VLetenky

New York a Chicago s British Airways od 253 EUR

Times Square
Sugestívny pohľad na Manhattan z vtáčej perspektívy (foto: nosha/femme_makita /Flickr/CC BY-SA 2.0)

Spoločnú návštevu nikdy neutíchajúceho “Veľkého jablka” či nemenej atraktívneho Chicaga v oblasti Great Lakes (v americkom štáte Illinois) možno zrealizovať pri využití zaujímavého tarifu spoločnosti British Airways z leteckej aliancie Oneworld (s odletom zo strednej Európy).

Spiatočné letenky do Spojených štátov amerických sú v predaji za 253 EUR s odletom z maďarskej Budapešti do New York City a návratom z Chicaga do rakúskej Viedne. V cene 288 EUR možno navštíviť samotné New York City (pri odlete z Budapešti a návrate do Viedne).

Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 26.10.-16.12.2015, 25.12.2015-17.03.2016 a 04.04.-22.04.2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 15. júla (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete v obmedzenom množstve najmä počas zimného letového poriadku.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Budapešti (BUD) do New Yorku (NYC) dňa 31. októbra s návratom z Chicaga (ORD) do Viedne (VIE) dňa 11. novembra 2015 (od 253 EUR).

Alternatívou rezervácie obojsmernej letenky do New York City môže byť odlet z Budapešti (BUD) dňa 31. októbra s návratom z New Yorku (NYC) do Viedne (VIE) dňa 8. novembra 2015 (od 288 EUR).

Rezervácia leteniek:
Budapešť – New York, Chicago – Viedeň za 253 EUR (31.10.-11.11.2015)
Budapešť – New York, Chicago – Viedeň za 278 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – New York, Chicago – Viedeň za 278 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – New York, Chicago – Viedeň za 7514 CZK (rezervácia v ČJ)

Budapešť – New York – Viedeň za 288 EUR (31.10.-08.11.2015)
Budapešť – New York – Viedeň za 288 EUR (rezervácia v NJ)
Budapešť – New York – Viedeň za 7784 CZK (rezervácia v ČJ)

Low costová pozemná doprava (nielen) po regióne

Skoro do všetkých veľkomiest vo východnej polovici Spojených štátov amerických sa z pôsobivého Chicaga v štáte Illinois za vcelku priaznivý peniaz docestujete s nízkonákladovým autobusovým dopravcom Megabus, ktorý mimochodom pôsobí i na “západnom pobreží”, v Kanade a v Európe.

Z rušného New Yorku máte možnosť využiť priame autobusové linky uvedeného low costového dopravcu Megabus do miest ako Toronto, Buffalo (vhodné východisko pre návštevu Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburgh alebo Washington. Spomínané cestovné lístky pri kúpe v dostatočnom časovom predstihu možno kúpiť v cene od 1 USD.

New York

Srdce znamenitého New Yorku vytvára Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás čaká New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense. (Z JFK Airport položeného v juhovýchodnej časti New Yorku na Manhattan doputujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.)

Lower Manhattan

Pokiaľ chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa núka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na impozantnú Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “finančnej” Wall Street. O čosi severnejšie narazíte na zánovnú budovu One World Trade Center, postavenú nanovo na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O niečo ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, miesto štartu svetoznámeho miestneho maratónu. Nevynechajte neďaleké pôsobivé Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už možno trošku menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z preslávených Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás taktiež očakávajú príťažlivé štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street). Cez pohodový parčík na Washington Square, kde začne famózna Fifth Avenue, dorazíte do Greenwich Village s príjemnými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú akúsi geografickú predponu podľa toho, či sa nachádzajú východne (E.) alebo západne (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa teda nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown leží približne od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India natrafíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky pútavých indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St odhalíte Penn(sylvania) Station, pôsobisko národného železničného dopravcu Amtrak. V podstate hneď nad ňou bude populárna aréna MSG (Madison Square Garden), kde máte príležitosť uvidieť basketbalové zápasy N.Y. Knicks aj hokejové duely obľúbených New York Rangers. O pár blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na skvelú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m relatívne dlhý čas najvyššej budovy planéty (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa ukrýva Port Authority Bus Terminal s pútavými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, kým na opačnom konci rovnakej ulice vzhliadnete železničný Grand Central Terminal s nádherným interiérom a sídlo Organizácie spojených národov. Prakticky v tej istej lokalite vstúpite na pulzujúce Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsok odtiaľ si vychutnajte excelentný výhľad na celé Big Apple z impresívnej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center. V tomto priestore sa dá nakúpiť od výmyslu sveta na spomínanej Fifth Avenue. Nevynechajte ani úžasnú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý vcelku verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť rozsiahly Central Park. Ak Vás súčasne zvádza i “obhliadka” Haarlemu, ktorý plynulo nadväzuje na sever Central Parku, pokúste sa o to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko i americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to istotne nebude úplne najhoršie.

Chicago

Pôsobivé Chicago – tretie najväčšie sídlo v Spojených štátoch, Vás očakáva vo famóznej oblasti Great Lakes, konkrétne na brehoch Lake Michigan (najväčšieho jazera v USA). Nielen v prípade, ak preferujete blues a jazz, tak ste na tom správnom mieste. Skúste legendárny House of Blues, založený spevákom a hercom menom Dan Aykroyd, ktorého snáď budete poznať z Blues Brothers.

Nezabudnite si vychutnať napínavý zápas NBA v podaní miestnych Bulls či duel NHL pod taktovkou Blackhawks. V teplejších mesiacoch skúste pohodové pláže na brehoch príjemného Michiganského jazera. Panoramatický výhľad na celé veľkomesto so širokánskym okolím si vychutnáte ako na dlani zo 442 m vysokej Willis Tower (predtým známej ako Sears Tower), jednej z najvyšších stavieb Štátov.

0