VLetenky

Moskva s Transaero od 84 EUR

Červené námestie
Legendárne Červené námestie v hlavnom meste Ruska (foto: Jack Versloot/Flickr/CC BY 2.0)

Jesennú návštevu znamenitej ruskej metropoly máte príležitosť zrealizovať na krídlach miestnej leteckej spoločnosti Transaero (s odletom z viedenského leteckého prístavu).

Spiatočné letenky do Moskvy sa predávajú za 94 USD (alebo v prepočte cca 84 EUR) s odletom zo spomínanej Viedne. Tarifné podmienky stanovujú max. dobu pobytu 2 mesiace a predaj do aktualizácie tarifu (alebo do vyčerpania voľných termínov). Dostupnosť leteniek v najnižšej cenovej hladine nájdete v období od začiatku septembra do konca októbra 2015.

Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky do Moskvy nech poslúži odlet z Viedne (VIE) dňa 1. septembra s návratom z Moskvy-Vnukovo (VKO) dňa 8. septembra 2015.

Rezervácia letenky:
Viedeň – Moskva za 94 USD (01.09.-08.09.2015)

Moskva

Impozantná 11,5-miliónová Moskva, rušné ruské hlavné mesto, nájdete v centrálnej partii “európskeho Ruska na brehoch rovnomennej rieky. Po stáročia sa zaraďuje k centrám moskovského života svetoznáme Červené námestie s fascinujúcim Kremlinom, prekrásnym Chrámom Vasilija Blaženého (s typickými cibuľovitými kupolami vežičiek) či presláveným Leninovým Mauzóleom.

Pútavá (nielen) “stalinistická” architektúra

K tradičným symbolom mesta sa radia taktiež “Stalinskie Visotki” alebo Sedem sestier – 7 “stalinistických mrakodrapov”, z ktorých najznámejšie budú zrejme Lomonosovova univerzita, budova Ministerstva zahraničných vecí a “Kotelničeskaja naberežnaja” (medzi stavby v podobnom štýle patria i varšavský Palác kultúry a budova Lotyšskej akadémie vied v Rige).

Atraktívne galérie, múzeá, obchodné domy i “vyhliadky”

Prehliadkou ruského umenia máte šancu pokračovať vo fantastickej Treťjakovskej galérii. Ak už budete pozoruhodnými moskovskými pamiatkami trochu unavení, vyskúšajte skvelý výhľad na celú ruskú metropolu so širokým okolím z najvyššej stavby v Európe – z Televíznej veže Ostankino (540 m). Na nákupy možno zájsť do legendárneho GUM-u (Glavnyj universaľnyj magazin) či príjemne si oddýchnuť v Gorkyj Parku (pomenovanom po spisovateľovi menom Maxim Gorkyj).

Niečo pre leteckých entuziastov

Leteckí milovníci by si rozhodne nemali nechať ujsť vynikajúci moskovský MAKS, striedajúci sa s Gidroaviasalonom v Gelendžiku. Túto dôležitú prehliadku ruského letectva, odohrávajúcu sa v nepárne roky, najbližšie vzhliadnete 25.-30. augusta 2015. Dejiskom MAKS bude ako obyčajne letisko Ramenskoje alias Žukovskyj (UUBW), ktoré sa môže popýšiť s dĺžkou vzletovej a pristávacej dráhy 5402 m statusom druhej najdlhšej “runway” na svete (za tibetským Qamdo Bamda Airport, najvyššie situovaným svetovým leteckým prístavom s pravidelnou komerčnou dopravou).

Budúcnosť nízkonákladovej leteckej dopravy v Rusku?

V pomerne nedávnej minulosti bol plánovaný presun aktivít časti leteckých spoločností (predovšetkým “low costov”) na “Ramenskoje aeroport” (UUBW) z medzinárodných moskovských letísk (Vnukovo a Šeremťjevo), ale v tomto smere neprišlo viacmenej k výraznému, resp. žiadnemu posunu a Ramenskoje ďalej slúži hlavne potrebám nákladnej dopravy (cargo) a na skúšobné (testovacie) lety. Novovzniknutá “low cost carrier” Pobeda si zvolila za svoju bázu Vnukovo (VKO).

0