VLetenky

Nepál s Flydubai od 419 EUR

Annapurna
Malebná himalájska panoráma dych berúceho masívu Annapurna (foto: giasco/Flickr/CC BY 2.0)

Nielen mimoriadne pôsobivý himalájsky Nepál máte šancu spoznať pri využití vcelku atraktívnej ponuky leteckej spoločnosti Flydubai (s odletom z Bratislavy a z Prahy).

Spiatočné letenky do nepálskeho Káthmandú sa dajú kúpiť za 11587 CZK (alebo cca 419 EUR) s odletom z pražského leteckého prístavu. V cene 425 EUR možno letieť aj z bratislavského letiska.

Tarifné podmienky určujú cesty od 3. januára 2014 do 15. februára 2015 a predaj do 19. decembra (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve počas uvedenej doby platnosti tarifu.

Príklad rezervácie letenky do Nepálu nech bude napr. odlet z pražského letiska Václava Havla (PRG) dňa 27. januára a návrat z Káthmandú (KTM) dňa 9. februára 2015 (za 419 EUR).

Ďalším príkladom rezervácie obojsmernej letenky môže byť odlet z bratislavského letiska M.R. Štefánika (BTS) dňa 27. januára a návrat z Káthmandú (KTM) dňa 9. februára 2015 (za 425 EUR).

Rezervácia letenky:
Praha – Káthmandú za 11587 CZK (27.01.-09.02.2015)
Bratislava – Káthmandú za 425 EUR (27.01.-09.02.2015)

Nepál

Skoro 30-miliónový Nepál sa rozkladá na území s veľkosťou 147 tisíc km², čo predstavuje o niečo väčšiu plochu ako rozloha bývalého Československa. Pulzujúce miliónové Káthmandú, administratívno-politické centrum krajiny, Vás očakáva vo východnej polovici Nepálu (v nadmorskej výške 1400 m). Nížinatá oblasť Terai na juhu (neďaleko hraničného pásma s Indiou) sa postupne dvíha až k himalájskemu masívu (v severnej časti tohto ázijského štátu), v oblasti hranice s Čínou.

Majestátny Mount Everest

V týchto miestach, konkrétne v severozápadnej partii Nepálu, nájdete aj najvyššiu horu celého sveta – Mt. Everest alias Sagarmatha (8848 m). I napriek významnej skutočnosti, že v zimnom období sa vyskytuje väčšie množstvo snehovej pokrývky v nadmorských výškach nad 4000 m (a bude citeľne chladnejšie), veľká časť populárnych trekov sa zaraďuje k prechodom celoročného charakteru.

“Obávané” letisko Lukla Airport

Pokiaľ zamierite do oblasti impozantnej hory Mount Everest, zrejme využijete pravidelnú leteckú linku na trase z Káthmandú do Lukly. Letisko v Lukle s názvom Tenzing-Hillary Airport (pomenované na počesť prvých pokoriteľov Sagarmathy), patrí k najpútavejším a zároveň (vzhľadom na komplikované geografické a klimatické podmienky) aj k najnebezpečnejším na svete. Nadmorská výška 2860 m, ako i vzletová a pristávacia dráha s dĺžkou 460 m a sklonom 12% tohto STOLportu už na prvý pohľad vzbudzujú patričný rešpekt a súčasne vytvárajú miesto, kde nezostáva priestor na chyby.

Znamenitý Everest Base Camp trek

Z Lukly sa dá pokračovať do Namche Bazaar (3440 m) “trekingovo”, alebo ak máte “nejakú tú zlatku navyše” aj charterovým letom na neďaleké Syangboche Airport (3780 m). V teplejších mesiacoch roka cez nádherné Tengboche (3870 m) za niekoľko dní docestujete do základného táboru pre výstupy na Sagarmathu – Everest Base Camp (5380 m). V zásade možno vo všeobecnosti povedať, že v závislosti od fyzickej zdatnosti a aklimatizácie (ako aj ročného obdobia, resp. momentálnych poveternostných podmienok), trek z Lukly do Everest B.C. (a päť) v priemere trvá okolo 15 dní.

Čarovný Langtang National Park

K oveľa ľahšie dostupnejším a bližšie situovaným regiónom z nepálskej metropoly Káthmandú patrí dramatický Langtang National Park (Langtang Lirung 7246 m), položený severne od hlavného mesta Nepálu. Do tohto prvého nepálskeho národného parku možno doputovať celkom pohodlne aj pozemnou dopravou, ako ďalšia alternatíva sa však znovu ponúkajú charterové lety – v tomto konkrétnom prípade na Langtang Airport v blízkosti Kyanjin Gompa (cca 3930 m).

Pôsobivá Annapurna a širšie okolie

Medzi veľmi obľúbené patria taktiež treky v Annapurna Area (Annapurna I – 8091 m), ku ktorým ako východiskový bod poslúži štvrťmiliónová Pokhara (nadmorská výška 827 až 1740 m). Do úvahy prichádza aj využitie cestných spojení a pravidelných leteckých liniek z Pokhary do Jomsom (2861 m), ktoré sa dá použiť aj ako základňa pre vysokohorské túry v oblasti susedného Dhaulágirí (8167 m).

Famózny trek okolo Annapurien

Jedným z najnavštevovanejších bude trek okolo Annapurien, počas ktorého prejdete fascinujúcim regiónom Manang cez sedlo Thorung La (5416 m) do Jomsom a magickej Kali Ghandaki Gorge, najhlbšej “tiesňavy” na svete (s najväčším prevýšením, resp. výškovým rozdielom 5571 m). Platí však, že Thorung La zvyčajne býva neprechodné z dôvodu veľkého množstva snehovej pokrývky na vrchole zimy (a niekedy aj v inom čase po výdatných snehových búrkach).

0