VLetenky

New Orleans s American Airlines od 321 EUR

Port Of New Orleans
Port of New Orleans v americkej Louisiane (foto: Gnovick/Wikimedia Commons/CC BY 3.0)

Do “kolísky jazzu” sa majú šancu vypraviť nielen hudobní entuziast pri využití tarifu leteckej spoločnosti American Airlines v spolupráci s partnermi z aliancie Oneworld (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do New Orleans (v americkom štáte Louisiana) sa dajú kúpiť za 321 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety v období 26.11.-13.12.2018, 25.12.2018-05.04. a 24.04.-28.04.2019, min. dobu pobytu 6 dní, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 31. decembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Reálnu dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od polovice januára do konca marca 2019.

Príklad rezervácie:
Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Louisiany môže byť odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 5. marca s návratom z amerického New Orleans (MSY) dňa 19. marca 2019.

Rezervácia letenky:
Viedeň – New Orleans za 321 EUR (05.03.-19.03.2019)

Low costová pozemná doprava v rámci Louisiany (a v širšom okolí)

Zo samotného New Orleans docestujete s nízkonákladovým autobusovým prepravcom Megabus priamymi spojeniami (okrem Baton Rouge v Louisiane) do štátov ako Texas (Hoston a San Antonio), Georgia (Atlanta), Alabama (Montgomery a Mobile) i Florida (Orlando, Gainesville a Tallahassee). Z Baton Rouge doputujete s Megabusom do texaských miest Houston a San Antonio. Pri kúpe v dostatočnom časovom predstihu začínajú ceny cestovných lístkov u fy Megabus na 1 USD.

VIE-MSY
Viedeň, Rakúsko – New Orleans, USA (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Louisiana

Znamenitá Louisiana Vás čaká v juhozápadnej časti Spojených štátov amerických. Susedí s Texasom na západe, s Arkansasom na severe, s Mississippi na východe, zatiaľ čo juh obmývajú vody Mexického zálivu. Status administratívno-politického centra tohto amerického štátu má impresívne Baton Rouge, kým za jeho najľudnatejšie sídlo možno považovať obľúbený New Orleans.

Etymológia Louisiany

Famózna Louisiana bude jedným z mála štátov USA, kde úradnými jazykmi de facto sú angličtina aj francúzština. Jej pomenovanie pochádza od francúzskeho vládcu Ľudovíta XIV. (Louis XIV.). Samotný New Orleans bol naopak nazvaný po Filipovi II. Orleánskom (regentovi Ľudovíta XV. v čase, keď budúci panovník ešte nedosahoval plnoletosť). Na počesť francúzskeho kráľa Ľudovíta IX., ktorý sa neskôr stal svätcom, bola v pôvabnej historickej štvrti French Quarter vybudovaná príťažlivá Saint Louis Cathedral (nepochybne Vás upúta aj priľahlý lákavý Saint Louis Cemetery).

Fenomenálny veľtok Mississipppi

V oblasti New Orleans sa vlieva gigantická veľrieka Mississippi do impozantného Mexického zálivu, kde končí svoju epickú 3734 km dlhú púť neprieč USA zo severu na juh (od Lake Itasca v severnej Minnesote). Na tejto jednej z najdôležitejších dopravných tepien “Štátov” sa za splavný (pre väčšie lode) pokladá úsek od Minneapolis po New Orleans (v dĺžke 3130 km). Miestny prístav Port of New Orleans má značný význam v nákladnej preprave, ale poteší i osobná doprava, kde k častým návštevníkom patria aj “plávajúce komplexy” Carnival Cruise Lines či Norwegian Cruise Line.

Po stopách jazzu v geniálnom New Orleans

Fantastický New Orleans sa radí k jedným z najpopulárnejších cestovateľských cieľov Spojených štátov a to nielen v čase veľkých hudobných festivalov. Miesto zrodu jazzu uvidia tisíce návštevníkov z celého sveta v rámci prestížneho každoročného prestížneho “New Orleans Jazz and Heritage Festival”, ktorý napriek svojmu menu v súčasnosti už žánrovo pokrýva aj rôzne iné hudobné smery. K regionálnym pozoruhodnostiam sa zaraďuje i tzv. Louisiana Blues či New Orleans Blues. Mimochodom, k jedným z preslávených miestnych rodákov sa radí i legendárny Louis Armstrong, po ktorom bolo nazvané aj miestne letisko “Louis Armstrong New Orleans International Airport” (MSY).

Tajomná prítomnosť kultu Voodoo?

Priaznivci okultizmu či mysterióznych i ťažko vysvetliteľných javov medzi nebom a zemou azda budú priahnuť po poznaní rituálov Louisiana Voodoo (New Orleans Voodoo), “importovaného” do tohto kúta Severnej Ameriky (nedobrovoľnými) “prisťahovalcami” z karibského súostrovia Haiti, ktoré sa trochu líši od svojej pôvodnej haitskej verzie. Určite nevynechajte tématické Voodoo Museum vo French Quarter či už skôr spomenutý Saint Louis Cemetery, kde sú pochovaní aj niektorí význační Voodoo “predstavitelia” (a svoje miestečko na odpočinok si tu rezervoval aj herec Nicolas Cage).

Odskočíte si i do Texasu?

V prípade dostatočných časových možností skúste “zabrúsiť” aj do susedného Texasu. V dramatickom Lone Star State potešia nielen žijúce veľkomestá v povestnom “Texas Triangle” ako Houston, San Antonio, Austin a Dallas. Neobíďte ani skvelé národné parky Big Bend N.P. (s magickou tiesňavou rieky Rio Grande pod názvom Santa Elena Canyon) či sugestívne Panhandle Plains.

0