VLetenky

Nepál s Air Arabia od 459 EUR

Himaláje
„Rybí chvost“ Machhapuchhre (6993 m) (foto: UKESH18/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0)

Himalájsky Nepál možno navštíviť v rámci ponuky leteckej spoločnosti Air Arabia (s odletom zo stovežatej Prahy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do nepálskeho hlavného mesta Káthmandú sa predávajú za 459 EUR s odletom zo spomínaného pražského letiska Václava Havla.

Podmienky predaja:
Tarifné podmienky určujú max. dobu pobytu 12 mesiacov a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov) – pri cestovaní s príručnou batožinou.

Dostupnosť tarifu:
Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve predovšetkým (s odletom) v priebehu mája a septembra 2020.

Príklad rezervácie:
Príklad rezervácie obojsmernej letenky do Nepálu nech bude napr. odlet z českej Prahy (PRG) dňa 16. mája a návrat z nepálskeho Káthmandú (KTM) dňa 30. mája 2020.

Rezervácia letenky:
Praha – Káthmandú za 459 EUR (16.05.-30.05.2020)

PRG-KTM
Praha, Česko – Káthmandú, Nepál (foto/mapa: NASA’s Earth Observatory/Visible Earth)

Nepál

Takmer 30-miliónový Nepál sa rozprestiera na území s veľkosťou 147 tisíc km², čo predstavuje o čosi väčšiu plochu ako rozloha bývalého Československa. Rušné miliónové Káthmandú, administratívno-politické centrum krajiny, Vás čaká vo východnej polovici Nepálu (v nadmorskej výške 1400 m). Nížinatá oblasť Terai na juhu (neďaleko hraničného pásma s Indiou) sa postupne dvíha až k himalájskemu masívu (v severnej časti tohto ázijského štátu), v oblasti hranice s Čínou.

Impozantný Mount Everest

V týchto miestach, konkrétne v severozápadnej partii Nepálu, nájdete aj najvyššiu horu našej planéty – Mt. Everest alias Sagarmatha (8848 m). Aj napriek významnej skutočnosti, že v zimnom období sa vyskytuje väčšie množstvo snehovej pokrývky v nadmorských výškach nad 4000 m (a bude výrazne chladnejšie), mnoho obľúbených trekov sa radí k prechodom celoročného charakteru.

“Obávané” letisko Lukla Airport

Ak zamierite do oblasti impozantnej hory Mount Everest, pravdepodobne využijete pravidelnú leteckú linku na trase z Káthmandú do Lukly. Letisko v Lukle s názvom Tenzing-Hillary Airport (pomenované na počesť prvých pokoriteľov Sagarmathy), patrí k najlákavejším a zároveň (vzhľadom na komplikované geografické a klimatické podmienky) aj k najnebezpečnejším na svete. Nadmorská výška 2800 m, ako aj vzletová a pristávacia dráha s dĺžkou 460 m a sklonom 12% tohto STOLportu už na prvý pohľad vzbudzujú patričný rešpekt a súčasne vytvárajúa miesto, kde neostáva priestor na chyby.

Famózny Everest Base Camp trek

Z Lukly možno pokračovať do Namche Bazaar (3440 m) “trekingovo”, alebo ak máte “nejakú tú zlatku navyše” aj charterovým letom na neďaleké Syangboche Airport (3780 m). V teplejších mesiacoch roka cez prekrásne Tengboche (3870 m) za niekoľko dní docestujete do základného táboru pre výstupy na Sagarmathu – Everest Base Camp (5380 m). V zásade sa dá v globále povedať, že v závislosti od fyzickej zdatnosti a aklimatizácie (ako aj ročného obdobia, resp. momentálnych poveternostných podmienok), trek z Lukly do Everest B.C. (a späť) v priemere trvá okolo 15 dní.

Kúzelný Langtang National Park

K oveľa ľahšie dostupnejším a bližšie situovaným regiónom z nepálskej metropoly Káthmandú patrí magický Langtang National Park (Langtang Lirung 7246 m), ležiaci severne od hlavného mesta Nepálu. Do tohto prvého nepálskeho národného parku sa dá doputovať vcelku pohodlne i pozemnou dopravou, ako ďalšia varianta sa však znovu núkajú charterové lety – v tomto konkrétnom prípade na Langtang Airport blízko Kyanjin Gompa (cca 3930 m).

Impresívna Annapurna a širšie okolie

Medzi vskutku populárne sa zaraďujú takisto treky v Annapurna Area (Annapurna I – 8091 m), ku ktorým ako východiskový bod poslúži štvrťmiliónová Pokhara (nadmorská výška 827 až 1740 m). Do úvahy prichádza i využitie cestných spojení a pravidelných leteckých liniek z Pokhary do Jomsom (2861 m), ktoré možno použiť i ako základňu pre vysokohorské túry v oblasti susedného Dhaulágirí (8167 m).

Znamenitý trek okolo Annapurien

Jedným z najnavštevovanejších bude trek okolo Annapurien, počas ktorého prejdete fantastickým regiónom Manang cez sedlo Thorung La (5416 m) do Jomsom a magickej Kali Ghandaki Gorge, najhlbšej “tiesňavy” sveta (s najväčším prevýšením, resp. výškovým rozdielom 5571 m). Platí však, že Thorung La obyčajne býva neprechodné z dôvodu veľkého množstva snehovej pokrývky na vrchole zimy (a niekedy aj inokedy po výdatných snehových búrkach).

0

Add a Comment