VLetenky

New Orleans s American Airlines od 453 EUR

French Quarter
Fotogenická Bourbon Street vo French Quarter v New Orleans (foto: Ken Lund/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Do kolísky jazzu sa majú šancu vydať nielen hudobní entuziast zásluhou tarifu spoločnosti American Airlines v spolupráci s partnermi z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky do New Orleans v štáte Louisiana sa dajú kúpiť za 453 EUR s odletom zo spomínaného viedenského letiska. Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 26.10.-16.12.2015, 25.12.2015-17.03.2016 a 04.04.-22.04.2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 15. septembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o niečo vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve predovšetkým počas doby platnosti zimného letového poriadku.

Príklad rezervácie obojsmernej letenky do amerického štátu Louisiana nech bude napr. odlet z viedenského letiska (VIE) dňa 4. novembra s návratom z New Orleans (MSY) dňa 18. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – New Orleans za 453 EUR (04.11.-18.11.2015)

Louisiana

Famózna Louisiana Vás očakáva v juhozápadnej partii Spojených štátov amerických. Susedí s Texasom na západe, s Arkansasom na severe, s Mississippi na východe, kým juh obmývajú vody Mexického zálivu. Status administratívno-politického centra tohto amerického štátu má pôsobivé Baton Rouge, zatiaľ čo za jeho najľudnatejšie sídlo sa dá pokladať populárny New Orleans.

Etymológia Louisiany

Znamenitá Louisiana bude jedným z mála štátov USA, kde úradnými jazykmi de facto budú angličtina aj francúzština. Jej názov pochádza od francúzskeho vládcu Ľudovíta XIV. (Louis XIV.). Samotný New Orleans bol naopak pomenovaný po Filipovi II. Orleánskom (regentovi Ľudovíta XV. v čase, keď budúci panovník ešte nedosahoval plnoletosť). Na počesť francúzskeho kráľa Ľudovíta IX., ktorý sa neskôr stal svätcom, bola v príťažlivej historickej štvrti French Quarter postavená pôvabná Saint Louis Cathedral (nepochybne Vás upúta i priľahlý lákavý Saint Louis Cemetery).

Geniálny veľtok Mississipppi

V oblasti New Orleans sa vlieva obrovitá veľrieka Mississippi do majestátneho Mexického zálivu, kde končí svoju epickú 3734 km dlhú púť neprieč USA zo severu na juh (od Lake Itasca v severnej Minnesote). Na tejto jednej z najvýznamnejších dopravných tepien “Štátov” sa za splavný (pre väčšie lode) považuje úsek od Minneapolis po New Orleans (v dĺžke 3130 km). Miestny prístav Port of New Orleans má značný význam v nákladnej preprave, ale poteší aj osobná doprava, kde k častým návštevníkom patria i “plávajúce komplexy” Carnival Cruise Lines či Norwegian Cruise Line.

Po stopách jazzu vo fenomenálnom New Orleans

Fascinujúci New Orleans sa radí k jedným z najobľúbenejších cestovateľských cieľov Spojených štátov a to nielen v čase veľkých hudobných festivalov. Miesto zrodu jazzu vzhliadnu tisíce návštevníkov z celého sveta v rámci prestížneho každoročného prestížneho “New Orleans Jazz and Heritage Festival”, ktorý napriek svojmu pomenovaniu v súčasnosti už žánrovo pokrýva i rozličné iné hudobné smery. K regionálnym špecialitám sa radí aj tzv. Louisiana Blues či New Orleans Blues. Mimochodom, k jedným z legendárnych miestnych rodákov sa zaraďuje aj preslávený Louis Armstrong, po ktorom bol nazvaný aj medzinárodné letisko “Louis Armstrong New Orleans International Airport” (MSY).

Tajuplná prítomnosť kultu Voodoo?

Fanúšikovia okultizmu či mysterióznych i ťažko vysvetliteľných javov medzi nebom a zemou možno budú priahnuť po poznaní rituálov Louisiana Voodoo (New Orleans Voodoo), “importovaného” do tohto kúta Severnej Ameriky (nedobrovoľnými) “prisťahovalcami” z karibského súostrovia Haiti, ktoré sa trošku líši od svojej pôvodnej haitskej verzie. Istotne neobíďte tématické Voodoo Museum vo French Quarter či už skôr spomenutý Saint Louis Cemetery, kde sú pochovaní i niektorí význační Voodoo “predstavitelia” (a svoje miestečko na odpočinok si tu rezervoval i herec Nicolas Cage).

Odskočíte si aj do Texasu?

V prípade dostatočných časových možností si skúste odskočiť i do susedného Texasu. V magickom Lone Star State potešia nielen žijúce veľkomestá v povestnom “Texas Triangle” ako Houston, San Antonio, Austin a Dallas. Nevynechajte ani úžasné národné parky Big Bend N.P. (s dramatickou tiesňavou rieky Rio Grande s názvom Santa Elena Canyon) či sugestívne Panhandle Plains.

Low costová pozemná doprava v rámci Louisiany a v širšom okolí

Zo samotného New Orleans doputujete s nízkonákladovým autobusovým prepravcom Megabus priamymi spojeniami (okrem Baton Rouge v Louisiane) do štátov ako Texas (Hoston a San Antonio), Georgia (Atlanta), Alabama (Montgomery a Mobile) i Florida (Orlando, Gainesville a Tallahassee). Z Baton Rouge sa dopravíte s Megabusom do texaských miest Houston a San Antonio. Pri nákupe v dostatočnom časovom predstihu začínajú ceny cestovných lístkov u fy Megabus na 1 USD.

0