VLetenky

Nepál s Flydubai za 419 EUR

Annapurna
Záhadný masív Annapurna II (7937 m) zo severnej strany (foto: Lev Yakupov/Flickr/CC BY-SA 2.0)

Za rozumný peniaz (aj v priebehu hlavnej sezóny) máte príležitosť zamieriť pod “strechu sveta” do himalájskeho Nepálu s leteckou spoločnosťou Flydubai (s odletom z Bratislavy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do nepálskeho hlavného mesta Káthmandú kúpite za 419 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky stanovujú odlety do 24. októbra 2017, max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v čase od konca januára do konca augusta 2017 (vrátane obdobia letných prázdnin).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Nepálu nech poslúži odlet zo slovenskej Bratislavy (BTS) dňa 5. mája a návrat z nepálskeho Káthmandú (KTM) dňa 19. mája 2017.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Káthmandú za 419 EUR (05.05.-19.05.2017)

Nepál

Skoro 30-miliónový Nepál sa rozkladá na území s veľkosťou 147 tisíc km², čo predstavuje o niečo väčšiu plochu ako rozloha bývalého Československa. Pulzujúce miliónové Káthmandú, administratívno-politické centrum krajiny, Vás očakáva vo východnej polovici Nepálu (v nadmorskej výške 1400 m). Nížinatá oblasť Terai na juhu (neďaleko hraničného pásma s Indiou) sa postupne dvíha až k himalájskemu masívu (v severnej partii tohto ázijského štátu), v oblasti hranice s Čínou.

Majestátny Mount Everest

V týchto miestach, konkrétne v severozápadnej partii Nepálu, nájdete i najvyššiu horu celého sveta – Mt. Everest alias Sagarmatha (8848 m). Aj napriek významnej skutočnosti, že v zimnom období sa vyskytuje väčšie množstvo snehovej pokrývky v nadmorských výškach nad 4000 m (a bude výrazne chladnejšie), veľká časť populárnych trekov sa zaraďuje k prechodom celoročného charakteru.

“Obávané” letisko Lukla Airport

Pokiaľ zavítate do oblasti majestátnej hory Mount Everest, zrejme využijete pravidelnú leteckú linku na trase z Káthmandú do Lukly. Letisko v Lukle pod názvom Tenzing-Hillary Airport (nazvané na počesť prvých pokoriteľov Sagarmathy), patrí k najpútavejším a zároveň (vzhľadom na komplikované geografické a klimatické podmienky) aj k najnebezpečnejším na zemeguli. Nadmorská výška 2800 m, ako i vzletová a pristávacia dráha s dĺžkou 460 m a sklonom 12% tohto STOLportu už na prvý pohľad vzbudzujú patričný rešpekt a súčasne vytvárajú miesto, kde nezostáva priestor na chyby.

Znamenitý Everest Base Camp trek

Z Lukly sa dá pokračovať do Namche Bazaar (3440 m) “trekingovo”, alebo ak máte “nejakú ten dukát navyše” i charterovým letom na neďaleké Syangboche Airport (3780 m). V teplejších mesiacoch roka cez nádherné Tengboche (3870 m) za niekoľko dní doputujete do základného táboru pre výstupy na Sagarmathu – Everest Base Camp (5380 m). V zásade možno vo všeobecnosti povedať, že v závislosti od fyzickej zdatnosti a aklimatizácie (ako aj ročného obdobia, resp. momentálnych poveternostných podmienok), trek z Lukly do Everest B.C. (a naspäť) v priemere trvá okolo 15 dní.

Čarovný Langtang National Park

K oveľa ľahšie dostupnejším a bližšie položeným regiónom z nepálskej metropoly Káthmandú patrí dramatický Langtang National Park (Langtang Lirung 7246 m), položený severne od hlavného mesta Nepálu. Do tohto prvého nepálskeho národného parku sa dá docestovať vcelku pohodlne i pozemnou dopravou, ako ďalšia alternatíva sa však znovu ponúkajú charterové lety – v tomto konkrétnom prípade na Langtang Airport v blízkosti Kyanjin Gompa (cca 3930 m).

Pôsobivá Annapurna a širšie okolie

Medzi vskutku obľúbené sa radia taktiež treky v Annapurna Area (Annapurna I – 8091 m), ku ktorým ako východiskový bod poslúži štvrťmiliónová Pokhara (nadmorská výška 827 až 1740 m). Do úvahy prichádza aj využitie cestných spojení a pravidelných leteckých liniek z Pokhary do Jomsom (2861 m), ktoré sa dá použiť aj ako základňa pre vysokohorské túry v oblasti susedného Dhaulágirí (8167 m).

Famózny trek okolo Annapurien

Jedným z najnavštevovanejších bude trek okolo Annapurien, počas ktorého prejdete fascinujúcim regiónom Manang cez sedlo Thorung La (5416 m) do Jomsom a magickej Kali Ghandaki Gorge, najhlbšej “tiesňavy” na svete (s najväčším prevýšením, resp. výškovým rozdielom 5571 m). Platí však, že Thorung La zvyčajne býva neprechodné z dôvodu veľkého množstva snehovej pokrývky na vrchole zimy (a niekedy i inokedy po výdatných snehových búrkach).

0