VLetenky

Nemecký Berlín s Ryanair od 10 EUR

Tropical Islands
Obľúbené letovisko “Tropical Islands” pri Berlíne (foto: Christine und Hagen Graf/Flickr/CC BY 2.0)

Ak rozmýšľate nad lákavým výletom a súčasne sa Vám nechce cestovať príliš ďaleko, snáď využijete pozvánku na pohodovú cestu do nemeckého Berlína spojenú s prehliadkou neďalekých “Tropical Islands” pri využití pravidelnej linky leteckej spoločnosti Ryanair z Bratislavy.

Spiatočné letenky do nemeckého hlavného mesta Berlín sú v predaji za 10 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Uvedená suma platí pri platbe debetnou kartou (napr. Visa Electron, pri “kreditkách” zaplatíte navyše poplatok 2%) a pri lete s príručnou batožinou (povolené 2 ks). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v obmedzenom množstve v priebehu marca 2016.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Bratislavy (BTS) dňa 1. marca a návrat z Berlína-Schönefeld (SXF) dňa 2. marca 2016.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Berlín-Schönefeld za 10 EUR (01.03.-02.03.2016)

Berlín

Pri príjemnej prehliadke rušného 3,5 miliónového Berlína v žiadnom prípade nevynechajte jeden zo svetoznámych symbolov tohto nemeckého veľkomesta – legendárnu Brandenburskú bránu. Majestátna “Brandenburger Tor” sa radí k smutným pamiatkam na bývalý režim a zároveň k pozostatkom Berlínskeho múru, ktorý v minulosti delil Západný Berlín od “červeného” okolia.

Za spoznanie istotne stojí vynikajúce berlínske múzeum (s obrovským množstvom exponátov z celého sveta) či excentrické DDR Museum, kde Vás očakáva niekoľko špecialít z obdobia Nemeckej “demokratickej” republiky. Nevynechajte ani početné umelecké galérie, pôsobivé chrámy alebo pútavú miestnu zoologickú záhradu. Celú panorámu Berlína “z nadhľadu” si máte príležitosť poskladať z televíznej veže Fernsehturm na gigantickom námestí Alexanderplatz.

Skvelé Tropical Islands

Obľúbené “berlínske letovisko” Tropical Islands sa nachádza južne od Berlína, na mieste bývalého letiska Brand-Briesen. Okrem piesočnatých pláží Vás tu čaká aj celkom verná kópia romantických morských zátok. Nechýba ani dažďový prales s bujnou vegetáciou (pokrývajúci plochu 10000 m²), či jednotlivé tematické partie venované výbornému Thajsku, indonézskemu Bali, malajskému Borneu či fascinujúcemu súostroviu Samoa v ďalekej Oceánii. Docestujete sem linkami nemeckých železníc Deutsche Bahn, ktoré cez Brand (Niederlausitz) premávajú do Lübbenau (Spreewald).

Brand Airfield

Pozoruhodné Brand Airfield – letisko s celkom pohnutým osudom, v minulosti viacmenej vojenský aerodrom, postavila Luftwaffe v rokoch 1938-39. Po vojne slúžilo Sovietom a po ich návrate do vlasti si priestor prenajala fy CargoLifter, ktorá tu mala v pláne vyrábať vzducholode (došlo však iba k výrobe niekoľkých prototypov). Po jej zániku v dôsledku finančnej insolventnosti tu zostal po nej “len” obrovitý hangár s rozmermi 360 m x 220m x 160 m, ktorý v roku 2004 prebudovala malajská spoločnosť Tanjong PLC na súčasný najväčší európsky “Tropical Island Resort”.

Možnosti leteckého pokračovania z Berlína ďalej do sveta

Kam ďalej z letiska Berlín-Tegel

Najväčší berlínsky letecký prístav Tegel (do otvorenia “centrálneho” letiska Berlin-Brandeburg) sa zaraďuje k hlavným hubom spoločnosti Air Berlin. S ňou samotnou alebo v spolupráci s partnerskými aerolíniami z leteckej aliancie Oneworld (American Airlines/British Airways/Finnair/beria) a Etihad Airways nájdete odtiaľto (alebo s prestupom v Berlíne) priaznivé spojenia do celého sveta.

K najvýhodnejším sa radia “spoje” do regiónu Severnej Ameriky (USA) či do oblasti juhovýchodnej Ázie (Thajsko). S aliančným partnerom American Airlines núka Air Berlin dobré pokrytie prakticky celej Severnej i Južnej Ameriky, zatiaľ čo v kombinácii s Etihad Airways poskytuje množstvo cestovateľských cieľov (hlavne) v celej Ázii či Austrálii a Oceánii (za rozumnú sumu).

Cenovo zaujímavé spojenia z letiska Berlín-Schönefeld

Zo svojej bázy na druhom najväčšom berlínskom leteckom prístave Schönefeld (SXF) prevádzkuje niekoľko liniek aj samotný Ryanair. Spomeňme existujúce spojenia do Dublinu (DUB), do Londýna-Stansted (STN), do Milána-Bergamo (BGY), do East Midlands (EMA), do Porto (OPO), do Shannon (SNN), Madridu (MAD), do Palerma (PMO) a od začiatku letného letového poriadku aj do Pisy (PSA), na Maltu (MLA) či sezónne do Zadaru (ZAD).

Okrem Bratislavy (BTS) pribudli už dávnejšie v rámci využitia kapacity bázovaných lietadiel i “spoje” do Alicante (ALC), do Atén (ATH), do Benátok (TSF), do Barcelony (BCN), do Bari (BRI), do Bologne (BLQ), do Bruselu (BRU), do Glasgowa (GLA), do Málagy (AGP), do Palmy de Mallorca (PMI), do Rigy (RIX), do Ríma-Ciampino (CIA) a do Valencie (VLC).

Z berlínskeho letiska Schönefeld (SXF) už dlhší čas operuje cenovo atraktívne lety tam, kam z nášho regiónu v podstate neexistuje rozumnejšie letecké spojenie, aj konkurenčná britská low costová aerolínia Easy Jet. Z nemeckého Berlína (SXF) vo všeobecnosti možno pokračovať počas väčšiny mesiacov v roku s Easy Jet-om za neveľký peniaz do ďalších cestovateľských cieľov (nielen) v oblasti juhozápadnej Európy a severozápadnej Afriky.

Z mnohých leteckých trás sa dajú spomenúť aspoň letenky do Maroka (Agadir a Marrákeš), alebo v minulosti za lepšiu cenu linky na Kanárske ostrovy (Tenerife-South) alebo do Portugalska (Lisabon). Aj keď britský nízkonákladový dopravca (oficiálne) negarantuje prestupy, niekoľko letov (resp. segmentov) možno skombinovať na jednu letenku (čím sa ušetrí ďalší poplatok za platbu kartou).

0