejové zápasy populárnych New York Rangers. O niekoľko blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na úžasnú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m pomerne dlhú dobu najvyššej budovy planéty (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa skrýva Port Authority Bus Terminal s priaznivými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, zatiaľ čo na opačnom konci rovnakej ulice uvidíte železničný Grand Central Terminal s prekrásnym interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

Prakticky v totožnej lokalite vstúpite na rušné Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsoček odtiaľ si vychutnajte vynikajúci výhľad na celé “Veľké Jablko” z pôsobivej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore možno nakúpiť od výmyslu sveta na spomínanej Fifth Avenue. Neobíďte ani skvelú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý celkom verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť obrovitý Central Park. Pokiaľ Vás súčasne láka aj prehliadka Haarlemu, ktorý plynulo naväzuje na sever Central Parku, skúste to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko aj americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

0