VLetenky

Nepál s Air China od 524 EUR

Himaláje
„Rybí chvost“ Machhapuchhre (6993 m) (foto: Santosh R. Pathak/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Nielen himalájsky Nepál máte príležitosť navštíviť vďaka ponuke leteckej spoločnosti Air China v spolupráci s partnerskými aerolinkami zo Star Alliance (s odletom z Viedne).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do nepálskeho hlavného mesta Káthmandú sa predávajú za 524 EUR s odletom zo spomínaného viedenského leteckého prístavu.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú odlety v období od 2. apríla do 30. júna 2018, min. dobu pobytu 5 dní alebo sobotňajšiu noc, max. dobu pobytu 3 mesiace a predaj do 8. mája (alebo do aktualizácie tarifu či do vyčerpania termínov).

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve (s odletom) počas horeuvedenej doby platnosti tarifu (t.j. v čase od apríla do júna 2018).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Nepálu nech poslúži odlet z rakúskej Viedne (VIE) dňa 27. apríla a návrat z nepálskeho Káthmandú (KTM) dňa 10. mája 2018.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Káthmandú za 524 EUR (27.04.-10.05.2018)

VIE-KTM
Viedeň, Rakúsko – Káthmandú, Nepál (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth))

Nepál

Takmer 30-miliónový Nepál sa rozprestiera na území s veľkosťou 147 tisíc km², čo predstavuje o čosi väčšiu plochu ako rozloha bývalého Československa. Rušné miliónové Káthmandú, administratívno-politické centrum krajiny, Vás čaká vo východnej polke Nepálu (v nadmorskej výške 1400 m). Nížinatá oblasť Terai na juhu (neďaleko hraničného pásma s Indiou) sa postupne dvíha až k himalájskemu masívu (v severnej časti tohto ázijského štátu), v oblasti hranice s Čínou.

Impozantný Mount Everest

V týchto miestach, konkrétne v severozápadnej partii Nepálu, nájdete aj najvyššiu horu celej planéty – Mt. Everest alias Sagarmatha (8848 m). I napriek významnej skutočnosti, že v zimnom období sa vyskytuje väčšie množstvo snehovej pokrývky v nadmorských výškach nad 4000 m (a bude výrazne chladnejšie), mnoho obľúbených trekov sa radí k prechodom celoročného charakteru.

“Obávané” letisko Lukla Airport

Ak zamierite do oblasti majestátnej hory Mount Everest, pravdepodobne využijete pravidelnú leteckú linku na trase z Káthmandú do Lukly. Letisko v Lukle s názvom Tenzing-Hillary Airport (pomenované na počesť prvých pokoriteľov Sagarmathy), patrí k najlákavejším a zároveň (vzhľadom na komplikované geografické a klimatické podmienky) i k najnebezpečnejším na svete. Nadmorská výška 2800 m, ako i vzletová a pristávacia dráha s dĺžkou 460 m a sklonom 12% tohto STOLportu už na prvý pohľad vzbudzujú patričný rešpekt a súčasne tvoria miesto, kde neostáva priestor na chyby.

Famózny Everest Base Camp trek

Z Lukly možno pokračovať do Namche Bazaar (3440 m) “trekingovo”, alebo ak máte “nejakú tú zlatku navyše” aj charterovým letom na neďaleké Syangboche Airport (3780 m). V teplejších mesiacoch roka cez prekrásne Tengboche (3870 m) za niekoľko dní doputujete do základného táboru pre výstupy na Sagarmathu – Everest Base Camp (5380 m). V zásade sa dá v globálei povedať, že v závislosti od fyzickej zdatnosti a aklimatizácie (ako i ročného obdobia, resp. momentálnych poveternostných podmienok), trek z Lukly do Everest B.C. (a späť) v priemere trvá okolo 15 dní.

Kúzelný Langtang National Park

K oveľa ľahšie dostupnejším a bližšie situovaným regiónom z nepálskej metropoly Káthmandú patrí magický Langtang National Park (Langtang Lirung 7246 m), ležiaci severne od hlavného mesta Nepálu. Do tohto prvého nepálskeho národného parku možno docestovať celkom pohodlne aj pozemnou dopravou, ako ďalšia varianta sa však znovu núkajú charterové lety – v tomto konkrétnom prípade na Langtang Airport blízko Kyanjin Gompa (cca 3930 m).

Impresívna Annapurna a širšie okolie

Medzi vskutku populárne sa zaraďujú takisto treky v Annapurna Area (Annapurna I – 8091 m), ku ktorým ako východiskový bod poslúži štvrťmiliónová Pokhara (nadmorská výška 827 až 1740 m). Do úvahy prichádza i využitie cestných spojení a pravidelných leteckých liniek z Pokhary do Jomsom (2861 m), ktoré možno použiť i ako základňu pre vysokohorské túry v oblasti susedného Dhaulágirí (8167 m).

Znamenitý trek okolo Annapurien

Jedným z najnavštevovanejších bude trek okolo Annapurien, počas ktorého prejdete fantastickým regiónom Manang cez sedlo Thorung La (5416 m) do Jomsom a dramatickej Kali Ghandaki Gorge, najhlbšej “tiesňavy” sveta (s najväčším prevýšením, resp. výškovým rozdielom 5571 m). Platí však, že Thorung La obyčajne býva neprechodné z dôvodu veľkého množstva snehovej pokrývky na vrchole zimy (a niekedy aj inokedy po výdatných snehových búrkach).

0