VLetenky

Nepál s Flydubai od 404 EUR

Himaláje
Mt. Everest (8848 m) a nepálsky národný kvet rhododendron (foto: Dhilung Kirat/Flickr/CC BY 2.0)

Za výhodnejšiu cenu v zimnom letovom poriadku (ako v letnom období) máte príležitosť zavítať aj pod „strechu sveta“ do himalájskeho Nepálu so spoločnosťou Flydubai (s odletom z Bratislavy).

Spiatočné letenky do nepálskeho hlavného mesta Káthmandú kúpite za 404 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Tarifné podmienky určujú cesty v čase od 1. novembra 2016 do 25. marca 2017 a predaj do 14. marca (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete počas uvedenej doby platnosti tarifu.

Ako príklad rezervácie letenky do Nepálu nech poslúži odlet zo slovenskej Bratislavy (BTS) dňa 2. decembra a návrat z nepálskeho Káthmandú (KTM) dňa 16. decembra 2016.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Káthmandú za 404 EUR (02.12.-16.12.2016)

Nepál

Takmer 30-miliónový Nepál sa rozprestiera na území s veľkosťou 147 tisíc km², čo predstavuje o čosi väčšiu plochu ako rozloha bývalého Československa. Rušné miliónové Káthmandú, administratívno-politické centrum krajiny, Vás čaká vo východnej polovici Nepálu (v nadmorskej výške 1400 m). Nížinatá oblasť Terai na juhu (neďaleko hraničného pásma s Indiou) sa postupne dvíha až k himalájskemu masívu (v severnej partii tohto ázijského štátu), v oblasti hranice s Čínou.

Impozantný Mount Everest

V týchto miestach, konkrétne v severozápadnej časti Nepálu, nájdete aj najvyššiu horu celého sveta – Mt. Everest alias Sagarmatha (8848 m). I napriek dôležitej skutočnosti, že v zimnom období sa vyskytuje väčšie množstvo snehovej pokrývky v nadmorských výškach nad 4000 m (a bude výrazne chladnejšie), veľká časť obľúbených trekov sa radí k prechodom celoročného charakteru.

“Zlovestné” letisko Lukla Airport

Ak zamierite do oblasti impozantnej hory Mount Everest, pravdepodobne využijete pravidelnú leteckú linku na trase z Káthmandú do Lukly. Letisko v Lukle s názvom Tenzing-Hillary Airport (nazvané na počesť prvých pokoriteľov Sagarmathy), patrí k najlákavejším a súčasne (vzhľadom na komplikované geografické a klimatické podmienky) i k najnebezpečnejším na planéte. Nadmorská výška 2800 m, ako aj vzletová a pristávacia dráha s dĺžkou 460 m a sklonom 12% tohto STOLportu už na prvý pohľad vzbudzujú patričný rešpekt a zároveň vytvárajú miesto, kde neostáva priestor na chyby.

Famózny Everest Base Camp trek

Z Lukly možno pokračovať do Namche Bazaar (3440 m) “trekingovo”, alebo ak máte “nejakú ten dukát navyše” aj charterovým letom na neďaleké Syangboche Airport (3780 m). V teplejších mesiacoch roka cez prekrásne Tengboche (3870 m) za niekoľko dní doputujete do základného táboru pre výstupy na Sagarmathu – Everest Base Camp (5380 m). V zásade sa dá v globále povedať, že v závislosti od fyzickej zdatnosti a aklimatizácie (ako i ročného obdobia, resp. momentálnych poveternostných podmienok), trek z Lukly do Everest B.C. (a naspäť) v priemere trvá okolo 15 dní.

Kúzelný Langtang National Park

K oveľa ľahšie dostupnejším a bližšie položeným regiónom z nepálskej metropoly Káthmandú patrí magický Langtang National Park (Langtang Lirung 7246 m), situovaný severne od hlavného mesta Nepálu. Do tohto prvého nepálskeho národného parku možno docestovať celkom pohodlne aj pozemnou dopravou, ako ďalšia varianta sa však znovu núkajú charterové lety – v tomto konkrétnom prípade na Langtang Airport v blízkosti Kyanjin Gompa (cca 3930 m).

Impresívna Annapurna a širšie okolie

Medzi vskutku populárne sa zaraďujú takisto treky v Annapurna Area (Annapurna I – 8091 m), ku ktorým ako východiskový bod poslúži štvrťmiliónová Pokhara (nadmorská výška 827 až 1740 m). Do úvahy prichádza i využitie cestných spojení a pravidelných leteckých liniek z Pokhary do Jomsom (2861 m), ktoré možno použiť aj ako základňu pre vysokohorské túry v oblasti susedného Dhaulágirí (8167 m).

Znamenitý trek okolo Annapurien

Jedným z najnavštevovanejších bude trek okolo Annapurien, počas ktorého prejdete fantastickým regiónom Manang cez sedlo Thorung La (5416 m) do Jomsom a dramatickej Kali Ghandaki Gorge, najhlbšej “tiesňavy” na svete (s najväčším prevýšením, resp. výškovým rozdielom 5571 m). Platí však, že Thorung La obyčajne býva neprechodné z dôvodu veľkého množstva snehovej pokrývky na vrchole zimy (a niekedy aj inokedy po výdatných snehových búrkach).

0