VLetenky

New York s Air Berlin od 373 EUR

Lower Manhattan
Pôsobivý South Street Seaport v oblasti Lower Manhattan (foto: Paul Stocker/Flickr/CC BY 2.0)

Pútavá príležitosť nasať neopakovateľnú atmosféru nikdy nespiaceho Big Apple sa črtá pod taktovkou spoločnosti Air Berlin z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Budapešti a z Viedne).

Routingy v predaji:
Spiatočné letenky do amerického veľkomesta New York City sú v predaji za 373 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu. Z viedenského letiska sa dá letieť za 409 EUR.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú cesty od 1. októbra 2015 do 16. marca 2016, min. dobu pobytu 2 dni alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu do 16.03.2016 a predaj do 25.09. pri odletoch z Budapešti / do 06.10. pri odletoch z Viedne (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete počas uvedenej doby platnosti tarifu (t.j. v období od začiatku októbra 2015 do polovice marca 2016).

Príklady rezervácií:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do New York City nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 6. októbra s návratom z NYC-J.F. Kennedy (JFK) dňa 13. októbra 2015 (od 373 EUR).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 5. októbra s návratom z NYC-J.F. Kennedy (JFK) dňa 12. októbra 2015 (od 409 EUR).

Rezervácia leteniek:
Budapešť – New York za 373 EUR (06.10.-13.10.2015)
Budapešť – New York za 382 EUR (na webe dopravcu)
Budapešť – New York za 398 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – New York za 10695 CZK (rezervácia v ČJ)

Viedeň – New York za 409 EUR (05.10.-12.10.2015)
Viedeň – New York za 418 EUR (na webe dopravcu)
Viedeň – New York za 434 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – New York za 11684 CZK (rezervácia v ČJ)

Low costová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Pokiaľ plánujete relatívne dlhší pobyt v severovýchodnej časti USA, máte možnosť vyskúšať priame autobusové linky nízkonákladového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (výhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu možno kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

New York

Srdce znamenitého New Yorku vytvára Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás čaká New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport položeného v juhovýchodnej časti New Yorku na Manhattan doputujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Pokiaľ chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa núka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na impozantnú Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “naškrobenej” Wall Street.

O čosi severnejšie natrafíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú nanovo na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O niečo ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, miesto štartu svetoznámeho miestneho maratónu. Nevynechajte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trošku menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z preslávených Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás taktiež očakávajú príťažlivé štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez pohodový parčík na Washington Square, kde začne famózna Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s príjemnými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú východne (E.) alebo na západ (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje približne od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India natrafíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky pútavých indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St odhalíte Penn(sylvania) Station, pôsobisko národného železničného dopravcu Amtrak.

V podstate hneď nad ňou bude populárna aréna MSG (Madison Square Garden), kde máte šancu uvidieť basketbalové zápasy N.Y. Knicks i hokejové duely obľúbených New York Rangers. O niekoľko blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na skvelú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m relatívne dlhý čas najvyššej budovy planéty (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa ukrýva Port Authority Bus Terminal s výhodnými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, kým na opačnom konci rovnakej ulice vzhliadnete železničný Grand Central Terminal s nádherným interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

Prakticky v tej istej lokalite vstúpite na pulzujúce Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsok odtiaľ si vychutnajte excelentný výhľad na celé Big Apple z impresívnej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore sa dá nakúpiť od výmyslu sveta na spomínanej Fifth Avenue. Nevynechajte ani úžasnú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý vcelku verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť gigantický Central Park. Ak Vás súčasne vábi i “obhliadka” Haarlemu, ktorý plynulo nadväzuje na sever Central Parku, pokúste sa o to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko i americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to istotne nebude úplne najhoršie.

0