VLetenky

New York s Air Berlin od 370 EUR

Brroklyn Heights Promenade
Večerný Manhattan a Brooklyn Bridge z Brooklyn Heights Promenade (foto: Jussi/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Lákavá šanca zažiť nezabudnuteľnú atmosféru nikdy neutíchajúceho Big Apple sa rysuje v réžii spoločnosti Air Berlin z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Budapešti a z Viedne).

Routingy v predaji:
Spiatočné letenky do amerického veľkomesta New York City kúpite za 370 EUR s odletom zo spomínaného budapeštianskeho leteckého prístavu. Z viedenského letiska sa dá letieť za 415 EUR.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky (pre obidva tarify BUD-NYC aj VIE-NYC) určujú odlety v období od 16. novembra 2015 do 16. marca 2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 2. novembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete najmä (s odletom) v období od polovice novembra do polky decembra 2015 a od začiatku januára do polky marca 2016.

Príklady rezervácií:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do New York City nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) dňa 18. novembra s návratom z NYC-J.F. Kennedy (JFK) dňa 25. novembra 2015 (od 370 EUR).

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Viedne (VIE) dňa 18. novembra s návratom z NYC-J.F. Kennedy (JFK) dňa 25. novembra 2015 (od 415 EUR).

Rezervácia leteniek:
Budapešť – New York za 370 EUR (18.11.-25.11.2015)
Budapešť – New York za 386 EUR (na webe dopravcu)
Budapešť – New York za 402 EUR (rezervácia v SJ)
Budapešť – New York za 10820 CZK (rezervácia v ČJ)

Viedeň – New York za 415 EUR (18.11.-25.11.2015)
Viedeň – New York za 424 EUR (na webe dopravcu)
Viedeň – New York za 446 EUR (rezervácia v SJ)
Viedeň – New York za 12005 CZK (rezervácia v ČJ)

Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Ak plánujete pomerne dlhší pobyt v severovýchodnej partii USA, máte príležitosť vyskúšať priame autobusové linky low costového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (vhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu sa dajú kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

New York

Srdce famózneho New Yorku tvorí Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás očakáva New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport situovaného v juhovýchodnej partii New Yorku na Manhattan docestujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Ak chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa ponúka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na majestátnu Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “nablýskanej” Wall Street.

O niečo severnejšie naďabíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú nanovo na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O čosi ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, miesto štartu presláveného miestneho maratónu. Neobíďte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trochu menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré zo svetoznámych Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás takisto čakajú pôvabné štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez príjemný parčík na Washington Square, kde začne znamenitá Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s pohodovými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú na východ (E.) alebo západne (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje zhruba od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India naďabíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St objavíte Penn(sylvania) Station, pôsobisko národného železničného dopravcu Amtrak.

Prakticky hneď nad ňou bude obľúbená aréna MSG (Madison Square Garden), kde máte možnosť vzhliadnuť basketbalové duely N.Y. Knicks aj hokejové zápasy populárnych New York Rangers. O zopár blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na úžasnú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m pomerne dlhý čas najvyššej budovy zemegule (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa skrýva Port Authority Bus Terminal s výhodnými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, zatiaľ čo na opačnom konci rovnakej ulice uvidíte železničný Grand Central Terminal s prekrásnym interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

V podstate v rovnakej lokalite vstúpite na rušné Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsok odtiaľ si vychutnajte vynikajúci výhľad na celé Big Apple z pôsobivej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore možno nakúpiť od výmyslu sveta na spomínanej Fifth Avenue. Nevynechajte ani skvelú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý celkom verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť obrovitý Central Park. Pokiaľ Vás zároveň zvádza aj prehliadka Haarlemu, ktorý plynulo naväzuje na sever Central Parku, pokúste sa o to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko aj americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

0