VLetenky

New York a Chicago s Air Berlin od 286 EUR

Illinois
Večerná panoráma chicagskej mestskej aglomerácie (foto: Geoff Livingston/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Šancu zažiť neopakovateľnú atmosféru nikdy nespiaceho Big Apple i grandiózneho Chicaga ponúka zaujímavý tarif spoločnosti Air Berlin z leteckej aliancie Oneworld (s odletom zo strednej Európy).

Routingy v predaji:
Spiatočné letenky do amerického veľkomesta New York City sú v predaji za 286 EUR s odletom z Prahy a návratom do Viedne. Za rovnakú sumu možno zvoliť návrat z Chicaga.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky (obidvoch tarifov) stanovujú odlety v období od 4. januára do 15. marca 2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 8. decembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas uvedenej doby platnosti tarifu (t.j. od začiatku januára do polovice marca 2016).

Príklady rezervácií:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do New York City nech poslúži odlet z Prahy (PRG) dňa 15. februára s návratom z NYC-J.F. Kennedy (JFK) do Viedne (VIE) dňa 22. februára 2016.

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z Prahy (PRG) do New Yorku (JFK) dňa 15. februára s návratom z Chicaga (ORD) do Viedne (VIE) dňa 22. februára 2016.

Rezervácia leteniek:
Praha – New York – Viedeň za 286 EUR (15.02.-22.02.2016 / na webe dopravcu/Erweiterte Flugsuche)
Praha – New York – Viedeň za 304 EUR (rezervácia v SJ / priamy odkaz)
Praha – New York – Viedeň za 8201 CZK (rezervácia v ČJ / priamy odkaz)

Praha – New York, Chicago – Viedeň za 286 EUR (15.02.-22.02.2016 / na webe dopravcu)
Praha – New York, Chicago – Viedeň za 299 EUR (rezervácia v SJ / priamy odkaz)
Praha – New York, Chicago – Viedeň za 8079 CZK (rezervácia v ČJ / priamy odkaz)

Nízkonákladová pozemná doprava na východe USA a do Kanady

Pokiaľ plánujete relatívne dlhší pobyt v severovýchodnej časti USA, máte možnosť vyskúšať priame autobusové linky nízkonákladového dopravcu Megabus z New Yorku do miest ako Toronto, Buffalo (výhodné východisko na prehliadku Niagara Falls), Boston, Philadelphia, Pittsburg alebo Washington. V dostatočnom časovom predstihu možno kúpiť cestovné lístky na promovaných linkách za 1 USD.

New York

Srdce znamenitého New Yorku vytvára Manhattan, ktorý na severe plynulo prechádza do Haarlemu. Na západ od Manhattanu za Hudson River Vás čaká New Jersey, južne od centra leží Brooklyn a pri ceste východným smerom sa po prekročení East River ocitnete v Queense.

Z JFK Airport položeného v juhovýchodnej časti New Yorku na Manhattan doputujete kombináciou Airtrainu a metra/autobusu – skúste zelenú linku Airtrainu na Howard Beach Station s prestupom na metro A alebo červenú vetvu na Jamaica Station s transferom na metro J, Z alebo E.

Lower Manhattan

Pokiaľ chcete začať prehliadku Mahattanu od juhu, ako prvá sa núka bezplatná jazda Staten Island Ferry s výhľadom na impozantnú Sochu slobody. Z lodného terminálu na konci Lower Manhattan to nebudete mať ďaleko ani k “naškrobenej” Wall Street.

O čosi severnejšie natrafíte na zánovnú budovu One World Trade Center, vybudovanú nanovo na mieste bývalých dvojičiek World Trade Center. O niečo ďalej sa týči fotogenický Brooklyn Bridge, spájajúci Manhattan s Brooklynom. Neobíďte neďaleké Chinatown a Little Italy (v súčasnosti síce už trošku menej autentické).

