VLetenky

New Orleans s American Airlines od 427 EUR

St. Louis Cathedral
Fotogenická Saint Louis Cathedral vo French Quarter v New Orleans (foto: tpsdave/Pixabay/CC0)

Do kolísky jazzu sa majú príležitosť vybrať nielen hudobní fajnšmekri vďaka tarifu spoločnosti American Airlines v spolupráci s partnermi z leteckej aliancie Oneworld (s odletom z Viedne).

Spiatočné letenky do New Orleans v štáte Louisiana sa dajú kúpiť za 427 EUR s odletom zo spomínaného viedenského letiska. Tarifné podmienky určujú odlety v čase 26.10.-16.12.2015, 25.12.2015-17.03.2016 a 04.04.-22.04.2016, min. dobu pobytu sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 15. júla (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť tarifu, resp. leteniek za najnižšiu a o čosi vyššiu cenu nájdete vo veľmi obmedzenom množstve najmä na začiatku doby platnosti zimného letového poriadku.

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do amerického štátu Louisiana môže byť odlet z viedenského letiska (VIE) dňa 31. októbra s návratom z New Orleans (MSY) dňa 7. novembra 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – New Orleans za 427 EUR (31.10.-07.11.2015)
Viedeň – New Orleans za 445 EUR (rezervácia v NJ)
Viedeň – New Orleans za 448 EUR (rezervácia v NJ)
Viedeň – New Orleans za 12415 CZK (rezervácia v ČJ)

Louisiana

Znamenitá Louisiana Vás čaká v juhozápadnej časti Spojených štátov amerických. Susedí s Texasom na západe, s Arkansasom na severe, s Mississippi na východe, zatiaľ čo juh obmývajú vody Mexického zálivu. Status administratívno-politického centra tohto amerického štátu má impresívne Baton Rouge, kým za jeho najľudnatejšie sídlo možno považovať obľúbený New Orleans.

Etymológia Louisiany

Famózna Louisiana bude jedným z mála štátov USA, kde úradnými jazykmi de facto budú angličtina i francúzština. Jej názov pochádza od francúzskeho panovníka Ľudovíta XIV. (Louis XIV.). Samotný New Orleans bol naopak pomenovaný po Filipovi II. Orleánskom (regentovi Ľudovíta XV. v čase, keď budúci kráľ ešte nedosahoval plnoletosť). Na počesť francúzskeho vládcu Ľudovíta IX., ktorý sa neskôr stal svätcom, bola v pôvabnej historickej švrti French Quarter vybudovaná príťažlivá Saint Louis Cathedral (nepochybne Vás zaujme aj priľahlý pútavý Saint Louis Cemetery).

Fenomenálny veľtok Mississipppi

V oblasti New Orleans sa vlieva gigantická veľrieka Mississippi do impozantného Mexického zálivu, kde končí svoju epickú 3734 km dlhú púť neprieč USA zo severu na juh (od Lake Itasca v severnej Minnesote). Na tejto jednej z najdôležitejších dopravných tepien “Štátov” sa za splavný (pre väčšie lode) pokladá úsek od Minneapolis po New Orleans (v dĺžke 3130 km). Miestny prístav Port of New Orleans má značný význam v nákladnej preprave, ale poteší i osobná doprava, kde k častým návštevníkom patria aj “plávajúce komplexy” spoločností Carnival Cruise Lines či Norwegian Cruise Line.

Po stopách jazzu v geniálnom New Orleans

Fantastický New Orleans sa zaraďuje k jedným z najpopulárnejších cestovateľských cieľov Spojených štátov a to nielen v období veľkých hudobných festivalov. Miesto zrodu jazzu uvidia tisíce návštevníkov z celého sveta v rámci prestížneho každoročného prestížneho “New Orleans Jazz and Heritage Festival”, ktorý napriek svojmu pomenovaniu v súčasnosti už žánrovo pokrýva aj rôzne iné hudobné smery. K regionálnym špecialitám patrí aj tzv. Louisiana Blues či New Orleans Blues. Mimochodom, k jedným z preslávených miestnych rodákov sa radí i legendárny Louis Armstrong.

Mysteriózna prítomnosť kultu Voodoo?

Priaznivci okultizmu či tajomných i ťažko vysvetliteľných vecí medzi nebom a zemou možno budú priahnuť po poznaní rituálov Louisiana Voodoo (New Orleans Voodoo), “importovaného” do tohto kúta Severnej Ameriky (nedobrovoľnými) “prisťahovalcami” z karibského súostrovia Haiti, ktoré sa trochu odlišuje od svojej pôvodnej haitskej verzie. Určite nevynechajte tématické Voodoo Museum vo French Quarter či už skôr spomenutý Saint Louis Cemetery, kde sú pochovaní aj niektorí význační Voodoo “predstavitelia” (a svoje miestečko na odpočinok si tu rezervoval aj herec Nicolas Cage).

Odskočíte si aj do Texasu?

V prípade dostatočných časových možností si skúste odskočiť aj do susedného Texasu. V dramatickom Lone Star State potešia nielen žijúce veľkomestá v povestnom “Texas Triangle” ako Houston, San Antonio, Austin a Dallas. Nevynechajte ani skvelé národné parky Big Bend N.P. (s magickou tiesňavou rieky Rio Grande s názvom Santa Elena Canyon) či sugestívne Panhandle Plains.

Nízkonákladová pozemná doprava v rámci Louisiany a v širšom okolí

Zo samotného New Orleans docestujete s low costovým autobusovým dopravcom Megabus priamymi spojeniami (okrem Baton Rouge v Louisiane) do štátov ako Texas (Hoston a San Antonio), Georgia (Atlanta), Alabama (Montgomery a Mobile) i Florida (Orlando, Gainesville a Tallahassee). Z Baton Rouge sa dostanete s Megabusom do texaských miest Houston a San Antonio. Pri kúpe v dostatočnom časovom predstihu začínajú ceny cestovných lístkov u fy Megabus na 1 USD.

0