VLetenky

New Orleans s Condor Airlines od 380 EUR

Canal Street
Fotogenická Canal Street v New Orleans (foto: Didier Moïse/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Do kolísky jazzu sa majú šancu vybrať nielen hudobní entuziasti vďaka tarifu leteckej spoločnosti Condor v spolupráci s partnerskými aerolinkami (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do New Orleans (v americkom štáte Louisiana) sa dajú kúpiť za 440 USD (alebo v prepočte cca 380 EUR) s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete vo veľmi obmedzenom množstve koncom augusta / začiatkom septembra 2018 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania termínov).

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z českej Prahy (PRG) dňa 30. augusta s návratom z amerického New Orleans (MSY) dňa 9. septembra 2018.

Rezervácia leteniek:
Praha – New Orleans za 440 USD (30.08.-09.09.2018)

PRG-MSY
Praha, Česká republika – New Orleans, USA (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Louisiana

Famózna Louisiana Vás očakáva v juhozápadnej partii Spojených štátov amerických. Susedí s Texasom na západe, s Arkansasom na severe, s Mississippi na východe, zatiaľ čo juh obmývajú vody Mexického zálivu. Status administratívno-politického centra tohto amerického štátu má pôsobivé Baton Rouge, zatiaľ čo za jeho najľudnatejšie sídlo sa dá pokladať populárny New Orleans.

Etymológia Louisiany

Znamenitá Louisiana bude jedným z mála štátov USA, kde úradnými jazykmi de facto budú angličtina aj francúzština. Jej názov pochádza od francúzskeho panovníka Ľudovíta XIV. (Louis XIV.). Samotný New Orleans bol naopak pomenovaný po Filipovi II. Orleánskom (regentovi Ľudovíta XV. v dobe, keď budúci panovník ešte nedosahoval plnoletosť). Na počesť francúzskeho kráľa Ľudovíta IX., ktorý sa neskôr stal svätcom, bola v príťažlivej historickej štvrti French Quarter vybudovaná pôvabná Saint Louis Cathedral (nepochybne Vás upúta i priľahlý lákavý Saint Louis Cemetery).

Geniálny veľtok Mississipppi

V oblasti New Orleans sa vlieva gigantická veľrieka Mississippi do majestátneho Mexického zálivu, kde končí svoju epickú 3734 km dlhú púť neprieč USA zo severu na juh (od Lake Itasca v severnej Minnesote). Na tejto jednej z najvýznamnejších dopravných tepien “Štátov” sa za splavný (pre väčšie lode) považuje úsek od Minneapolis po New Orleans (v dĺžke 3130 km). Miestny prístav Port of New Orleans má značný význam v nákladnej preprave, ale poteší aj osobná doprava, kde k častým návštevníkom patria i “plávajúce komplexy” Carnival Cruise Lines či Norwegian Cruise Line.

Po stopách jazzu vo fenomenálnom New Orleans

Fascinujúci New Orleans sa radí k jedným z najobľúbenejších cestovateľských cieľov Spojených štátov a to nielen v období veľkých hudobných festivalov. Miesto zrodu jazzu uvidia tisícky návštevníkov z celého sveta v rámci prestížneho každoročného “New Orleans Jazz and Heritage Festival”, ktorý napriek svojmu menu v súčasnosti už žánrovo pokrýva i rozličné iné hudobné smery. K regionálnym špecialitám sa zaraďujú aj tzv. Louisiana Blues či New Orleans Blues. Mimochodom, k jedným z miestnych rodákov možno priradiť aj pána menom Louis Armstrong, po ktorom bolo nazvané aj medzinárodné letisko “Louis Armstrong New Orleans International Airport” (MSY).

Mysteriózna prítomnosť kultu Voodoo?

Fanúšikovia okultizmu či mysterióznych i ťažko vysvetliteľných javov medzi nebom a zemou možno budú priahnuť po spoznaní rituálov Louisiana Voodoo (New Orleans Voodoo), “importovaného” do tohto kúta Severnej Ameriky (nedobrovoľnými) “prisťahovalcami” z karibského súostrovia Haiti, ktoré sa trošku líši od svojej pôvodnej haitskej verzie. Istotne neobíďte tématické Voodoo Museum vo French Quarter či už skôr spomenutý Saint Louis Cemetery, kde sú pochovaní i niektorí význační Voodoo “predstavitelia” (a svoje miestečko na odpočinok si tu rezervoval aj herec Nicolas Cage).

Odskočíte si aj do Texasu?

V prípade dostatočných časových možností skúste zamieriť i do susedného Texasu. V magickom Lone Star State potešia nielen žijúce veľkomestá v povestnom “Texas Triangle” ako Houston, San Antonio, Austin a Dallas. Nevynechajte ani úžasné národné parky Big Bend N.P. (s dramatickou tiesňavou rieky Rio Grande pod názvom Santa Elena Canyon) či sugestívne Panhandle Plains.

Nízkonákladová pozemná doprava v rámci Louisiany a v širšom okolí

Zo samotného New Orleans dopuzujete s low costovým autobusovým dopravcom Megabus priamymi spojeniami (okrem Baton Rouge v Louisiane) do štátov ako Texas (Hoston a San Antonio), Georgia (Atlanta), Alabama (Montgomery a Mobile) aj Florida (Orlando, Gainesville a Tallahassee). Z Baton Rouge sa dopravíte Megabusom do texaských miest Houston a San Antonio. Pri nákupe v dostatočnom časovom predstihu začínajú ceny cestovných lístkov u fy Megabus od 1 USD.

0