Houston Street

Od pozoruhodnej Houston Street sa číslujú smerom na sever manhattanské ulice (súbežne idúce s ňou z východu na západ) a kolmo na ňu začínajú niektoré z preslávených Avenue (1.-12. Ave. plus tri “abecedné” avenue A, B, C v Alphabet City). V tejto oblasti Vás taktiež očakávajú príťažlivé štvrte Soho a Noho (skratka od south/north of Houston Street).

Cez pohodový parčík na Washington Square, kde začína famózna Fifth Avenue, prídete do Greenwich Village s príjemnými barmi. Mimochodom, miestne ulice majú “geografickú” predponu podľa toho, či sa nachádzajú na východ (E.) alebo západne (W.) práve od Fifth Ave (napr. E. 23rd St – v East Side ani vo West Side sa isto nestratíte).

Midtown (juh)

Centrum Manhattanu alias Midtown figuruje približne od 30th St. severným smerom. V Murray Hill a Little India natrafíte na štedrú ponuku írskych pubov a ekonomicky dostupných indických reštaurácií. Okolo W. 32nd St “odhalíte” Penn(sylvania) Station, pôsobisko železničného dopravcu Amtrak.

V podstate hneď nad ňou bude populárna aréna MSG (Madison Square Garden), kde máte príležitosť uvidieť basketbalové zápasy N.Y. Knicks i hokejové duely obľúbených New York Rangers. O pár blokov ďalej nezabudnite vystúpiť na skvelú vyhliadku na Empire State Building, s výškou 381 m relatívne dlhý čas najvyššej budovy planéty (1931-1972).

Times Square s okolím

Na 42nd St sa ukrýva Port Authority Bus Terminal s výhodnými autobusovými spojmi (nielen) spoločnosti Greyhound, kým na opačnom konci rovnakej ulice vzhliadnete železničný Grand Central Terminal s nádherným interiérom a sídlo Organizácie spojených národov.

Prakticky v tej istej lokalite vstúpite na pulzujúce Times Square, neodmysliteľné poznávacie znamenie New Yorku. Kúsok odtiaľ si vychutnajte výborný výhľad na celé “Veľké jablko” z impresívnej vyhliadky “Top of The Rock” v budove Rockefeller Center.

V tomto priestore sa dá nakúpiť od výmyslu sveta na spomínanej Fifth Avenue. Nevynechajte ani úžasnú show na “Broadway” (v ideálnom prípade tématický muzikál West Side Story, ktorý vcelku verne zachytáva atmosféru Big Apple v 70. rokoch minulého storočia).

Central Park a Haarlem

Miestom nerušeného oddychu v každom ročnom období môže byť gigantický Central Park. Ak Vás súčasne vábi i návšteva Haarlemu, ktorý plynulo nadväzuje na sever Central Parku, pokúste sa o to v okolí Columbia University. Na juhu Haarlemu má svoje pôsobisko i americký ex-prezident Bill Clinton, takže s celkovou bezpečnosťou to rozhodne nebude úplne najhoršie.

Chicago

Pôsobivé Chicago – tretie najväčšie sídlo v Spojených štátoch, Vás čaká v znamenitej oblasti Great Lakes, konkrétne na brehoch Lake Michigan (najväčšieho jazera v USA). Nielen v prípade, ak preferujete blues a jazz, tak ste na tom správnom mieste. Skúste legendárny House of Blues, založený spevákom a hercom menom Dan Aykroyd, ktorého snáď budete poznať z Blues Brothers.

Nezabudnite si vychutnať napínavý zápas NBA v podaní miestnych Bulls či duel NHL v réžii Blackhawks. V teplejších mesiacoch skúste pohodové pláže na brehoch príjemného Michiganského jazera. Panoramatický výhľad na celé veľkomesto so širokánskym okolím “ako na dlani” oceníte zo 442 m vysokej Willis Tower (predtým známej ako Sears Tower), jednej z najvyšších budov Štátov.

0