VLetenky

Moskva s Pobedou za 40 EUR

Saint Basil Cathedral
Červené námestie s Chrámom Vasilija Blaženého (foto: Uroš/Wikimedia Commons/CC BY 3.0)

Last minute cestu do famóznej ruskej metropoly máte šancu podniknúť na krídlach miestnej aerolínie Pobeda, dcérskej spoločnosti Aerofotu (s odletom z Bratislavy).

Trasy v predaji:
Spiatočné letenky do Moskvy (v centrálnej časti európskej partie Ruska) sú v predaji za 40 EUR s odletom zo spomínaného bratislavského letiska M.R. Štefánika.

Podmienky predaja a dostupnosť:
Uvedená suma platí pri cestovaní s príručnou batožinou. Dostupnosť tarifu v najnižšej cenovej hladine nájdete na konci decembra 2016 / na začiatku januára 2017 – last minute ponuka leteniek s veľmi obmedzenou dostupnosťou (s predajom do aktualizácie tarifu alebo do vyčerpania voľných termínov).

Príklad rezervácie:
Ako príklad rezervácie obojsmernej letenky nech poslúži odlet z Bratislavy (BTS) dňa 1. januára s návratom z Moskvy-Vnukovo (VKO) dňa 14. januára 2017.

Rezervácia letenky:
Bratislava – Moskva za 40 EUR (01.01.-14.01.2017 / manuálne zadanie)

Moskva

Majestátna 11,5-miliónová Moskva, pulzujúce ruské hlavné mesto, nájdete v centrálnej oblasti “európskeho Ruska na brehoch rovnomennej rieky. Po stáročia sa radí k centrám moskovského života preslávené Červené námestie s fantastickým Kremlinom, nádherným Chrámom Vasilija Blaženého (s tradičnými cibuľovitými kupolami vežičiek) či presláveným Leninovým Mauzóleom.

Pútavá (nielen) “stalinistická” architektúra

K typickým symbolom mesta sa zaraďujú takisto “Stalinskie Visotki” alebo Sedem sestier – 7 “stalinistických mrakodrapov”, z ktorých najznámejšie budú pravdepodobne Lomonosovova univerzita, budova Ministerstva zahraničných vecí a “Kotelničeskaja naberežnaja” (medzi stavby v podobnom štýle patria aj varšavský Palác kultúry a budova Lotyšskej akadémie vied v Rige).

Pútavé galérie, múzeá, obchodné domy i “vyhliadky”

Prehliadkou ruského umenia máte príležitosť pokračovať vo fascinujúcej Treťjakovskej galérii. Pokiaľ už budete pozoruhodnými moskovskými pamiatkami trošku unavení, vyskúšajte skvelý výhľad na celú ruskú metropolu so širokým okolím z najvyššej stavby v Európe – z Televíznej veže Ostankino (540 m). Na nákupy sa dá zájsť do presláveného GUM-u (Glavnyj universaľnyj magazin) či pohodovo si oddýchnuť v Gorkyj Parku (pomenovanom po spisovateľovi menom Maxim Gorkyj).

Niečo pre leteckých entuziastov

Leteckí milovníci by si rozhodne nemali nechať ujsť výborný moskovský MAKS, striedajúci sa s Gidroaviasalonom v Gelendžiku. Túto významnú prehliadku ruského letectva, odohrávajúcu sa v nepárne roky, najbližšie uvidíte 15.-20. augusta 2017. Dejiskom MAKS bude ako zvyčajne letisko Ramenskoje alias Žukovskyj (ZIA), ktoré sa môže pochváliť s dĺžkou vzletovej a pristávacej dráhy 5402 m statusom druhej najdlhšej “runway” na svete (za tibetským Qamdo Bamda Airport, v minulosti najvyššie položeným svetovým leteckým prístavom s pravidelnou komerčnou dopravou).

Budúcnosť nízkonákladových leteckej dopravy v Rusku?

V relatívne nedávnom čase bol plánovaný presun aktivít určitých leteckých spoločností (predovšetkým “nízkonákladoviek”) práve na “Ramenskoje/Žukovskyj aeroport” (ZIA) z medzinárodných moskovských letísk (Vnukovo a Šeremťjevo), ale medzičasom na Ramenskoje oproti minulosti v podobe prevažne nákladnej dopravy (cargo) a skúšobných (testovacích) letov pribúda niekoľko pravidelných liniek pod taktovkou klasických aerolínií (Ural Airlines, UVT Aero, Belavia, Air Manas/Pegasus Asia). Zánovná “low cost carrier” Pobeda si vybrala za svoju bázu naopak Vnukovo (VKO).

0