VLetenky

Nepál s Flydubai od 630 EUR

Annapurna
Malebná himalájska panoráma masívu Annapurna z Pokhary (foto: Jean-Marrie Hullot/Flickr)

Nielen výnimočne impresívny himalájsky Nepál máte príležitosť vzhliadnuť vďaka ponuke leteckej spoločnosti Flydubai (s odletom z bratislavského letiska M.R. Štefánika).

Spiatočné letenky do nepálskeho Káthmandú sa dajú kúpiť za 630 EUR s odletom zo spomínanej Bratislavy. Tarifné podmienky stanovujú cesty od 6. decembra 2014 do 30. júna 2015 (s výnimkou blackoutu 20.12.-30.12.2014 a 30.03.-06.04.2015) a predaj do 20. decembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete počas uvedeného času platnosti tarifu (s výnimkou období počas zimných a veľkonočných sviatkov).

Príkladom rezervácie obojsmernej letenky do Nepálu môže byť odlet z bratislavského leteckého prístavu (BTS) dňa 6. decembra a návrat z nepálskeho Káthmandú (KTM) dňa 19. decembra 2014.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Káthmandú za 630 EUR (06.12.-19.12.2014)

Nepál

Takmer 30-miliónový Nepál sa rozprestiera na území s veľkosťou 147 tisíc km², čo predstavuje o čosi väčšiu plochu ako rozloha bývalého Československa. Rušné miliónové Káthmandú, administratívno-politické centrum krajiny, Vás čaká vo východnej polovici Nepálu (v nadmorskej výške 1400 m). Nížinatá oblasť Terai na juhu (neďaleko hraničného pásma s Indiou) sa postupne dvíha až k himalájskemu masívu (v severnej partii tohto ázijského štátu), v oblasti hranice s Čínou.

Impozantný Mount Everest

V týchto miestach, konkrétne v severozápadnej časti Nepálu, nájdete aj najvyššiu horu celého sveta – Mt. Everest alias Sagarmatha (8848 m). Aj napriek významnej skutočnosti, že v zimnom období sa vyskytuje väčšie množstvo snehovej pokrývky v nadmorských výškach nad 4000 m (a bude citeľne chladnejšie), veľká časť obľúbených trekov sa radí k prechodom celoročného charakteru.

“Obávané” letisko Lukla Airport

Ak zamierite do oblasti majestátnej hory Mount Everest, pravdepodobne využijete pravidelnú leteckú linku na trase z Káthmandú do Lukly. Letisko v Lukle s názvom Tenzing-Hillary Airport (nazvané na počesť prvých pokoriteľov Sagarmathy), patrí k najatraktívnejším a súčasne (vzhľadom na komplikované geografické a klimatické podmienky) i k najnebezpečnejším na svete. Nadmorská výška 2860 m, ako aj vzletová a pristávacia dráha s dĺžkou 460 m a sklonom 12% tohto STOLportu už na prvý pohľad vyvolávajú patričný rešpekt a zároveň vytvárajú miesto, kde neostáva priestor na chyby.

Famózny Everest Base Camp trek

Z Lukly možno pokračovať do Namche Bazaar (3440 m) “trekingovo”, alebo ak máte “nejakú tú zlatku navyše” aj charterovým letom na neďaleké Syangboche Airport (3780 m). V teplejších mesiacoch roka cez prekrásne Tengboche (3870 m) za niekoľko dní doputujete do základného táboru pre výstupy na Sagarmathu – Everest Base Camp (5380 m). V zásade sa dá v globále povedať, že v závislosti od fyzickej zdatnosti a aklimatizácie (ako i ročného obdobia, resp. momentálnych poveternostných podmienok), trek z Lukly do Everest B.C. (a naspäť) v priemere trvá okolo 15 dní.

Kúzelný Langtang National Park

K oveľa ľahšie dostupnejším a bližšie položeným regiónom z nepálskej metropoly Káthmandú patrí magický Langtang National Park (Langtang Lirung 7246 m), situovaný severne od hlavného mesta Nepálu. Do tohto prvého nepálskeho národného parku sa dá docestovať vcelku pohodlne i pozemnou dopravou, ako ďalšia varianta sa však znovu núkajú charterové lety – v tomto konkrétnom prípade na Langtang Airport v blízkosti Kyanjin Gompa (cca 3930 m).

Impresívna Annapurna a širšie okolie

Medzi veľmi populárne patria takisto treky v Annapurna Area (Annapurna I – 8091 m), ku ktorým ako východiskový bod poslúži štvrťmiliónová Pokhara (nadmorská výška 827 až 1740 m). Do úvahy prichádza aj využitie cestných spojení a pravidelných leteckých liniek z Pokhary do Jomsom (2861 m), ktoré možno použiť aj ako základňu pre vysokohorské túry v oblasti susedného Dhaulágirí (8167 m).

Znamenitý trek okolo Annapurien

Jedným z najnavštevovanejších bude trek okolo Annapurien, počas ktorého prejdete fantastickým regiónom Manang cez sedlo Thorung La (5416 m) do Jomsom a dramatickej Kali Ghandaki Gorge, najhlbšej “tiesňavy” na svete (s najväčším prevýšením, resp. výškovým rozdielom 5571 m). Platí však, že Thorung La obyčajne býva neprechodné z dôvodu veľkého množstva snehovej pokrývky na vrchole zimy (a niekedy i v inom čase po výdatných snehových búrkach).

0