VLetenky

New Orleans s Condor Airlines od 281 EUR

French Quarter
New Orleans s charakteristickou štvrťou French Quarter (foto: Pedro Szekely/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Do americkej Louisiany sa máte príležitosť vypraviť pri využití tarifu leteckej spoločnosti Condor v spolupráci s partnerskými aerolíniami (s odletom z Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do New Orleans (v americkom štáte Louisiana) kúpite za 320 USD (alebo v prepočte cca 281 EUR) s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve koncom augusta / začiatkom septembra 2018 (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z českej Prahy (PRG) dňa 30. augusta s návratom z amerického New Orleans (MSY) dňa 9. septembra 2018.

Alternatívou rezervácie spiatočnej letenky môže byť odlet z českej Prahy (PRG) dňa 23. augusta s návratom z amerického New Orleans (MSY) dňa 9. septembra 2018.

Rezervácia leteniek:
Praha – New Orleans za 320 USD (30.08.-09.09.2018)
Praha – New Orleans za 320 USD (23.08.-09.09.2018)

PRG-MSY
Praha, Česká republika – New Orleans, USA (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Louisiana

Znamenitá Louisiana Vás čaká v juhozápadnej časti Spojených štátov amerických. Susedí s Texasom na západe, s Arkansasom na severe, s Mississippi na východe, kým juh obmývajú vody Mexického zálivu. Status administratívno-politického centra tohto amerického štátu má impresívne Baton Rouge, zatiaľ čo za jeho najľudnatejšie sídlo možno považovať obľúbený New Orleans.

Etymológia Louisiany

Famózna Louisiana bude jedným z mála štátov USA, kde úradnými jazykmi de facto budú angličtina aj francúzština. Jej názov pochádza od francúzskeho vladára Ľudovíta XIV. (Louis XIV.). Samotný New Orleans bol naopak pomenovaný po Filipovi II. Orleánskom (regentovi Ľudovíta XV. v dobe, keď budúci panovník ešte nedosahoval plnoletosť). Na počesť francúzskeho kráľa Ľudovíta IX., ktorý sa neskôr stal svätcom, bola v pôvabnej historickej štvrti French Quarter vybudovaná príťažlivá Saint Louis Cathedral (nepochybne Vás upúta aj priľahlý lákavý Saint Louis Cemetery).

Fenomenálny veľtok Mississipppi

V oblasti New Orleans sa vlieva gigantická veľrieka Mississippi do impozantného Mexického zálivu, kde končí svoju epickú 3734 km dlhú púť neprieč USA zo severu na juh (od Lake Itasca v severnej Minnesote). Na tejto jednej z najdôležitejších dopravných tepien “Štátov” sa za splavný (pre väčšie lode) pokladá úsek od Minneapolis po New Orleans (v dĺžke 3130 km). Miestny prístav Port of New Orleans má značný význam v nákladnej preprave, ale poteší i osobná doprava, kde k častým návštevníkom patria aj “plávajúce komplexy” Carnival Cruise Lines či Norwegian Cruise Line.

Po stopách jazzu v geniálnom New Orleans

Fantastický New Orleans sa zaraďuje k jedným z najpopulárnejších cestovateľských cieľov Spojených štátov a to nielen v období veľkých hudobných festivalov. Miesto zrodu jazzu uvidia tisícky návštevníkov z celého sveta v rámci prestížneho každoročného “New Orleans Jazz and Heritage Festival”, ktorý napriek svojmu menu v súčasnosti už žánrovo pokrýva aj rôzne iné hudobné smery. K regionálnym špecialitám sa radia i tzv. Louisiana Blues či New Orleans Blues. Mimochodom, k jedným z miestnych rodákov sa dá priradiť i pán menom Louis Armstrong, po ktorom bolo nazvané aj medzinárodné letisko “Louis Armstrong New Orleans International Airport” (MSY).

Tajomná prítomnosť kultu Voodoo?

Priaznivci okultizmu či mysterióznych i ťažko vysvetliteľných javov medzi nebom a zemou možno budú priahnuť po spoznaní rituálov Louisiana Voodoo (New Orleans Voodoo), “importovaného” do tohto kúta Severnej Ameriky (nedobrovoľnými) “prisťahovalcami” z karibského súostrovia Haiti, ktoré sa trochu líši od svojej pôvodnej haitskej verzie. Určite nevynechajte tématické Voodoo Museum vo French Quarter či už skôr spomenutý Saint Louis Cemetery, kde sú pochovaní aj niektorí význační Voodoo “predstavitelia” (a svoje miestečko na odpočinok si tu rezervoval i herec Nicolas Cage).

Odskočíte si aj do Texasu?

V prípade dostatočných časových možností skúste zavítať i do susedného Texasu. V dramatickom Lone Star State potešia nielen žijúce veľkomestá v povestnom “Texas Triangle” ako Houston, San Antonio, Austin a Dallas. Neobíďte ani skvelé národné parky Big Bend N.P. (s magickou tiesňavou rieky Rio Grande pod názvom Santa Elena Canyon) či sugestívne Panhandle Plains.

Nízkonákladová pozemná doprava v rámci Louisiany a v širšom okolí

Zo samotného New Orleans doputujete s low costovým autobusovým dopravcom Megabus priamymi spojeniami (okrem Baton Rouge v Louisiane) do štátov ako Texas (Hoston a San Antonio), Georgia (Atlanta), Alabama (Montgomery a Mobile) aj Florida (Orlando, Gainesville a Tallahassee). Z Baton Rouge docestujete Megabusom do texaských miest Houston a San Antonio. Pri nákupe v dostatočnom časovom predstihu začínajú ceny cestovných lístkov u fy Megabus od 1 USD.

0